Místo radaru chtějí USA v Česku varování před raketami

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
30. 7. 2010 16:50
Bude to jen administrativně technická budova, vysvětlil Nečas

Praha - Centrum včasného varování, tedy součást protiraketové obrany, kterou chystají USA, vyroste zřejmě v Praze.

Novinářům to v pátek potvrdil premiér Petr Nečas s tím, že americký Kongres vyčlenil na vybudování centra zhruba dva miliony dolarů.

"Je to kontinuální jednání poté, co Spojené státy změnily koncept protiraketové obrany," řekl premiér s tím, že jednání začala už za předchozí vlády.

USA chtěly původně vybudovat v Česku a Polsku vybudovat protiraketové základny. Zatímco v Brdech měl být radar, u našich severních sousedů měly být umístěny rakety. Proti tomu se ovšem postavila opozice.

Plány Američanů se změnily poté, co George Bushe vystřídal v Bílém domě Barack Obama. Ten záměry na základny smetl ze stolu a administrativa USA začala uvažovat o jiném způsobu - převážně antiraketách na pohyblivých podvozcích. V Česku by pak mělo vyrůst centrum, kde se budou sbíhat výstupy ze senzorů zachycujících pohyb odpálených raket.

Jen technická budova, žádný radar

"Má to být víceméně administrativně technická budova," upřesnil Nečas. Zatím není rozhodnuto o obsluze, není ale vyloučeno, že půjde jen o české občany. "Proto nevylučuji, že žádné nové smlouvy s USA nebudou potřeba."

Zatím se vedou dvoustranná americko-česká jednání, ale podle Nečase by se centrum a celý systém měl stát v budoucnu projektem NATO. Proto zatím není jasné financování: ony 2 miliony dolarů stačí na zřízení centra. Kdo bude hradit provoz, ještě není jasné. Některé systémy NATO financují jednotlivé státy, některé kryje rozpočet Aliance.

ČSSD: Souhlas!

S takto zamýšleným centrem souhlasí i opoziční ČSSD, která dala v pátek dopoledne najevo, že závazky plynoucí z členství NATO naprosto respektuje.

"Česko je členem Aliance. Proto je samozřejmé, že se na jejích projektech bude podílet," prohlásil místopředseda ČSSD a Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.

Sociálním demokratům ale vadí, že ji vláda neinformuje. "Vítám kritiku do vlastních řad, tedy kritiku ministra Kohouta," reagoval na to premiér s tím, že právě za jeho působení na ministerstvu zahraničí jednání začala. Jana Kohouta tehdy do vlády nominovala právě ČSSD.

Peníze vyčlenil americký Kongres na léta 2011 až 2012. Pokud dojde ke konečnému uzavření dohod, mělo by se centrum včasného varování začít v Česku budovat v těchto letech.

 

Právě se děje

před 31 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy