Washington - Rusko tajně rozmístilo novou střelu s plochou dráhou letu navzdory výhradám amerických představitelů, že tím poruší odzbrojovací dohodu o zákazu pozemních střel středního doletu, považovanou za mezník na konci studené války. Uvedl to list The New York Times na své internetové stránce s odvoláním na nejmenované představitele.
Ve stejný den si velitelství amerických sil v Evropě stěžovalo na tři různé incidenty, kdy se ruské letouny "nebezpečně a neprofesionálně" přiblížily k americkému torpédoborci USS Porter, plavícímu se v Černém moři. Podle ruského ministerstva obrany ale k žádným incidentům s ruskými stroji nedošlo.
"Velká výzva pro Trumpa"
Sovětsko-americká smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu v Evropě, která vstoupila v platnost roku 1988, zakazuje rozmísťování pozemních raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Ustanovení dohody naplnily obě signatářské země v roce 1991.
USA již v roce 2014 varovaly, že Rusko porušuje tuto dohodu zkouškami nové střely. Během fáze zkoušek se vláda Baracka Obamy snažila Rusy přesvědčit, aby toto porušení dohody napravili. Nyní však američtí představitelé dospěli k závěru, že "zakázaná střela" dosáhla úplné operační schopnosti a byla tajně rozmístěna.
Rusové nyní disponují dvěma oddíly těchto střel, z nichž jeden se stále nalézá na zkušební střelnici Kapustin Jar na jihovýchodě evropské části Ruska. Druhý oddíl se přesunul na jinou základnu, sdělil listu vysoce postavený představitel, který nebyl oprávněn prozradit další podrobnosti z hlášení rozvědky.
Krok podle listu představuje velkou výzvu pro nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který volal po zlepšení vztahů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. A to právě v době, kdy se Trumpova vláda snaží zaplnit klíčové pozice na ministerstvech zahraničí a obrany a najít trvalou náhradu za poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna, který odstoupil po odhalení, že mylně informoval o svých rozhovorech s ruským velvyslancem ve Washingtonu.
Krok, který nemůže zůstat bez odpovědi
Ruský program silně znepokojuje Pentagon, který jako možnou odpověď navrhoval posílení protiraketové obrany v Evropě, anebo rozmístění pozemních a námořních střel s plochou dráhou letu. Generál Philip Breedlove před loňským odchodem z čela sil NATO varoval, že rozmístění střel je z vojenského hlediska tak důležitý krok, že nemůže zůstat bez odpovědi.
Ruský krok by podle listu také mohl zvýšit ohrožení členských států Severoatlantické aliance. Nový americký ministr obrany Jim Mattis se má sejít se svými evropskými protějšky v Bruselu ve středu.
Američané nazývají ruskou střelu SSC-X-8, anebo SSC-8, Rusové podle serveru GlobalSecurity 9M729. Každý oddíl je vyzbrojen čtyřmi odpalovacími zařízeními, které se velice silně podobají odpalovacím zařízením taktických raket Iskander, což podle generála Breedlovea silně ztěžuje rozpoznání a ověření.
Přelet 90 metrů nad torpédoborcem
USA si v úterý opět stěžovaly také na přelety ruských letounů blízko torpédoborce USS Porter v Černém moři. Podle mluvčího velitelství amerických sil v Evropě Dannyho Hernandeze se jeden incident týkal dvou letounů Su-24, další jednotlivého stroje Su-24, který přelétl plavidlo ve výši jen asi 90 metrů, a třetí většího letounu Il-38.
"USS Porter se dotazoval všech letadel, ale neobdržel žádnou odpověď," řekl mluvčí Hernandez. "Tyto incidenty jsou znepokojivé, protože mohly vést k nehodě či k špatnému odhadu (záměrů druhé strany)," dodal.
"K žádným incidentům jakéhokoli druhu spojeným s lety ruských vojenských stíhaček v Černém moři poblíž amerického torpédoborce Porter 10. února nedošlo," uvedl podle agentury Reuters mluvčí ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov.
Není to poprvé, co Rusové dali silně najevo nelibost nad přítomností amerických vojenských lodí v Černém či Baltském moři. Loni v dubnu došlo dokonce k simulovaným útokům.
Americká televize Fox News v úterý oznámila, že u pobřeží Spojených států byla poprvé od inaugurace nového prezidenta Donalda Trumpa zaznamenána ruská vojenská loď. "Špionážní loď" Viktor Leonov plula v mezinárodních vodách, asi 130 kilometrů od pobřeží. Předchozí plavbu k USA vykonala v dubnu 2015.