Ukrajinští vojáci postupují při protiofenzivě pomalu nejen kvůli minovým polím, zátarasům a propracované spleti zákopů. Ruští velitelé nyní nařídili svým vojákům použít taktiku, kterou úspěšně použil bývalý Sovětský svaz během druhé světové války proti německému wermachtu, tvrdí autoři článku v americkém deníku The New York Times (NYT).
Podle bezpečnostních expertů ruští velitelé místo toho, aby za každou cenu drželi linii zákopů tváří v tvář ukrajinskému útoku, používají vojenskou taktiku dlouhodobě známou jako "pružná obrana". Při jejím provádění se ruské jednotky stáhnou do pozic na druhé linii. Tím povzbudí ukrajinské jednotky k postupu. Rusové poté udeří ve chvíli, když jsou protivníkovy síly zranitelné - buď při přesunu přes otevřené prostranství, nebo když dorazí k nedávno opuštěným ruským pozicím.
Cílem je zabránit ukrajinským jednotkám, aby si pozice zajistily a využily je jako základnu pro další postup. Právě to se Ukrajině podařilo úspěšně provést u obce Robotyne na jihu země, což byl její největší průlom za poslední týdny.
"Obránce ustupuje a zároveň způsobuje útočníkům co nejtěžší ztráty s cílem připravit se na rozhodující protiútok," uvedl pro NYT Ben Barry, odborník z Mezinárodního institutu pro strategická studia.
Americký Institut pro studium války si náznaků pružné obrany v posledních týdnech všiml právě v okolí vesnice Robotyne, která na konci srpna padla do rukou ukrajinských jednotek. Pružná obrana není podle Barryho novinkou. Sovětský svaz ji použil při porážce Německa v roce 1943 v bitvě u Kurska. Zdá se, že ji Rusko již nějakou dobu uplatňuje také na Ukrajině. "V minulosti byla velmi úspěšně použita, ale k úspěchu je zapotřebí dobré velení, dobře vycvičené síly a provedení rozhodujících protiúderů," řekl Barry.
Poslední měsíce se na frontě bojuje hlavně o malé vesnice a jednotlivé zákopové systémy. Souboje mohou trvat týdny, přičemž každá strana utrpí značné ztráty, aby si zajistila kontrolu. Celkově se vede boj o frontovou linii, která se táhne stovky kilometrů od malého města Kupjansk v severovýchodní oblasti Charkova až po Záporožskou oblast na jihu.
Michael Kofman z Carnegie Endowment for International Peace NYT řekl, že pokud začnou Rusové ustupovat najednou o stovky metrů a ukrajinské jednotky, zejména ty mechanizované, začnou ve výrazném počtu postupovat, bylo by to znamení, že ruská obranná strategie začíná ochabovat.