Rusko trvá na svém zapojení do protijaderného štítu

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 12. 2010 14:29
Obranný systém nesmí podle Kremlu omezit potenciál ruských atomových zbraní.

Moskva - Rusko je připraveno začít budovat společný protiraketový štít nad Evropou. Podle agentury RIA Novosti to prohlásil ruský ministr obrany Anatolij Serďukov.

"Navrhli jsme, že na sebe část odpovědnosti vezmeme a na zapojení do protiraketového systému jsme připraveni," řekl Serďukov ruské televizi.

Zapojení Ruska do projektu Moskvu uklidní a vedení země ztratí pochybnosti o tom, proti komu má být štít skutečně zaměřen.

Rusko, které dřívější americký plán vybudovat v Evropě protiraketový deštník neslo se značnou nelibostí, na zapojení do nového projektu trvá.

"Pokud jednání o společné protiraketové obraně v příštích deseti letech ztroskotají, bude to znamenat začátek dalšího závodu ve zbrojení a Rusko bude muset přijmout opatření, které povedou k vývoji nových strategických zbraní," připomněla RIA Novosti slova prezidenta Dmitrije Medvěděva ze 30. listopadu.

Ruský plán B 

Ve stejném duchu se vyjádřil i ministr obrany Serďukov, když dodal, že se Rusko musí připravit i na eventualitu, že jednání o společném štítu selžou.

"Každopádně musíme vypracovat systém, který může překonat evropský protiraketový štít a samozřejmě zajistit, aby nebyl snížen potenciál ruských jaderných zbraní," uzavřel Serďukov. 

Na zatím posledním summitu NATO - Rusko se obě strany dohodly, že zformulují podmínky spolupráce do června 2011.

Česko štít ochrání nejdříve za osm let

Projekt o němž špičky NATO a Ruska v Lisabonu hovořily se od toho, který plánovala Bushova administrativa a jenž počítal s umístěním radaru v Česku a raket v Polsku, značně liší.

Nový projekt mobilních protiraketových střel počítá se zapojením NATO i Ruska, i když hlavní roli by v něm měly stejně hrát Spojené Státy. 

Nejdůležitější změna, která z toho vyplývá pro nás, je fakt, že Českou republiku bude deštník chránit nejdříve za osm let. Ochrana je plánována primárně pro nejohroženější jihovýchod Evropy.

Zatímco Poláky může hřát alespoň fakt, že si během jednání s Američany vymohli rozmístění střel Patriot a do nového projektu se zapojí spolu s Rumuny, v Česku zřejmě vyroste jen centrum včasného varování. I to ovšem česká diplomacie pokládá za úspěch.

 

Právě se děje

Další zprávy