Rusko poskytne Janukovyčovi ochranu

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2014 14:40
Ukrajinský exprezident požádal Rusko, aby zaručilo jeho bezpečnost.
Viktor Janukovyč a Vladimir Putin na snímku ze 7. února 2014.
Viktor Janukovyč a Vladimir Putin na snímku ze 7. února 2014. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Sesazený Viktor Janukovyč se stále považuje za právoplatného prezidenta Ukrajiny. A žádá Rusko, aby zajistilo jeho bezpečnost. To mu vyšlo vstříc.

Janukovyč, kterého ukrajinský parlament v sobotu formálně zbavil úřadu, se v prohlášení pro ruské tiskové agentury obrátil na obyvatele Ukrajiny.

"Já, Viktor Fedorovyč Janukovyč, se obracím na ukrajinský lid. Stále se považuji za legitimní hlavu ukrajinského státu zvolenou ve svobodném hlasování občany Ukrajiny," cituje z prohlášení, které získala agentura Interfax, server Kyiv Post.

Na Rusko se údajně obrátil kvůli hrozbám odvety, směřovaným vůči němu i jeho kolegům. #box1

"Musím požádat úřady Ruské federace, aby zajistily mou osobní bezpečnost před akcemi extremistů." Noví vládci Ukrajiny ho viní z vražd a vydali na něj zatykač.

Moskva souhlasí

Moskva vzápětí souhlasila s tím, že Janukovyčovi osobní bezpečnost zajistí - a to na svém vlastním území.

"V souvislosti s žádostí prezidenta Janukovyče o zajištění jeho osobní bezpečnosti oznamuji, že žádosti bylo vyhověno na území Ruské federace," cituje Interfax ruský oficiální zdroj.

Z vyjádření ale zatím jednoznačně nevyplývá, zda se Janukovyč na území Ruska už nachází. Proruský politik se od soboty neukázal na veřejnosti.

Zmizel minulý týden v souvislosti s událostmi v metropoli Kyjev. Ruská média tvrdí, že se teď nachází v Moskvě nebo poblíž Moskvy - ve vládním sanatoriu.

Rozhodnutí je nezákonné, tvrdí Janukovyč

Janukovyč tvrdí, že rozhodnutí, která přijímá nově složený ukrajinský parlament, nejsou legitimní. Parlament podle něj v současné době schvaluje normy i přes neúčast mnoha členů ze Strany regionů a jiných frakcí, kteří se skrývají ze strachu o své životy.

Někteří z nich podle Janukovyče museli dokonce opustit zemi.

Sesazený prezident uvedl, že se lidé z Krymu a z jižních a východních částí Ukrajiny se současným "nezákonným stavem", který přinesli "vůdci zvolení davem", nesmíří. Zároveň varoval před možností ozbrojeného konfliktu, uvedl server BBC.

Případné použití ukrajinských ozbrojených složek by podle něj bylo zločinem.

"Já, jako úřadující prezident, jsem nedovolil ozbrojeným silám zasahovat do domácích politických událostí. To samé nařizuji i teď," uvedl Janukovyč.

Navíc podle něj nebyla splněna dohoda o vypořádání se s krizí z 21. února. "Oficiálně prohlašuji, že jsem odhodlán až do konce bojovat za provádění důležitých kompromisních ujednání týkajících se zotavení Ukrajiny z hluboké politické krize," řekl.

Server Kyiv Post i agentura Reuters upozornily, že autenticitu prohlášení nešlo nezávisle ověřit.

Bývalá poradkyně sesazeného prezidenta Hanna Hermanová kupříkladu pochybuje, že by měl Janukovyč "zájem na další destabilizaci situace na Ukrajině a na Krymu". "Jeho tvrzení, že zůstává legitimním prezidentem a žádá Rusko o pomoc, je sotva pravdivé," uvedla podle Radia Svoboda.

Dříve vlivná poslankyně zároveň vyzvala svého bývalého šéfa, aby přestal být loutkou na straně Ruska nebo jiných zemí a přestal rozkolísávat situaci na Ukrajině.

 

Právě se děje

Další zprávy