Zatím jen válka slov. Trump už ale "zbrojí" i ve světovém obchodu, bourá jednu dohodu za druhou

Radim Klekner Radim Klekner
14. 2. 2017 17:02
Donald Trump v lednu oznámil, že USA odstupují od tzv. Transpacifického partnerství, které loni podepsalo 12 zemí tichomořské oblasti. Podobný osud by mohl brzy stihnout i dohodu o volném obchodu s EU, tedy tzv. TTIP. Z Trumpova pohledu je totiž pro USA mnohem výhodnější uzavřít obchodní dohody s jednotlivými zeměmi – z pozice ekonomické supervelmoci. EU nyní vyváží do USA výrazně více než Amerika do Evropy. Na půdě Evropského parlamentu obchodní politiku EU výrazně ovlivňuje Výbor pro mezinárodní obchod (INTA). Jeho předseda Bernde Lange se netají svým kritickým postojem k Trumpovi a naznačuje, že by EU měla usilovat o posílení obchodních vztahů s jinými zeměmi – včetně Číny.
Donald Trump chrlí od svého nástupu do funkce jeden prezidentský dekret za druhým.
Donald Trump chrlí od svého nástupu do funkce jeden prezidentský dekret za druhým. | Foto: Reuters

Brusel - V prezidentském úřadu není ještě ani měsíc, přesto už Donald Trump stihl vydat hned několik dekretů, jejichž cílem je podle některých jeho oponentů demontovat většinu toho, co vytvořil jeho předchůdce Barack Obama.

Nový šéf Bílého domu slibuje dostát svým předvolebním slibům a vést politiku, v níž budou vždy na prvním místě zájmy Spojených států

V ekonomické oblasti podle něj jednou z cest může být například plánované uvalení vysokých cel na některé dovozy. To se týká i německé automobilky BMW. Trump pohrozil, že uvalí 35% clo na vozy, které by tato firma nechala vyrobit v Mexiku a teprve poté vyvezla do USA.

Někteří odborníci are varují, že protekcionismus může ohrozit hospodářský růst a miliony pracovních míst po celém světě. Nebo dokonce vést k protiopatřením z druhé strany, čímž by mohlo dojít i k rozpoutání skutečné "obchodní války".

Americký prezident se přitom ve své rétorice zaměřuje zejména na hlavní obchodní konkurenty USA: Čínu a Evropskou unii spolu s jejím motorem, Německem.

Na ty útočí i předseda Trumpem teprve v lednu založené Národní rady pro obchod Peter Navarro. Spolkovou republiku v rozhovoru pro deník Financial Times obvinil, že vykořisťuje zbytek světa "extrémně podhodnoceným" eurem, které je podle něj "skrytou německou markou". A prý tak umožňuje mimořádně vysoké hodnoty vývozu z Německa.

Navarro Berlín navíc osočil i z toho, že tlačí na Evropskou centrální banku (ECB), která intervencemi na finančních trzích udržuje pro Německo výhodný kurz eura.

Obchodní přebytek 123 miliard eur

Ve Spolkové republice vyvolaly Navarrovy výpady vlnu rozhořčení. Odmítla je kancléřka Angela Merkelová i ministr financí Wolfgang Schäuble.

"Tvrzení, že se Německo pomocí slabého eura snaží získat konkurenční výhodu na úkor USA a dalších zemí, je více než pochybné," uvedl guvernér německé centrální banky Jens Weidemann. "Byly to naopak Spojené státy, které měly po celé jedno desetiletí velmi výhodné postavení na trhu."

Podle Weidemanna naopak stojí za postupným oslabováním eura vůči dolaru Trumpův koncept "Amerika na prvním místě".

Obvinění, že Evropská centrální banka "manipuluje" s kurzem eura, striktně odmítl i její šéf Mario Draghi. Banka intervenovala na devizových trzích naposledy v roce 2011 - a to v rámci dohody skupiny nejvyspělejších zemí světa G7, jejíž součástí jsou právě i Spojené státy.

Foto: Aktuálně.cz

Washington má nicméně pravdu, že obchod mezi USA a Německem nebo celou Evropskou unií vykazuje nerovnováhu. Zatímco v roce 2015 vyvezla EU do Spojených států zboží a služby za 371 miliard eur (přes 10 bilionů korun), opačným směrem šlo jen 248 miliard eur (6,7 bilionu korun).

Téměř třetinu unijního exportu do USA přitom zajišťovalo Německo. A jak před dvěma týdny sdělil Spolkový statistický úřad ve Wiesbadenu, celkový německý vývoz loni dosáhl nového rekordu, když překročil 1,2 bilionu eur (přes 32 bilionů korun).

Potopí Trump TTIP?

Trump a jeho nejbližší spolupracovníci si tak svými útoky proti Německu a potažmo i EU mohou připravovat půdu k tomu, aby definitivně upustili od Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Tedy dohody o volném obchodu s unií.

Z Trumpova pohledu je totiž pro USA obecně mnohem výhodnější uzavírat obchodní dohody s jednotlivými zeměmi. Spojené státy by v takovém případě podle něj coby ekonomická supervelmoc měly při vyjednávání s malými zeměmi zcela dominantní pozici.

Trump už přitom v lednu oznámil, že USA odstupují od tzv. Transpacifického partnerství (TPP), které loni - ještě za úřadu Baracka Obamy - podepsalo 12 zemí tichomořské oblasti. Mezi nimi asijské státy, ale i Austrálie nebo Kanada.

Podobný osud se nakonec zřejmě nevyhne ani Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA), uzavřené mezi Spojenými státy, Kanadou a Mexikem.

Ameriku může nahradit Čína

Na půdě Evropského parlamentu obchodní politiku EU výrazně ovlivňuje Výbor pro mezinárodní obchod (INTA) v čele se svým předsedou, německým sociálním demokratem Berndem Langem.

Ten se netají svým kritickým postojem k Trumpovi a naznačuje, že by EU měla usilovat o posílení obchodních vztahů s jinými zeměmi - včetně Číny.

Foto: Aktuálně.cz

"Musíme s Čínou rozhodně mluvit, protože se snaží zaplnit mezeru zanechanou USA, ačkoliv její praktiky jsou poněkud jiné," řekl Lange.

O roli Pekingu mluví i předseda euroskupiny, která sdružuje ministry financí zemí eurozóny, nizozemský labourista Jeroen Dijsselbloem. 

"Vždy jsme říkali, že Amerika je náš nejlepší přítel," zdůraznil na lednovém Světovém ekonomickém fóru v Davosu. "Pokud tomu tak už není, musíme se poohlédnout po jiných přátelích. Čína je v tomto ohledu velmi silným kandidátem."

Vývoz do USA? Dvě procenta HDP unie

Evropský výbor INTA zatím vyčkává, co konkrétního Trump podnikne. Vyhrocení napětí v obchodních vztazích ale vedle Langeho nevylučují ani další členové výboru.

Na jednu stranu věří, že americký prezident bude svou povolební rétoriku postupně zmírňovat. Na stranu druhou ale podle nich zůstane velmi nevyzpytatelný.

"Pokud jsme se něčemu naučili o Donaldu Trumpovi, pak tomu, že jeho pravé úmysly opravdu nejsou zřejmé," upozorňuje členka INTA, britská labouristka Jude Kirton-Darlingová.

"Zdá se být vůči EU nepřátelsky naladěn, nemá to ale žádné racionální vysvětlení. Důvod může být geopolitický a může za tím stát i obchod. To, že by Trump zahájil s EU obchodní válku, není nepředstavitelné. Zatím však jeho administrativa nepřijala žádná opatření namířená proti Bruselu," dodala.

Britská europoslankyně uznává, že v obchodování se Spojenými státy je už po léta výrazná nerovnováha. Poukazuje ale na to, že vývoz EU do USA představuje pouhá dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) unie.

Tvrzení, že Evropa usiluje o transatlantickou dominanci, má tak podle ní slabý základ.

"Trumpovo oslabování unie? Nevšiml jsem si"

Odlišně než Kirton-Darlingová vidí situaci jeden z místopředsedů výboru, český europoslanec za ODS Jan Zahradil.

"Žádných reálných kroků k nějakému oslabování unie jsem si od nového prezidenta nevšiml," uvedl pro online deník Aktuálně.cz.

"Jediné ostré výroky zatím zaznívají od představitelů unie. Levice v Evropském parlamentu například chce odmítnout navrhovaného amerického velvyslance při EU a předseda Evropské rady Donald Tusk označil Donalda Trumpa za stejnou hrozbu, jakou představují Rusko, Čína nebo radikální islamisté. To je skandální," míní Zahradil.

Co se týče České republiky, ta by podle Zahradila měla usilovat o to, aby americké angažmá v Evropě zůstalo. A to především v bezpečnostní rovině.

Také on ale preferuje jiný obchodní model, než jaký razí unie.

"Měli bychom zkoušet rozvíjet jiné obchodní možnosti než dosud, kdy je osmdesát procent našeho obchodu orientováno na eurozónu," uzavírá český europoslanec. "Odstoupení Trumpa od Transpacifického partnerství (TPP) nám naopak otevírá nový prostor v Asii. Pokud by ale šla ke dnu i TTIP (dohoda o volném obchodu s unií - pozn. red.), byla by to samozřejmě škoda."

Deutsche Bank doplatila na hříchy minulosti. Němečtí průmyslníci ji ale vždy podrží, tvrdí hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

před 59 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy