Brusel (od naší zpravodajky) - Moskva tím reaguje na vyhoštění Rusů ze zmíněných států. Právě Slovensko, baltské republiky a Rumunsko rozhodly v minulých dnech o vyhoštění ruských pracovníků ambasád ze svého území. Celkem se jednalo o osm lidí. Moskva tedy zatím reaguje symetricky, posílá domů stejný počet evropských diplomatů.
V sobotu 17. dubna se rozhořela diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou kvůli důvodným podezřením české strany, že ruská vojenská rozvědka GRU stála za výbuchy ve Vrběticích v roce 2014. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 lidí z ruské ambasády v Praze, Moskva pak 20 pracovníků českého velvyslanectví v Moskvě.
Později české ministerstvo zahraničí informovalo o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května. Rusko následně oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".
Zpravodajský web EUobserver v pondělí napsal, že v hlavních městech zemí EU pokračují rozhovory o vyhoštění dalších ruských diplomatů na výraz solidarity s ČR. V nadcházejícím týdnu by se podle něj k takovému kroku mohlo odhodlat i třeba Polsko. Mezi západoevropskými státy je však podle diplomatických zdrojů ochota zavést podobná opatření nižší.
Rumunsko navíc později upřesnilo, že vyhoštění jednoho ruského diplomata nebylo nutně projevem solidarity s Českem. "Toto rozhodnutí bychom učinili tak jako tak. Nemá to co do činění s tím, co se děje v dalších zemích EU," uvedl rumunský premiér Florin Citsu.
At a meeting with the Czech Ambassador in Sofia, I reconfirmed Bulgaria's full solidarity with the Czech Republic over the illegal actions of the Russian Federation. Our authorities are already in contact with the authorities in Prague to fully co-operate in the investigation. pic.twitter.com/iYppuqzOpb
— Ekaterina Zaharieva (@EZaharievaMFA) April 26, 2021
Jinak hovoří Bulhaři, kteří vyjádřili "plnou solidaritu" s Českou republikou. Českým úřadům nabídli pomoc s vyšetřováním. "Chtěla bych vyjádřit plnou solidaritu s Českou republikou s ohledem na nezákonné jednání Ruské federace. Naše bezpečnostní složky jsou již v kontaktu s úřady v Praze, aby plně spolupracovaly na vyšetřování," napsala bulharská ministryně zahraničí Ekaterina Zacharievová na Twitteru.
Minimálně část vybuchlé munice z vrbětického skladu podle mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat patřila společnosti EMKO bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva. Ten přiznal, že dodával zbraně na Ukrajinu, a to i po roce 2014, kdy na východě země tamní separatisté podporovaní Ruskem začali bojovat proti ukrajinské armádě. Cílem GRU bylo patrně Gebreva poškodit. EMKO nicméně v úterý v bulharských médiích uveřejnilo prohlášení, podle nějž firma při dvojici výbuchů ve Vrběticícíh o žádné zboží nepřišla.