Chce Rusko dobýt další ukrajinská města? Musíme se připravit na vše, říká analytička

Martin Novák Martin Novák
29. 11. 2018 7:40
Podél hranice s Ukrajinou má Rusko soustředěnou obrovskou vojenskou sílu. V Azovském a Černém moři jsou desítky plavidel, na Krymu zase systém protivzdušné obrany S-400 a raketový systém pobřežní obrany Bal. Pozemní jednotky blízko Ukrajiny nebo přímo na území separatistických republik v Donbasu čítají desítky tisíc vojáků, tanky, obrněná vozidla, raketomety.
Ukrajinští vojáci při vojenském cvičení.
Ukrajinští vojáci při vojenském cvičení. | Foto: Reuters

Kromě nejužšího ruského vedení v Kremlu ale nikdo neví, jestli dostanou rozkaz k dalšímu postupu na Ukrajinu, nebo mají vládu v Kyjevě pouze udržovat v napětí.

Nedělní ruská střelba na ukrajinské lodě v Černém moři a zadržení 24 ukrajinských námořníků nastolily v Evropě po téměř třech letech otázku: je Vladimir Putin rozhodnutý jít dál a získat na Ukrajině víc než jen Krym a část Donbasu? A bude chtít získat kontrolu nad ukrajinským pobřežím Azovského moře, aby propojil Krym s ruskou pevninou, i když letos Rusové dokončili stavbu Kerčského mostu?

Foto: Jan Kačer

Ukrajinský prezident Petro Porošenko zdůvodnil touto hrozbou vyhlášení válečného stavu. Ten se týká ukrajinských oblastí, které sousedí s Ruskem, Rusy ovládanou částí Donbasu nebo s vodami Azovského a Černého moře.

Tyto oblasti jsou na následující mapce vyznačené červeně.

Jen jeden člověk ví, co Rusko chystá

Redakce Aktuálně.cz oslovila ukrajinskou analytičku Marjanu Dračovou, která pracuje pro Rádio Svoboda. Podle ní Kyjev musí počítat s veškerými eventualitami a připravit se na ně.

"Ukrajinští vojenští experti považují pozemní ofenzivu za jeden z možných scénářů. Rusko provádí jak přímé vojenské akce, tak skryté nebo, řekněme, hybridní operace. Jedno ukrajinské přísloví říká, že existuje jen jeden člověk, který ví, co Rusko chystá, a tím je prezident Putin," říká Dračová.

Válka na východě Ukrajiny.
Válka na východě Ukrajiny. | Foto: Aktuálně.cz

Speciální pověřenec ministerstva zahraničí USA pro Ukrajinu Kurt Volker se navíc domnívá, že Moskva "něco chystá".

"Ruským cílem je ovládnout ukrajinské přístavy v Azovském moři, především Mariupol. V tom je hlavní problém. Neznamená to nutně, že se Rusko chystá k pozemní ofenzivě," řekl agentuře Ukrinform Volker, který dříve působil jako velvyslanec Spojených států při NATO.

Ačkoliv má Rusko jasnou převahu v podstatě ve všem, ukrajinské ozbrojené síly jsou dnes připraveny lépe, než tomu bylo v letech 2014 a 2015. Tedy v době, kdy válka v Donbasu zuřila naplno. Letos například ukrajinská armáda dostala z USA moderní protitankové střely Javelin.

Lidé v Mariupolu budou demonstrovat

Minská dohoda z února 2015 sice nezastavila boje na východní Ukrajině, ale přece jen je zmírnila. Ačkoliv mnohokrát domluvené příměří nikdy nevydrželo dlouho, frontová linie je od té doby stabilní.

Rusko tak neovládlo ani přístav Mariupol, ani Charkov na severovýchodě Ukrajiny, i když v obou případech k tomu nebylo daleko. Separatisté a jejich ruští spojenci krátce ovládli centrum Mariupolu, ale ukrajinské armádě a dobrovolnickým praporům se je podařilo vytlačit. Frontová linie je nyní u městečka Širokyne, vzdáleného třiadvacet kilometrů na východ od Mariupolu.

"Podle našeho zpravodaje z Mariupolu je situace ve městě klidná, lidé nepanikaří. Chystají se tam demonstrace proti blokádě Azovského moře," uvádí Marjana Dračová.

Charkov se proruské síly pod vedením velitele Arsena Pavlova, známého pod přezdívkou Motorola, pokusily ovládnout v březnu 2014. Narazily však na odpor ukrajinských speciálních jednotek. Obyvatelstvo Charkova navíc zůstalo k separatistickým snahám netečné. Z ruských zdrojů blízkých Kremlu později prosákly informace, že vývoj v Charkově a jeho setrvání pod kontrolou Kyjeva byly pro Vladimira Putina nepříjemným překvapením.

Podívejte se na video: Rusové natočili zajaté ukrajinské námořníky

Rusové natočili přiznání zajatých námořníků. Podle Ukrajinců jsou vynucená. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy