Vraždy ruských novinářů v Africe prý souvisejí s působením ruských žoldnéřů

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 1. 2019 23:13
Soukromí vyšetřovatelé pracující pro někdejšího ruského oligarchu Michaila Chodorkovského tvrdí, že mají důkazy, které spojují vraždu tří ruských investigativních novinářů ve Středoafrické republice s činností ruských žoldnéřů v této zemi. Uvedli to ve čtvrtek na tiskové konferenci v Londýně, informovala na svém ruskojazyčném webu stanice BBC. Novináře, kteří údajně pátrali po operacích členů takzvané Vagnerovy soukromé vojenské společnosti, koncem loňského července napadli a zavraždili neznámí útočníci.
Zavraždění ruští novináři.
Zavraždění ruští novináři. | Foto: Reuters

O život loni přišli investigativní novinář Orchan Džemal, režisér Alexandr Rastorgujev a kameraman Kirill Radčenko. Bezprostředně po jejich smrti oznámila ruská nezávislá televize Dožď, že natáčeli snímek o působení Vagnerovy soukromé vojenské společnosti ve Středoafrické republice. Společnost je podle médií majetkem ruského miliardáře Jevgenije Prigožina blízkého Kremlu a její bojovníci zasáhli v minulosti do bojů na východě Ukrajiny a v Sýrii.

Soukromí vyšetřovatelé, jejichž činnost stejně jako v případě zavražděných novinářů financuje Chodorkovskij, vyzývají OSN, aby na základě jejich důkazů přiměla Středoafrickou republiku a Rusko k řádnému vyšetření vražd. Podle ruského ministerstva zahraničí a orgánů Středoafrické republiky přišli novináři o život při loupežném přepadení.

Ve Středoafrické republice se od roku 2013 odehrává občanská válka mezi náboženskými i etnickými skupinami. Centrální vláda v této zemi bohaté na nerostné suroviny je slabá, svůj vliv se tam snaží posílit Francie a Rusko.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy