Černá skříňka od Smolenska: Pilot zvedl stroj pozdě

Zahraničí Zahraničí
13. 5. 2010 17:40
Polsko stále dychtí po odpovědi na otázku, proč zemřel prezident a dalších 94 lidí
Foto: Reuters

Varšava - Do polských médií už pronikly první informace, co obsahují záznamy černých skříněk z polského letadla, které se 10. dubna s prezidentem Lechem Kaczyńským a dalšími 94 osobami na palubě zřítilo ve Smolensku.

Záznam z pilotní kabiny údajně potvrzuje, že stroj klesal příliš brzy. Když si to piloti uvědomili, bylo už pozdě.

Tupolev nestačili zvednout a letadlo zavadilo o strom. Ekonomický deník Gazeta Prawna napsal, že kdyby piloti přišli na problém o zhruba deset sekund dříve, možná ještě všichni mohli přežít.

Polský generální prokurátor Krzystof Parulski uvedl, že zhruba tři až pět sekund před rozlomením letadla už piloti věděli, že konec je neodvratný.

Letoun by zcela jistě havaroval, ale pravděpodobně by se nerozlomil, takže by existovala naděje na záchranu pasažérů.

Nepotvrdily se však spekulace, že jsou na nahrávce slyšet i jiné hlasy než pouze pilotů.

Záznam nevyjasňuje, proč zkušený pilot Arkadiusz Protasiuk chtěl za každou cenu přistát v mlze za snížené viditelnosti.

Zveřejněna ještě nebyla komunikace mezi řídicí věži smolenského letiště a posádkou. Nelze tak zatím potvrdit či vyvrátit tvrzení, že kapitán mluvil špatně rusky nebo - že nedbal upozornění řídicí věže.

Polská i ruská vláda slíbily, že veškeré důležité závěry z vyšetřování zveřejní a nebudou nic tajit. Experti však upozorňují, že pátrání po příčině nehody může trvat několik měsíců.

Pohřeb Lecha Kaczyńského.
Pohřeb Lecha Kaczyńského. | Foto: Reuters

Strana Právo a spravedlnost, kterou v minulosti Lech Kaczyński vedl, vyzvala vládu, aby převzala od Ruska vyšetřování případu. Vzhledem k tomu, že se nehoda stala v Rusku, ale spadá případ do pravomoci ruských vyšetřovatelů.

Do Smolenska v těchto dnech směřují stovky Poláků, místo nehody se pro ně stalo poutním místem. Polské cestovní kanceláře operativně zařadily toto město na rusko-běloruské hranici do svých nabídek. Zájem je velký.

Mezi oběma zeměmi už také začala jednání o vybudování pomníků obětem poblíž místa katastrofy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy