V bratrově rakvi jsou cizí ostatky, tvrdí Kaczyński

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 12. 2010 16:40
Do rakve zesnulého polského prezidenta se údajně dostala část vojenské uniformy
Foto: Reuters

Varšava - Bratr zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczyńského Jaroslaw vyjádřil pochybnosti o tom, že ruská strana poslala v prezidentově rakvi správné ostatky.

"Mám velmi vážné důvody k tomu, abych pochyboval, že v rakvi, kterou jsem dostal, jsou jen pozůstatky mého bratra. Prezident Lech Kaczynski rozhodně nebyl generál, a tudíž bez pochyby nenosil uniformu," cituje agentura Reuters Jaroslawa Kaczynského, který prohlášením narážel na to, že se měla v rakvi zesnulého prezidenta objevit část vojenské uniformy.

"Když jsem tělo svého bratra viděl poprvé přímo ve Smolensku, poznal jsem ho. Později, když jsem ho viděl ve Varšavě, jsem ho už nepoznal, nebyl to on," dodal Kaczyńsky.

Není ale jediným z pozůstalých, který podobnou pochybnost vyjádřil. Část příbuzných už oznámila, že bude požadovat exhumaci. Prezidentův bratr, ani dcera se k nim ale zatím nepřidali.

Vyšetřování dubnového leteckého neštěstí u Smolensku, při němž se během přistání na letišti Severnyj v husté mlze zřítil vládní speciál s 94 pasažéry, povětšinou vysokými státními představiteli, provázejí od počátku nejasnosti.

Polská strana odmítla přijmout závěry ruského vyšetřovacího týmu. Podle premiéra Donalda Tuska je zpráva povrchní, s chybami a některé závěry jsou navíc neopodstatněné.

Vyšetřování bylo podle Poláků zpolitizované a z jeho závěru je patrná snaha vyvinit polskou stranu z podílu na havárii.

Chybu polských pilotů sice Varšava nerozporuje, ale ve zprávě by chtěla vidět i zhodnocení role ruských dispečerů letiště Severnyj, kteří se aktivně účastnili dění a také přispěli k tragickému rozuzlení.

Polská delegace byla před neštěstím na cestě do nedaleké Katyně, kde chtěla uctít památku tisíců Poláků, které zde za druhé světové války postřílela sovětská tajná policie na přímý rozkaz nejužšího vedení země v čele s Josifem Stalinem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy