Minsk (od našeho spolupracovníka) - Rusko plánuje vybudovat v Bělorusku leteckou základnu. Během nedávné návštěvy Minsku to prohlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu.
Moskva už se s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem dohodla na konkrétních krocích, které mají do budoucna posílit ochranu nebe svazového státu Ruska a Běloruska.
Kromě toho jde ale podle odborníků zřejmě o odvetu za základnu NATO v Polsku a tamní americkou přítomnost.
První letka už letos
"Doufáme, že se zde v roce 2015 objeví letecký pluk, který bude sloužit k ochraně našich hranic. Zahájili jsme projednávání plánu na vytvoření ruské letecké základny se stíhacími letouny," prohlásil podle agentury Ria Novosti Šojgu po setkání s Lukašenkem.
Jak zároveň dodal, už letos by se v Bělorusku měla objevit první stíhací letka a letecké velitelství.
Moskva ale do stavby základny nebude muset investovat ani rubl. Jak informoval deník Kommersant, ruské víceúčelové letouny Suchoj Su-30 by měly být dislokovány nedaleko západoběloruského města Baranoviči na 61. základně stíhacího letectva, kterou v současné době využívají běloruské vzdušné síly.
Tato základna má pro Rusy ideální polohu. Leží přibližně sto kilometrů vzdušnou čarou od polských i litevských hranic.
Expert Alesin: Jde o odvetu
Jak Aktuálně.cz řekl běloruský vojenský expert Alexandr Alesin, jedním z důvodů, proč chce Moskva v Bělorusku vybudovat vojenskou základnu, je přítomnost amerického letectva v Polsku. Na základně v Lasku ve středním Polsku je od podzimu 2012 rozmístěna letka stíhačů F-16.
"Vysoce postavení příslušníci ruské armády nejsou spokojeni s tím, že se v Polsku zvýšil počet letounů F-16, které mohou být vyzbrojeny taktickými jadernými zbraněmi," vysvětlil. "Zdá se mi, že v určité míře vybudování ruské základny v Bělorusku může být odvetný krok."
Podle něj chce Kreml zároveň pomocí základny upevnit vliv v sousední republice, která - nehledě na budování společného svazového státu - ruské politiky svým chováním nezřídka dráždí.
"Rusko jednoznačně chce upevnit v Bělorusku své pozice. Nepřímo kontrolovalo běloruské území pomocí politických a ekonomických nástrojů. Se základnou se však objeví možnost ovlivňovat přímo."
Veřejnost zřejmě bude proti
Nicméně dodává, že ruská letecká základna pomůže Minsku řešit i jeho problémy. Běloruská armáda nedávno vyřadila okolo 50 letadel a vzniklou díru v protivzdušné obraně nyní nemá čím zaplnit.
"Z čistě vojenského hlediska, Bělorusko základnu samozřejmě potřebuje. Země si nemůže dovolit koupit takový počet moderních letadel. Lukašenko by chtěl s ruskou pomocí tento problém vyřešit tak, aby ho to stálo co nejméně," říká expert.
Ruské plány by ale mohla poněkud nečekaně narušit běloruská veřejnost, a to nejen protirežimní opozice, ale také část Lukašenkových stoupenců.
"Mnohým Bělorusům se ruská základna v zemi nemusí líbit. Nehledě na to, že ruská armáda bude dislokována na jedné základně, čímž stát nad tímto územím ztratí suverenitu. A to může být problém."
Běloruský prezident proto musel rychle všechny podobné spekulace vyvrátit. "Znáte můj charakter, a právě proto chápete, že k tomu nikdy nedojde. Nejsem ten prezident, který bude něco svého někomu dávat, obzvlášť něco tak vysokého, jako je suverenita," obhajoval základnu Lukašenko podle běloruské agentury BelTA.