Rusové od 22. března podle agentury Reuters téměř denně útočí na ukrajinské tepelné a vodní elektrárny a hlavní rozvodné sítě. "Útokem na rozvodny společnosti Ukrenergo se snaží odříznout velká města, jako je Charkov, Oděsa nebo Kryvyj Rih, od naší energetické soustavy. Jejich cílem je přivodit blackout v některých velkých ukrajinských městech," myslí si Kudryckij.
Soukromá společnost DTEK, která pokrývá asi čtvrtinu spotřeby země, uvedla, že útoky poškodily pět z jejích šesti elektráren, které ztratily 80 procent své kapacity. Většina ukrajinské elektřiny se vyrábí ve třech jaderných elektrárnách, ale tepelné a vodní elektrárny jsou klíčové pro vyrovnávání systému v době největší spotřeby.
Odborníci se shodují, že cílem ruského agresora je vyřadit ukrajinskou energetickou síť. "Rusko obnovilo útoky proti energetickým zařízením jako odvetu za nedávné útoky ukrajinských dronů proti ruským ropným skladům a rafineriím," uvedl pro server Kyiv Independent obranný analytik Frederico Borsari.
Jiní ale tvrdí, že útok Rusko provedlo v době, kdy k tomu mělo možnosti, nikoliv kvůli vojenské akci Ukrajiny. "Tato příprava neproběhla během jednoho týdne nebo dvou. Tento útok přesně naplánovali. Jeho hlavním cílem byl celostátní výpadek proudu," myslí si Oleksandr Charčenko, výkonný ředitel ukrajinského Výzkumného centra energetického průmyslu.
Energetická zařízení byla zasažena po celé zemi, včetně Záporožské vodní elektrárny Dnipro, největší vodní elektrárny na Ukrajině. Celé její bloky byly zničeny a jejich zprovoznění může trvat i dva roky. Po útoku 22. března vypadl proud téměř 1,5 milionu lidí. Jen v Charkově, kde došlo k ničivému poškození městské tepelné elektrárny, o něj přišlo asi 700 tisíc lidí. Obnova zařízení bude trvat nejméně rok.
"Úplný blackout nenastane. Ukrajinci mohou přesto zaznamenat některé plánované výpadky, zejména ve velkých městech, která byla zasažena, jako například Oděsa," řekl Roman Nitsovyč, ředitel výzkumu ve společnosti DiXi Group.
Ukrajinská obrana zatím při útocích sestřelila většinu řízených střel. Podle deníku Washington Post může brzy kvůli nedostatku munice být schopna zaměřit pouze jednu z pěti. "Útoky na kritickou infrastrukturu zaměstnávají důležitá a špičková zařízení protivzdušné obrany, která by mohla být použita jinde, a tím dál snižují jejich zásoby munice," dodává obranný analytik Frederico Borsari.