Británie letos v březnu vypověděla 23 ruských diplomatů v souvislosti s aférou kolem otravy bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v jižní Anglii. Z tohoto útoku přitom obvinila Rusko. Moskva obvinění odmítla a recipročně vypověděla 23 britských diplomatů.
"Dospěli jsme v zásadě k dohodě, že někdy v lednu se bude obnovovat diplomatický personál jak v Moskvě, tak v Londýně," uvedl podle agentury TASS Jakovenko. "Nevěřím, že se to bude týkat všech pracovníků, ale přinejmenším polovina velvyslanectví bude obnovena," dodal.
Britská diplomacie na dotaz agentury TASS nějaké nové ujednání s Moskvou popřela. "S Ruskem jsme měli nepřerušovaný dialog ohledně diplomatických víz již před událostmi v Salisbury. Pravidelně si vyměňujeme víza pro diplomatický personál a nebudeme komentovat jednotlivé případy. Žádné nové dohody dojednány nebyly," citovala agentura nejmenovaného představitele britského ministerstva zahraničí.
Tento činitel zároveň ujišťoval, že nedošlo k žádným změnám v postoji Londýna "ohledně ruské diplomatické přítomnosti v Británii, včetně opatření přijatých po Salisbury". Zdůraznil také, že doplňování personálu misí britského ministerstva zahraničí "je prováděno v rámci těchto omezení".
Mluvčí ruské ambasády v Londýně záležitost následně upřesnil. "Jde o to, že Rusko a Británie poprvé od března na vzájemném základě vydaly určitý počet víz budoucím pracovníkům diplomatických misí obou stran. Tímto způsobem skutečně dojde k částečnému doplnění početního stavu… po vypovězení 23 ruských diplomatů a poté 23 britských diplomatů," sdělil mluvčí.
Vztahy obou zemí se prudce zhoršily po incidentu s otravou Skripala a jeho dcery Julije 4. března ve městě Salisbury. Londýn již záhy dal najevo přesvědčení, že dvojice byla vystavena armádní nervově paralytické látce novičok a že za tímto útokem stojí Rusko. Moskva obvinění vehementně popírá dodnes.