Foto: Trubky na mořské dno pokládají roboti. Jak se staví obří plynovod Nord Stream 2

Foto: Trubky na mořské dno pokládají roboti. Jak se staví obří plynovod Nord Stream 2
Projekt Nord Stream 2 (rusky Severnyj potok) řídí ruská státní plynárenská společnost Gazprom. Zhruba polovinu peněz poskytly německý Uniper a Wintershall, britsko-nizozemský Shell, rakouský OMV a francouzská Engie. Pokládka potrubí začala už v roce 2015, nyní je plynovod skoro hotový.
Plynovod začíná v ruském Narvském zálivu u města Kingisepp nedaleko hranic s Estonskem. Jeho trasa kopíruje obdobný, už osm let fungující plynovod Nord Stream 1. Stavět plynovody pod mořem je sice nákladné, ale dlouhodobě se to provozovateli vyplatí víc než surovinu vozit na tankerech. Jeho cena je odhadována 260 miliard korun, podle výpočtů polských analytiků budou ale náklady včetně veškeré dodatečné infrastruktury ještě asi o šest až sedm miliard eur vyšší. Na snímku z června 2019 je lokalita nedaleko Kingiseppu.
Loď Solitaire při pokládce trubek do Baltského moře. Kromě toho zde operovala ještě druhá, s názvem Pioneering Spirit. V obou případech se jednalo o speciálně upravená plavidla, v jejichž útrobách se finalizují trubky: pokrývají se betonovým pláštěm, posléze se spojují a spouštějí na dno.
Plynovod sestává ze dvou potrubí. Průměr každého z nich je 1,2 metru, jejich stěna je tlustá asi čtyři centimetry. Uvnitř trubek bude ještě na ruské pevnině uměle vytvářen tlak 220 barů, který plyn požene vpřed. Takto vysoký tlak je nezbytný, aby plyn doputoval dostatečně daleko - pod mořským dnem totiž není možné budovat nezbytné kompresní stanice. Na výstupu v Německu odhadují stavitelé tlak už jen 100 barů. Na snímku je sklad trubek v německém přístavu Mukran na ostrově Rujána v září loňského roku.
Foto: Reuters
Helena Truchlá Helena Truchlá
30. 1. 2021 13:40
Od minulého týdne je v Baltském moři znovu rušno. Ruská loď Fortuna tu dokončuje stavbu plynovodu Nord Stream 2, jenž má po dně vést zemní plyn z Ruska do Německa. Na plavidlo, které se pohybuje v dánských vodách, obratem uvalily sankce Spojené státy. Proti plynovodu protestují dlouhodobě. Podívejte se, jak se kontroverzní a technicky náročný projekt poslední roky buduje.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy