Rusko chystá zákon proti "homosexuální propagandě"

Radim Klekner Radim Klekner
31. 3. 2012 9:40
Soud může prohřešky pokutovat až půl milionem rublů
V Rusku a dalších zemích se silným vlivem ortodoxní církve je homosexualita pravidelně na pranýři.
V Rusku a dalších zemích se silným vlivem ortodoxní církve je homosexualita pravidelně na pranýři. | Foto: Zahraničí

Moskva - Ruský premiér a staronový prezident Vladimir Putin rád předvádí na veřejnosti svou mužnost, alespoň tedy od pasu nahoru. Homosexuály ale nikdy veřejně nekritizoval, což v tradičně machistické zemi - nacházející se navíc pod silným vlivem ortodoxní církve - vedlo k posměškům, že také patří ke "čtyřprocentní menšině".

Ruská Duma, kontrolovaná jeho stranou Jednotné Rusko, se teď ale chystá schválit zákon zakazující "propagaci homosexuality". Podobnou legislativu vydala letos v únoru radnice v Sankt Petěrburgu, přísná nařízení proti gayům uplatňují mimo jiné Rjazaň a Archangelsk.

Poslanci Jednotného Ruska tvrdí, že zákon je namířen výlučně proti pedofilům a děti a mladistvé má chránit před sexuálním zneužíváním.

Pokutována na jeho základě ale může být i jakákoli osvěta vedená s cílem objasnit podstatu homosexuality či transsexualismu. A to až částkou půl milionu rublů (316 tisíc korun). U pedofilie mají pokuty činit až milion rublů. 

Organizace na ochranu práv homosexuálů v západní Evropě proti zákonu ostře protestují. Poslanec německého Bundestagu za stranu Zelených Volker Beck, který je sám gay a osobně se zúčastnil několika moskevských "pochodů hrdosti", prohlásil, že nová legislativa Rusku "dláždí cestu do středověku".

Amorální vlivy Západu

Podpory se ruským homosexuálům dostalo i od (heterosexuální) zpěvačky Madonny, jejíž vystoupení mají zpravidla silný erotický náboj a která se do Ruska v létě znovu chystá.

Foto: Jan Langer

Madonnu v tomto ohledu varoval před možnými důsledky jejího "nepřístojného chování" poslanec za Jednotné Rusko Vitalij Milonov.

Souhlas se zákonem již vyslovil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, a to demonstrativně krátce před schůzkou se svým německým protějškem Guidem Westerwellem, který před časem uzavřel homosexuální manželství.

Představitelé ortodoxní církve zákona využili po svém s tím, že má ruskou společnost chránit před "amorálními vlivy Západu".

Ruští aktivisté boje za práva gayů naopak letos v únoru tajně natočili video, ve kterém vyzývají západní turisty k bojkotu Sankt Petěrburgu. Použili přitom hudbu Petra Iljiče Čajkovského, který měl rovněž homosexuální sklony. Stejnou sexuální orientaci vykazovali v Rusku kupříkladu režisér Sergej Eizenštejn, umělecký kritik a baletní impresário Sergej Ďagilev či tanečník Václav Nižinskij.

Homosexualitu zakázal v zemi zvláštním výnosem v roce 1716 car Petr Veliký. Zákaz pak odvolali ruští bolševici, znovu jej ale v roce 1933 zavedl Stalin.

Po pádu SSSR byl zákon opětovně odvolán v roce 1993.

V souvislosti se zákazem Gay Pride, který v roce 2006 vydal moskevský starosta Jurij Lužkov, byl na to, co si o homosexualitě myslí, dotazován právě i Putin.

A ten odpověděl: "Respektuji a budu respektovat osobní svobodu ve všech jejích formách a projevech. Můj vztah ke Gay Pride a sexuálním menšinám je prostý - souvisí s mými oficiálními povinnostmi a faktem, že jeden z hlavních problémů Ruska je charakteru demografického."

 

Právě se děje

Další zprávy