Foto: Trubky na mořské dno pokládají roboti. Jak se staví obří plynovod Nord Stream 2

Foto: Trubky na mořské dno pokládají roboti. Jak se staví obří plynovod Nord Stream 2
Projekt Nord Stream 2 (rusky Severnyj potok) řídí ruská státní plynárenská společnost Gazprom. Zhruba polovinu peněz poskytly německý Uniper a Wintershall, britsko-nizozemský Shell, rakouský OMV a francouzská Engie. Pokládka potrubí začala už v roce 2015, nyní je plynovod skoro hotový.
Plynovod začíná v ruském Narvském zálivu u města Kingisepp nedaleko hranic s Estonskem. Jeho trasa kopíruje obdobný, už osm let fungující plynovod Nord Stream 1. Stavět plynovody pod mořem je sice nákladné, ale dlouhodobě se to provozovateli vyplatí víc než surovinu vozit na tankerech. Jeho cena je odhadována 260 miliard korun, podle výpočtů polských analytiků budou ale náklady včetně veškeré dodatečné infrastruktury ještě asi o šest až sedm miliard eur vyšší. Na snímku z června 2019 je lokalita nedaleko Kingiseppu.
Loď Solitaire při pokládce trubek do Baltského moře. Kromě toho zde operovala ještě druhá, s názvem Pioneering Spirit. V obou případech se jednalo o speciálně upravená plavidla, v jejichž útrobách se finalizují trubky: pokrývají se betonovým pláštěm, posléze se spojují a spouštějí na dno.
Plynovod sestává ze dvou potrubí. Průměr každého z nich je 1,2 metru, jejich stěna je tlustá asi čtyři centimetry. Uvnitř trubek bude ještě na ruské pevnině uměle vytvářen tlak 220 barů, který plyn požene vpřed. Takto vysoký tlak je nezbytný, aby plyn doputoval dostatečně daleko - pod mořským dnem totiž není možné budovat nezbytné kompresní stanice. Na výstupu v Německu odhadují stavitelé tlak už jen 100 barů. Na snímku je sklad trubek v německém přístavu Mukran na ostrově Rujána v září loňského roku.
Foto: Reuters
Helena Truchlá Helena Truchlá
30. 1. 2021 13:40
Od minulého týdne je v Baltském moři znovu rušno. Ruská loď Fortuna tu dokončuje stavbu plynovodu Nord Stream 2, jenž má po dně vést zemní plyn z Ruska do Německa. Na plavidlo, které se pohybuje v dánských vodách, obratem uvalily sankce Spojené státy. Proti plynovodu protestují dlouhodobě. Podívejte se, jak se kontroverzní a technicky náročný projekt poslední roky buduje.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy