Rusko nám blokuje přístavy, stěžují si Ukrajinci. Zajatí námořníci už jsou v Moskvě

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 29. 11. 2018 22:30
Ukrajinský ministr infrastruktury Volodymyr Omeljan ve čtvrtek obvinil Rusko, že zavedlo blokádu ukrajinských přístavů v Azovském moři - Mariupolu a Berdjansku. Prezident Petro Porošenko v novinovém rozhovoru vybídl Severoatlantickou alianci, aby do regionu poslala své lodě. Zadržení ukrajinští námořníci byli ve čtvrtek přepraveni do Moskvy.
Snímek z ruského videa, který má ukazovat konflikt mezi ukrajinskými a ruskými loděmi.
Snímek z ruského videa, který má ukazovat konflikt mezi ukrajinskými a ruskými loděmi. | Foto: ČTK

"Doufáme, že země NATO jsou připraveny vyslat své lodě do Azovského moře, aby zde pomohly Ukrajině zajistit bezpečnost," řekl Porošenko německému listu Bild. Ruský prezident Vladimir Putin podle něj "nechce nic menšího než okupovat Azovské moře" a "jediná řeč, kterou pochopí, je jednota západního světa".

Putin: Je to provokace, za kterou stojí ukrajinský prezident Porošenko | Video: Reuters

Podle ukrajinského prezidenta je záhodno se ptát, "co dále udělá Putin, pokud ho nezastavíme".

Ministr Omeljan obvinil Rusko z blokády azovských přístavů Ukrajiny, což podle něj svědčí o cílevědomé snaze vyostřit napětí v Azovském moři a destabilizovat situaci v celém regionu.

"Zablokováno je 35 lodí. Plout se smí pouze do ruských přístavů v Azovském moři. Rusko tedy zablokovalo ukrajinské přístavy v Azovském moři," napsal na Facebooku.

Na povolení vplout do Azovského moře podle ministra čeká 18 lodí, z nichž čtyři mají namířeno do Berdjansku a 14 do Mariupolu. Z Azovského do Černého moře nemohou proplout tři lodě z Berdjansku a šest z Mariupolu. Dalších osm lodí kotví v přístavech. Blokáda ukrajinských přístavů má podle Omeljana vytěsnit Ukrajinu z vod, které jí podle mezinárodního práva náleží.

Ukrajina také ve čtvrtek hodlá požádat Turecko, aby uzavřelo Bospor ruským vojenským lodím. "Jsem přesvědčen, že světové společenství přece jen přijme rozhodnutí a uzná, že došlo k agresi proti ukrajinskému státu," dodal velitel ukrajinského námořnictva Ihor Vorončenko.

Zajatí Ukrajinci už jsou v Moskvě

Ukrajinští námořníci zadržení v neděli ruskými silami při incidentu v Kerčském průlivu byli ve čtvrtek přepraveni do Moskvy. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na dva obhájce 24 Ukrajinců, na které soud v krymském Simferopolu uvalil v uplynulých dnech dvouměsíční vazbu.

"Byli přepraveni do věznice Lefortovo v Moskvě," sdělil agentuře advokát Džemil Temičev. Odvolal se přitom na informace od "advokátů v Lefortovu", které je známou věznicí v ruské metropoli.

Advokátka Emine Avamilijevová, která ukrajinské námořníky rovněž právně zastupuje, dodala, že zadržení Ukrajinci byli přepraveni do Moskvy ve čtvrtek odpoledne letecky.

Ani Temičev, ani Avamilijevová neupřesnili, zda bylo do Moskvy přepraveno všech 24 zadržených Ukrajinců. Zejména není jasné, jestli jsou mezi nimi i tři zranění námořníci.

Temičev sdělil, že se s dalšími advokáty snažil své klienty navštívit v zadržovacím centru, kde byli v Simferopolu střeženi. Úřady jim ale přístup k nim neumožnily.

Kerčský průliv v centru dění

Napětí mezi Ukrajinou a Ruskem stoupá od nedělního incidentu u Kerčského průlivu, kde ruští pohraničníci ostřelovali a zadrželi tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva i s jejich posádkami. Při tomto prvním ozbrojeném střetu Rusové zranili tři Ukrajince.

Jablkem sváru je Kerčský průliv mezi Azovským a Černým mořem, přes který Rusové postavili most na poloostrov Krym, anektovaný Moskvou v březnu 2014. Anexi Ukrajina a většina zemí světa neuznává. Ukrajina v této oblasti trvá na svobodné plavbě, zatímco Rusko tvrdí, že jde o jeho výsostné vody, kterými se smí plout jen s ruským povolením.

Víkendový incident Moskva považuje za provokaci zorganizovanou Kyjevem ve snaze oživit Porošenkovy šance v prezidentských volbách, vyhlášených na konec března. Rusko hodlá zajaté ukrajinské námořníky soudit za nezákonné překročení ruských hranic.

Porošenko v souvislosti s válečným stavem vyhlášeným kvůli uvedenému incidentu řekl, že Rusové budou vystaveni blíže neurčeným restrikcím. Ukrajinská pohraniční stráž ve čtvrtek oznámila, že pozemní cestou budou smět vstoupit na území Krymu, okupovaného Ruskem, pouze občané Ukrajiny.

Arbitrážní soud, který posuzuje spor mezi oběma státy o porušení úmluvy OSN o mořském právu v Černém a Azovském moři a Kerčském průlivu, ukrajinské ministerstvo zahraničí informovalo "o počínání Ruska, které spor značně zhoršilo", uvedla ve čtvrtek agentura Interfax-Ukrajina.

Video: Rusové natočili přiznání zajatých námořníků. Podle Ukrajinců jsou vynucená

Rusové natočili přiznání zajatých námořníků. Podle Ukrajinců jsou vynucená. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 32 minutami

Ministr Metnar ve čtvrtek v USA podpisem potvrdí nákup vojenských vrtulníků

Ministr obrany Lubomír Metnar ve čtvrtek po jednání s americkým ministrem obrany Markem Esperem stvrdí podpisem dokumentu nákup vrtulníků pro českou armádu. Ministerstvo obrany za ně zaplatí 14,6 miliardy korun. Metnar do Spojených států odletí v úterý ráno. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ministerstvo obrany se rozhodlo pořídit 12 vrtulníků od firmy Bell formou mezivládní dohody. Z USA vojáci získají osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje armáda dostane v roce 2023. V její výzbroji nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Další zprávy