reklama
 
 

Rusko chystá "daň z příživnictví", měla by dopadnout na sedm milionů lidí

1. 10. 2016
Ti, kdo nepracují, by měli platit za používání "sociální infrastruktury", včetně zdravotní péče. Je o tom přesvědčena vicepremiérka ruské vlády Olga Goloděcová, podle níž už ministerstvo práce připravuje potřebný zákon. Pozorovatelé ale varují, že pokus, jak ušetřit peníze, může v důsledku přijít stát mnohem dráž.

Moskva – "Lidé nepracují, neplatí pojištění, ale přitom mají právo na bezplatnou zdravotní péči," postěžovala si agentuře TASS Olga Goloděcová.

Podle vicepremiérčiných propočtů se v "šedé zóně" momentálně pohybuje asi sedm milionů lidí. Ti všichni by nyní měli platit jakousi novou daň.

Myšlenku "z hlediska spravedlnosti" podporuje ministerstvo financí.

O tom, jak vše bude vypadat a na kolik to přijde, se nyní debatuje mezi odborníky. "Daň z příživnictví" by ale neměla dopadnout na oficiálně zaregistrované nezaměstnané, jichž je v Rusku 890 000.

Za penzisty, děti, invalidy a zaregistrované nezaměstnané platí pojištění stát, vysvětlila agentuře Reuters náměstkyně ministra financí Taťána Něstěrenko.

"A co když ti lidé nechtějí pracovat? Nebo je živí partner, eventuálně mají nějaké jiné příjmy? Kdo za ně bude platit pojištění?" rozčilovala se.

Podle předsedy sociálního výboru horní komory parlamentu Valerije Rjazanského by nový zákon mohl být přijat příští rok na jaře. Částka by mohla ročně dosahovat 18 000 rublů (asi 8000 korun).

Zdroj deníku Vedomosti ve vládě je ale opatrný. Není prý jasné, co dělat s nezaměstnanými, kteří nebudou mít na zaplacení zdravotní péče.

"Neposkytnutí neodkladné péče porušuje právo na život. Podle článku 41 ústavy je zdravotní péče bezplatná," upozorňuje profesorka Vyšší školy ekonomické Jelena Lukjanovová.

Zákon se nelíbí ministerstvu pro ekonomický rozvoj. "Je nesmírně těžké oddělit lidi, kteří ztratili spojení s trhem práce, od lidí, kteří formálně pracují, ale neplatí pojištění. Kromě toho je to nesmírně obtížně a nákladně administrovatelný systém, protože není jasné, jak tyto lidi hledat," vysvětlil agentuře Interfax náměstek ministra Oleg Fomičev.

Podle něj by se stát měl snažit hlavně vyvést podnikatele z šedé ekonomiky. "Podnikatelé, kteří zaměstnávají jen sami sebe, by měli být na první tři roky osvobozeni od placení všech sociálních daní. To je lepší než nějaká daň z příživnictví," říká Fomičev.

Hlavním problémem ale je, že dosud nezaměstnaní nejsou nijak motivováni se oficiálně registrovat. Dávky jsou natolik nízké, že zejména na vesnicích se lidem nevyplatí cestovat do okresního města, aby si je vybrali. To se ale logicky po přijetí zákona změní.

"Nezaměstnaní, aby se vyhnuli nové dani, se budou registrovat a stát jim bude muset platit nejen pojištění, ale i dávky. Ty jsou sice nízké, ale v případě, že se přihlásí všichni skutečně nezaměstnaní, suma to bude solidní," myslí si ředitel Centra výzkumu práce Vladimir Gimpelson.

autor: Ondřej Soukup | 1. 10. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama