Kupci Krymu. Ruští oligarchové vlastní na poloostrově majetek za miliardy korun

Julia Makhinchuk dap Julia Makhinchuk, dap
5. 3. 2023 17:24
Dne 27. února 2014 nad krymskými vládními budovami a sídlem regionálního parlamentu zavlály ruské vlajky. Začala anexe Krymského poloostrova a privatizace ukrajinského majetku. Ruský investigativní web Važnyje istorii nyní, devět let po klíčových událostech, zveřejnil žebříček vlastníků kdysi státního majetku. Na vrcholu se umístili přátelé ruského prezidenta Vladimira Putina.
Arkadij Rotenberg na snímku z roku 2021
Arkadij Rotenberg na snímku z roku 2021 | Foto: Profimedia.cz

Arkadij Rotenberg

Stavební magnát Arkadij Rotenberg, další oligarcha blízký ruskému prezidentu Putinovi, vlastní na poloostrově majetek v hodnotě více než 3 miliardy rublů (asi 893 milionů korun). V minulosti spolu dokonce trénovali judo. Je také spoluvlastníkem největší stavební firmy v Rusku pro výstavbu plynovodů a elektrického vedení SGM group.

Televize Nastojaščeje vremja s odvoláním na server Projekt uvádí, že společnosti a fondy napojené na Rotenberga utratily v rámci státních zakázek na Krymu za posledních pět let asi 300 miliard rublů (v přepočtu 90 miliard korun). Jde téměř o čtvrtinu všech peněz, které Kreml vyčlenil na rozvoj poloostrova do roku 2025.

"Díky prodeji znárodněného majetku se Rotenbergova síť stala největším vlastníkem rekreačních zařízení na krymském pobřeží, kde zároveň získala téměř všechny lukrativní státní zakázky," píše web Važnyje istorii. Jde o paláce a sanatoria Dulber, Žemčužyna, Ai-Petri, Mischor nebo Fortuna a také společnosti Krymtelekom a Krymtekhnologii.

Ačkoliv Rotenberg v roce 2021 přiznal, že rezidenční síť vlastní od roku 2019, dříve to popíral. Oligarcha také dostal v březnu 2020 vyznamenání Hrdina práce za "zvláštní zásluhy při stavbě Krymského mostu".

 

Právě se děje

Další zprávy