Varšava - Ruské úřady loni v dubnu zamlčely žalostný stav letiště Severnyj ve Smolensku a čtyři dny před tím, než na něm měla přistát polská delegace v čele s prezidentem Lechem Kaczyńským ho odmítly Polákům ukázat.
Tuto informaci přinesl s odvoláním na vrchního vojenského prokurátora Marka Gorczynského polský deník Rzecpospolita a naznačil, že Rusové nesou na neštěstí svůj díl viny.
Letištní technika nebyla dlouho používaná a Rusové ji dávali na poslední chvíli dohromady, napsal dále list.
Polští představitelé už prý byli 5. dubna minulého roku na cestě do Smolensku, když je ambasáda v Moskvě informovala, že inspekce na letišti Severnyj není možná.
Pokračovali tedy přímo do Katyně, kde se měl prezident a další členové delegace zúčastnit uctění památky tisíců Poláků, které zde za druhé světové války postřílela sovětská tajná policie. Stalo se tak tehdy na přímý rozkaz nejužšího vedení země v čele s Josifem Stalinem.
Podle nejmenovaného polského diplomata, na něhož polský deník odkazuje, Rusové nechtěli, aby někdo viděl, v jakém žalostném stavu se dlouho nepoužívané letiště nachází. Ani aby byl někdo svědkem toho, jak ho uvádějí zpět do provozu.
Další olej do ohně
Tyto nové informace, pokud se ukažou jako pravdivé, zřejmě znovu vyostří spor o to, kdo letecké neštěstí ve Smolensku vlastně zavinil.
Rusové totiž po několikaměsíčním vyšetřování na konci ledna zveřejnili zprávu vyšetřovací komise, v níž všechnu vinu svalují na piloty polského Tu-154. Na jeho palubě 10. dubna zahynulo 95 lidí, převážně vysokých státních představitelů.
Moskva tvrdí, že za havárií stál nepřiměřený tlak od nejužšího okruhu spolupracovníků prezidenta Kaczyňského a velitele polského letectva generála Blasika. Kaczyński údajně trval na tom, že stroj má za každou cenu přistát, aby vládní delegace stihla slavnostní ceremoniál k uctění památky polských důstojníků zavražděných v Katyni.
Polští piloti podle Rusů nalétávali na přistávací ranvej v příliš nízké výšce kvůli chybně nastavenému výškoměru, zavadili křídlem letounu o vršky stromů a vládní tupolev se pak zřítil k zemi.
Poláci ale závěry ruské vyšetřovací komise odmítají. Podle nich by k neštěstí nemohlo dojít, pokud by nechybovali také ruští letečtí dispečeři.
Kontrolní věž prý mimo jiné udala polským pilotům chybné informace týkající se viditelnosti a počasí panujícího ve Smolensku v inkriminovaných hodinách. Příkaz letových dispečerů opětovně zvednout stroj přistávající ještě před ranvejí přišel podle polské vlády příliš pozdě.
Poláky navíc znovu rozladila zpráva o tom, že se měly v prezidentově rakvi nacházet cizí ostatky.