Ruská televize zveřejnila seznam devíti největších nepřátel. Česko je mezi nimi

Martin Novák Martin Novák
28. 4. 2021 15:40
Ruský první televizní kanál odvysílal ve své hlavní zpravodajské relaci zprávu o současných největších nepřátelích Ruska. Na seznamu devíti zemí figuruje nyní, zřejmě kvůli kauze Vrbětice, i Česká republika. Spolu s ní jsou podle televize největšími ruskými nepřáteli Spojené státy, Velká Británie, Polsko, Ukrajina, Gruzie, Litva, Lotyšsko a Estonsko.
Zákaz vstupu fandům Vladimira Putina. Dveře do obchodu v Polsku
Zákaz vstupu fandům Vladimira Putina. Dveře do obchodu v Polsku | Foto: Reuters

Polsko

Vztahy Ruska a Polska jsou zatížené vzájemnou averzí z historie, kdy proti sobě Poláci a Rusové často stáli. Po roce 1989 všechny polské vlády konzistentně usilují o snížení ruského vlivu v Evropě. Varšava například patří k nejrozhodnějším odpůrcům projektu plynovodu Nord Stream 2, který povede plyn z Ruska pod Baltským mořem rovnou do Německa.

Šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij minulý týden řekl, že "Polsko jedná jako opravdový vazal USA a snaží se nelišit se od velkého bratra ve Washingtonu v protiruské rétorice a útocích".

Polákům kromě jiného vadí, že Rusové odmítají připustit sovětský podíl na zničení Polska v roce 1939 v rámci sovětsko-německé smlouvy, známé jako pakt Ribbentrop-Molotov.

Varšava letos v polovině dubna vyhostila tři ruské diplomaty, ale nesouviselo to s výbuchem ve Vrběticích. Rusko v odvetě vypovědělo ze země pět polských diplomatů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy