Moskva/Praha (od naší spolupracovnice) - Na "národní svéráz" doplácejí v Rusku uživatelé moderní techniky, která je zmatená z časových posunů, nebo spíše jejich stagnace v největší zemi světa.
Zatímco Evropa si posunula hodinové ručičky o hodinu zpět, Rusové se musejí vyrovnávat s "časovou stagnací". Již od loňského jara se totiž "zasekli" v letním čase a kvůli liknavosti politiků se nemohou vrátit zpět.
"Moje trouba a lednička už mají zimní čas. Já a moje země jsme ale zůstali v letním," citovala televize NTV uživatelku Twitteru, jejíž domácnost je prý z časového posunu zmatená. Moderní spotřební elektronika se odmítá přizpůsobit nařízení bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, který v zemi zavedl "permanentní léto".
Ukazatelé hodin v moderních přístrojích automaticky přeskočily na zimní čas a majitelé je musí poposunout o hodinu, pokud se chtějí orientovat v reálném čase.
"Ruský čas je patrně nejrychlejší čas na světě," poznamenala ironicky ruská televize RTR k neschopnosti politiků dohodnout se na časových posunech. Zatímco do soboty byl rozdíl mezi Ruskem a Evropou dvě hodiny, nyní jde o tříhodinový posun.
Vrátit čas zpět mohl ruský parlament, který dostal už v létě příslušný zákon k projednávání. Odmítl ho však projednávat s tím, že podobný problém musí vyřešit vláda, tedy premiér Medveděv, který se o nepříliš šťastnou změnu přičinil.
Naposledy Rusové převáděli hodinové ručičky na letní čas loni na jaře. Právě tehdy Medveděv změnu času zrušil. Poté, co se prezidentem stal Vladimir Putin, byla užitečnost nápadu zpochybněna.
Putin si v jednom rozhovoru posteskl, že se mu podle letního času v zimě "špatně vstává". Poslanci za Liberálně demokratickou stranu Ruska (LDPR) pak navrhli změnu zákona, podle níž by se země měla řídit trvale zimním časem. Předpokládali, že se tak stane už 28. října letošního roku. Většinová frakce Jednotného Ruska však návrh vrátila vládě zpět s tím, že je "zbytečné" to projednávat v parlamentu.
Situaci by prý měli zkoumat vědci, aby zjistili, co je užitečnější pro ekonomiku a zdraví Rusů. Medveděvovo rozhodnutí zavést v zemi permanentní letní čas mělo totiž podle představ tehdejší hlavy státu příznivě ovlivnit nejen stav ekonomiky, ale i zdraví obyvatel.
Podle průzkumu centra superjob.ru by třetina Rusů chtěla i nadále žít v letním čase, zatímco čtvrtina si přeje změnu. Zastánci stávajícího stavu tvrdí, že výhodou je delší světelný den.
Stoupenci zimního času pak poukazují na to, že je blíž k tomu astronomickému a organismus se mu lépe přizpůsobuje. Další vyzývají k ustavení třeba "podzimního" času, jen aby platil celý rok.