Pracující roboti mají platit sociální pojištění, návrh projedná Evropský parlament

Alice Stejskalová Alice Stejskalová
Aktualizováno 23. 6. 2016 21:15
Za roboty, díky nimž zaměstnavatelé ušetří náklady za lidské pracovníky, by se mělo odvádět sociální pojištění. Navrhuje to lucemburská poslankyně Evropského parlamentu. Kritici návrhu uvádějí, že se dosud neprokázala souvislost mezi robotizací a nezaměstnaností.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Brusel – Pracující roboti by měli dostat status „elektronického člověka“ se zvláštními právy a povinnostmi. Jejich vlastníci by mimo jiné měli platit sociální pojištění. Navrhuje to lucemburská poslankyně Evropského parlamentu Mady Delvauxová, která je členkou skupiny Progresivní aliance socialistů a demokratů.

Návrh reaguje na rozšiřující se automatizaci, s níž přicházejí obavy z nežádoucích ekonomických dopadů v podobě nezaměstnanosti či nerovnosti. Firmy, které nahradí zaměstnance roboty, by podle návrhu měly uvést, kolik peněz díky tomu ušetří na sociálním pojištění.

Kritici návrhu poukazují na jeho předčasnost a administrativní náročnost, uvádí agentura Reuters. Patří mezi ně například sdružení VDMA, sdružující firmy specializující se právě na automatizaci výroby jako Siemens nebo výrobce robotů Kuka. Návrh je reálný v rozmezí padesáti, nikoli deseti let, říká šéf sdružení Patrick Schwarzkopf.

Zároveň dodává, že se dosud neprokázala souvislost mezi robotizací a nezaměstnanosti. Jako příklad uvádí rostoucí počet zaměstnanců v německém automobilovém průmyslu – mezi lety 2010 až 2015 stoupl o 13 procent.

Návrh by se mohl dostat před celý Evropský parlament k hlasování ke konci roku. Předtím ovšem musí projít Evropskou komisí, která jej zatím nekomentovala, uvedl web CNN.

Před nezaměstnaností v souvislostí s robotizací a nástupem takzvaného Průmyslu 4.0. varují především odboráři. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula uvádí, že je ohrožena až polovina pracovních příležitostí.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy