Moskva - Rusko posílá do Sýrie další a další techniku i vojáky.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg to prohlásil poté, co začaly z nejrůznějších zdrojů kolovat zprávy o možném nasazení ruských pozemních jednotek.
Televize CNN citovala nejmenovaného představitele americké vlády, podle něhož jsou jasné známky příprav na zapojení ruských vojáků do ofenzivy syrské armády proti povstalcům.
Rusové podle Washingtonu přesunují do Sýrie děla a raketomety, uvedla CNN.
Minulý týden agentura Reuters zase citovala libanonské zdroje, podle nichž se zúčastní operací také íránské speciální jednotky a příslušníci hnutí Hizballáh.
Šéf ruského parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost Vladimir Komojedov nejprve připustil, že do Sýrie mohou přijet bojovat ruští "dobrovolníci".
"Nepošleme do Sýrie pozemní jednotky a bráníme ruským občanům v cestování do Sýrie, ať už tam chtějí bojovat na jakékoliv straně," řekl v úterním rozhovoru pro agenturu RIA Novosti.
K vyslání ruské pěchoty vyzývá čečenský prezident Ramzan Kadyrov.
Ruské letecké údery v Sýrii začaly ve středu. Prezident Vladimir Putin krátce poté prohlásil, že pozemní síly v zemi nenasadí.
Turecku vadí ruské manévry na hranici
Turecká armáda v úterý informovala o dalším leteckém incidentu na hranici. V pondělí údajně neidentifikovaný stroj MiG-29 ohrožoval osm tureckých stíhacích letadel, která hlídkovala na hranici se Sýrií. Letadlo údajně aktivovalo radar a vyhledávalo cíl, jako by se připravovalo na vypálení rakety. Tato situace trvala 4,5 minuty.
Armádní mluvčí Konašenkov oznámil, že turecké ministerstvo obrany navrhlo Rusku vytvořit společnou pracovní skupinu, která by analyzovala možnou součinnost při operacích ruského letectva v Sýrii. Návrh podle mluvčího adresovalo velení turecké armády ruskému vojenskému přidělenci v Ankaře. Jeho cílem je zabránit možným kolizím a incidentům. Jak bude Moskva na turecký návrh reagovat, Konašenkov neřekl.