reklama
 
 

Vraždy ruských novinářů v Africe prý souvisejí s působením ruských žoldnéřů

Aktualizováno 10. 1. 2019 23:13
Soukromí vyšetřovatelé pracující pro někdejšího ruského oligarchu Michaila Chodorkovského tvrdí, že mají důkazy, které spojují vraždu tří ruských investigativních novinářů ve Středoafrické republice s činností ruských žoldnéřů v této zemi. Uvedli to ve čtvrtek na tiskové konferenci v Londýně, informovala na svém ruskojazyčném webu stanice BBC. Novináře, kteří údajně pátrali po operacích členů takzvané Vagnerovy soukromé vojenské společnosti, koncem loňského července napadli a zavraždili neznámí útočníci.

O život loni přišli investigativní novinář Orchan Džemal, režisér Alexandr Rastorgujev a kameraman Kirill Radčenko. Bezprostředně po jejich smrti oznámila ruská nezávislá televize Dožď, že natáčeli snímek o působení Vagnerovy soukromé vojenské společnosti ve Středoafrické republice. Společnost je podle médií majetkem ruského miliardáře Jevgenije Prigožina blízkého Kremlu a její bojovníci zasáhli v minulosti do bojů na východě Ukrajiny a v Sýrii.

Soukromí vyšetřovatelé, jejichž činnost stejně jako v případě zavražděných novinářů financuje Chodorkovskij, vyzývají OSN, aby na základě jejich důkazů přiměla Středoafrickou republiku a Rusko k řádnému vyšetření vražd. Podle ruského ministerstva zahraničí a orgánů Středoafrické republiky přišli novináři o život při loupežném přepadení.

Ve Středoafrické republice se od roku 2013 odehrává občanská válka mezi náboženskými i etnickými skupinami. Centrální vláda v této zemi bohaté na nerostné suroviny je slabá, svůj vliv se tam snaží posílit Francie a Rusko.

autor: ČTK | 10. 1. 2019 20:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama