Pracující roboti mají platit sociální pojištění, návrh projedná Evropský parlament

Alice Stejskalová Alice Stejskalová
Aktualizováno 23. 6. 2016 21:15
Za roboty, díky nimž zaměstnavatelé ušetří náklady za lidské pracovníky, by se mělo odvádět sociální pojištění. Navrhuje to lucemburská poslankyně Evropského parlamentu. Kritici návrhu uvádějí, že se dosud neprokázala souvislost mezi robotizací a nezaměstnaností.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Brusel – Pracující roboti by měli dostat status „elektronického člověka“ se zvláštními právy a povinnostmi. Jejich vlastníci by mimo jiné měli platit sociální pojištění. Navrhuje to lucemburská poslankyně Evropského parlamentu Mady Delvauxová, která je členkou skupiny Progresivní aliance socialistů a demokratů.

Návrh reaguje na rozšiřující se automatizaci, s níž přicházejí obavy z nežádoucích ekonomických dopadů v podobě nezaměstnanosti či nerovnosti. Firmy, které nahradí zaměstnance roboty, by podle návrhu měly uvést, kolik peněz díky tomu ušetří na sociálním pojištění.

Kritici návrhu poukazují na jeho předčasnost a administrativní náročnost, uvádí agentura Reuters. Patří mezi ně například sdružení VDMA, sdružující firmy specializující se právě na automatizaci výroby jako Siemens nebo výrobce robotů Kuka. Návrh je reálný v rozmezí padesáti, nikoli deseti let, říká šéf sdružení Patrick Schwarzkopf.

Zároveň dodává, že se dosud neprokázala souvislost mezi robotizací a nezaměstnanosti. Jako příklad uvádí rostoucí počet zaměstnanců v německém automobilovém průmyslu – mezi lety 2010 až 2015 stoupl o 13 procent.

Návrh by se mohl dostat před celý Evropský parlament k hlasování ke konci roku. Předtím ovšem musí projít Evropskou komisí, která jej zatím nekomentovala, uvedl web CNN.

Před nezaměstnaností v souvislostí s robotizací a nástupem takzvaného Průmyslu 4.0. varují především odboráři. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula uvádí, že je ohrožena až polovina pracovních příležitostí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy