Černá skříňka od Smolenska: Pilot zvedl stroj pozdě

Zahraničí Zahraničí
13. 5. 2010 17:40
Polsko stále dychtí po odpovědi na otázku, proč zemřel prezident a dalších 94 lidí
Foto: Reuters

Varšava - Do polských médií už pronikly první informace, co obsahují záznamy černých skříněk z polského letadla, které se 10. dubna s prezidentem Lechem Kaczyńským a dalšími 94 osobami na palubě zřítilo ve Smolensku.

Záznam z pilotní kabiny údajně potvrzuje, že stroj klesal příliš brzy. Když si to piloti uvědomili, bylo už pozdě.

Tupolev nestačili zvednout a letadlo zavadilo o strom. Ekonomický deník Gazeta Prawna napsal, že kdyby piloti přišli na problém o zhruba deset sekund dříve, možná ještě všichni mohli přežít.

Polský generální prokurátor Krzystof Parulski uvedl, že zhruba tři až pět sekund před rozlomením letadla už piloti věděli, že konec je neodvratný.

Letoun by zcela jistě havaroval, ale pravděpodobně by se nerozlomil, takže by existovala naděje na záchranu pasažérů.

Nepotvrdily se však spekulace, že jsou na nahrávce slyšet i jiné hlasy než pouze pilotů.

Záznam nevyjasňuje, proč zkušený pilot Arkadiusz Protasiuk chtěl za každou cenu přistát v mlze za snížené viditelnosti.

Zveřejněna ještě nebyla komunikace mezi řídicí věži smolenského letiště a posádkou. Nelze tak zatím potvrdit či vyvrátit tvrzení, že kapitán mluvil špatně rusky nebo - že nedbal upozornění řídicí věže.

Polská i ruská vláda slíbily, že veškeré důležité závěry z vyšetřování zveřejní a nebudou nic tajit. Experti však upozorňují, že pátrání po příčině nehody může trvat několik měsíců.

Pohřeb Lecha Kaczyńského.
Pohřeb Lecha Kaczyńského. | Foto: Reuters

Strana Právo a spravedlnost, kterou v minulosti Lech Kaczyński vedl, vyzvala vládu, aby převzala od Ruska vyšetřování případu. Vzhledem k tomu, že se nehoda stala v Rusku, ale spadá případ do pravomoci ruských vyšetřovatelů.

Do Smolenska v těchto dnech směřují stovky Poláků, místo nehody se pro ně stalo poutním místem. Polské cestovní kanceláře operativně zařadily toto město na rusko-běloruské hranici do svých nabídek. Zájem je velký.

Mezi oběma zeměmi už také začala jednání o vybudování pomníků obětem poblíž místa katastrofy.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Novou hlavní hygieničkou bude ředitelka moravskoslezské hygienické stanice Pavla Svrčinová, uvedl Babiš pro ČT. Rážovou vystřídá v polovině března

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 50 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy