Ruský plynovod rozděluje Evropu. Německo ale Nord Stream 2 dál obhajuje

Martin Novák Martin Novák
6. 5. 2021 5:30
Vrbětická kauza je jednou z několika, které přispěly ke zhoršení vztahů mezi Ruskem a mnoha zeměmi na západ od něj. Nevoli v Evropě a Spojených státech vyvolaly také pokusy ruské vojenské rozvědky GRU otrávit bývalého agenta Sergeje Skripala nebo zatčení důstojníka ruské FSB kvůli vraždě čečenského exulanta v Berlíně. Právě pro Německo je ale citlivý jeden ruský projekt: plynovod Nord Stream 2.
Dělníci na stavbě plynovodu Nord Stream 2.
Dělníci na stavbě plynovodu Nord Stream 2. | Foto: Reuters

Agentura Reuters označuje vztahy Rusko-Západ za nejhorší od skončení studené války před více než třiceti lety a podobně mluví i představitelé ruského režimu. Televizní moderátor státní televize Jevgenij Kiseljov dokonce ve svém pořadu uvedl, že napětí je největší od karibské krize v roce 1962, kdy hrozila válka mezi USA a Sovětským svazem kvůli pokusu Moskvy dostat na Kubu rakety středního doletu.

V reakci na Vrbětice vyhostily ruské diplomaty ze solidarity s Českou republikou Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Polsko a Bulharsko vypověděly diplomaty v dubnu kvůli svým vlastním sporům s Moskvou.

Další dva sousedé České republiky - Rakousko a Německo - nikoho v posledních týdnech nevyhostili. Naopak rakouský kancléř Sebastian Kurz uvedl 26. dubna v rozhovoru pro list Neue Zürcher Zeitung, že je proti přijetí dalších sankcí Evropské unie vůči Rusku a že je potřeba napětí zmírnit.

Foto: nord-stream2.com

Naopak zastánci sankcí tvrdí, že Rusy by mohlo zasáhnout na citlivém místě německé přerušení prací na podmořském plynovodu Nord Stream 2. Projekt v hodnotě více než devíti miliard eur (v přepočtu 232 miliard korun) povede plyn po dně Baltského moře z Ruska rovnou do Německa, vynechá tak Polsko a Ukrajinu jako tranzitní země. Jenže Berlín o přerušení příliš neuvažuje.

"Německo by mělo zastavit tento projekt. Evropa musí mít koncept společné energetické bezpečnosti, nemůže to být jen otázka bezpečnosti jednotlivých zemí. Musí být také brány v potaz zájmy Ukrajiny. Nord Stream 2 je obrovskou německou chybou," řekl pro Aktuálně.cz v reakci na Vrbětice britský analytik a expert na Rusko a tamní zahraniční politiku Edward Lucas.

Plynovod, který rozděluje Evropu

Výzvy Berlínu k zastavení plynovou přicházejí z více stran. Polsko a Ukrajina mají jasno: projekt povede k jejich oslabení a naopak pomůže Rusku. "Musíme pokračovat v odporu proti Nord Streamu 2," řekl v pondělí Jurij Vitrenko, šéf ukrajinské státní energetické společnosti Naftogaz.

Zatímco Francie svůj původní odmítavý postoj změnila a plynovod nyní akceptuje, v případě USA to neplatí. Administrativa Donalda Trumpa tlačila na Německo, aby od projektu odstoupilo a uvalilo sankce na firmy podílející se na stavbě plynovodu. Nový prezident Joe Biden to vidí stejně jako Trump: chce zastavení Nord Streamu 2.

"Dal jsem jasně najevo, že firmy, které plynovod staví, riskují americké sankce. Tento plynovod rozděluje Evropu, vystavuje Ukrajinu a střední Evropu nebezpečí ruské manipulace a nátlaku. Jde proti cílům, které sama Evropa deklarovala v energetice," řekl na konci března americký ministr zahraničí Antony Blinken po schůzce se svým německým protějškem Heikem Maasem.

V úterním rozhovoru pro Hospodářské noviny kritizovala projekt i eurokomisařka Věra Jourová. "Nord Stream 2 není příkladem systémového řešení, když nabízíme tak velké obchodní zisky společnosti spojené se současným režimem Kremlu," uvedla s narážkou na ruskou státní plynárenskou společnost Gazprom.

Německá vláda se však drží tvrzení, že jde o ryze ekonomický projekt, který nechce s politikou spojovat. "S Ruskem máme mnoho konfliktů, které naše vztahy zatěžují. Já jsem ale vždy z těch, kdo říkají, že je nutné spolu hovořit," řekla před dvěma týdny kancléřka Angela Merkelová v Parlamentním shromáždění Rady Evropy.

Koordinátor spolkového kabinetu pro atlantické vztahy Peter Beyer před měsícem dokonce překvapivě prohlásil, že Berlín by měl zvážit moratorium na stavbu Nord Streamu 2, protože spor vážně zatěžuje americko-německé vztahy.

Zelení jsou proti

Z důležitých politických stran se v Německu vymezují proti plynovodu jen Zelení, kteří ho odmítají i z ekologických důvodů. Odmítnutí Nord Streamu 2 mají ve svém manifestu a jejich předsedkyně Annalena Baerbocková řekla minulý týden pro list Frankfurter Allgemeine Zeitung, že "Německo musí na Rusko vyvíjet větší tlak po nedávných ruských vojenských manévrech blízko ukrajinské hranice".

Zelení sice mají šanci vyhrát parlamentní volby, ale ty se konají až 26. září. A právě v září má být Nord Stream 2 dokončen. Hotový je už z 95 procent, ruské lodě Fortuna a Akademik Čerskij už pokládají potrubí na posledním úseku.

Analytik a expert na energetiku Tomáš Pfeiler ze společnosti Cyrrus uvedl pro Aktuálně.cz, že z čistě ekonomického hlediska je nový plynovod pro Českou republiku výhodný.

"Troufám si tvrdit, že jakékoliv náznaky možného pozastavení projektu Nord Stream 2 ze strany německé vlády představují pouze divadlo, které může oslovit určitou část tamního elektorátu. Česká republika se stane tranzitní zemí, přes plynovod Eugal bude přepravovat zemní plyn z Nord Streamu. To upevní strategickou pozici Česka. Bude inkasovat tranzitní poplatky, které mohou v následujících letech vykázat rostoucí tendence. V souvislosti s odstavováním uhelných elektráren bude v následujících letech v evropské energetice sehrávat plyn důležitější roli," říká analytik.

Video: Armádní generál Jiří Šedivý o kauze Vrbětice

Bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý o kauze Vrbětice. | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy