Ve Venezuele jsou ruští žoldnéři Vagnerovci, Madura prý chrání před jeho ochrankou

ČTK ČTK
26. 1. 2019 14:53
Do Venezuely v minulých dvou dnech zamířili bojovníci ruské soukromé armády, aby ochránili prezidenta Nicoláse Madura před bouřlivými protesty obyvatel a možnými úklady jeho vlastní ochranky. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na informace z kruhů ruských kozáků. Vlivný ruský senátor dnes v moskevském rozhlasu prohlásil, že ruský stát o této akci nic neví.
Foto: Reuters

Podle některých informovaných Rusů už ve Venezuele ruští žoldnéři jsou, jejich počet se prý odhaduje na 400, píše Reuters. Jde o členy takzvané Vagnerovy soukromé armády známé z bojových operací v ukrajinském Donbasu, v Sýrii nebo ve Středoafrické republice. Podle nepotvrzených zpráv je žoldnéřská skupina napojena na lidi blízké Kremlu.

Vlivný ruský senátor Franc Klincevič dnes rozhlasové stanici Echo Moskvy řekl, že pokud si Maduro povolal ze zahraničí členy nějakých soukromých armád, ruský stát o tom nic neví. Stejně se vyjádřil i kremelský mluvčí Dmitrij Peskov, jehož požádala o reakci agentura Reuters.

Podle Jevgenije Šabajeva, velitele kozácké polovojenské skupiny, odcestovali žoldnéři ve dvou najatých letadlech nejprve do Havany, kde pak přesedli na pravidelnou komerční linku do Venezuely. "Jsou tam s konkrétním úkolem chránit jeho (Madurovu) bezpečnost," citovala agentura Reuters Šabajeva. Mimo jiné se prý mají postarat, aby nebyl ohrožen sympatizanty opozice z řad jeho vlastních bodyguardů.

Venezuelou delší dobu otřásají protivládní protesty, které si jen od minulého pondělí vyžádaly 26 mrtvých. Mohutné demonstrace vyvrcholily ve středu, když se předseda opozicí ovládaného parlamentu Juan Guaidó prohlásil úřadujícím prezidentem. Řada západních a latinskoamerických států Guaidóa jako hlavu státu uznala. Moskva naopak tvrdí, že prezidentem zůstává Maduro. Venezuelská krize byla podle Ruska vyprovokována zvenčí, což je hrubé porušení základních norem mezinárodního práva.

Video: Demonstrace ve Venezuele už mají desítky mrtvých

Během ostrých demonstrací ve Venezuele zemřelo nejméně 16 lidí | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy