Jde možná jen o týdny. Analytici předpovídají, jak dlouho Rusům vydrží ofenziva

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
7. 10. 2024 10:22
Kreml nemá dostatek vojáků ani vybavení, aby mohl dlouhodobě udržet intenzivní ofenzivu na východě Ukrajiny. Současné operace tak pravděpodobně dosáhnou vrcholu během následujících několika měsíců, pokud ne týdnů, hodnotí analytici z amerického Institutu pro studium války.
Rusové shodili na Vovčansk termobarickou bombu. Ničivý výbuch obletěl svět. | Video: @inexorable_ua

Ukrajinské jednotky brání podle analýzy amerického think-tanku klíčové oblasti s vysokou efektivitou a připravují ruské vojáky o významné zdroje. Přesto se Rusku v poslední době podařilo několik taktických zisků. Na začátku října okupanti například obsadili město Vuhledar na západě Doněcké oblasti, které může být klíčem k získání kontroly nad dálniční spojkou H-15. Ta propojuje Doněckou a Záporožskou oblast.

Navzdory úspěchům je však podle analýzy zřejmé, že Rusko nemá dostatek vojáků ani vybavení na to, aby mohlo dlouhodobě udržet současné tempo bojů. Týdny intenzivních střetů vyčerpávají ruské lidské i materiální zdroje. Podle odhadů se proto očekává, že současná vlna může dosáhnout vrcholu už v řádu týdnů.

Ukrajinská obranná strategie, založená na postupném vzdávání menších území, ruský postup efektivně zpomaluje. Situace na východě přesto zůstává kritická. Okupanti nadále tlačí na důležitá města, jako jsou Pokrovsk nebo Časiv Jar. 

Analytici ve zprávě upozorňují, že samotné obsazení Vuhledaru zásadní průlom ve válce nepřinese. "Ruské jednotky pravděpodobně narazí na problémy při plnění svých cílů, například při pokusu o dobytí Časiv Jaru nebo vytlačení ukrajinských sil z levého břehu řeky Oskil. Postupy jsou pomalé a zisky minimální," uvádí ve zprávě. 

Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu v únoru 2022. Ukrajinci vpád nepřátelských vojsk do země zčásti odrazili a některá svá území dobyli zpět. Rusové ale části ukrajinských regionů na východě a jihu země okupují a boje pokračují. Na východě Ukrajiny Rusové postupovali v srpnu nejrychlejším tempem za poslední dva roky, napsala agentura Reuters. Na začátku srpna ukrajinská armáda pronikla do ruské Kurské oblasti a obsadila část ruského území. Nyní tam Ukrajinci čelí protiútoku ruských jednotek.

Zázračná zbraň pro Ukrajinu? To, co rozhodne, leží jinde, než se čekalo, tvrdí Vlach (článek s videem zde)

Spotlight moment: Západ informační válku totálně prohrává, musíme Rusy "deputinizovat", říká novinář Tomáš Vlach | Video: Tým Spotlight
 
RS
Richard Schmidtmajerpřed 4 měsíci

Analytik je prostě analytik. Já myslím, že ze historie známe dost příkladů kdy téměř poražené Rusko znovu a znovu obracelo k vítězství již, podle analytiků, prohrané bitvy. Rusove jsou totiž vždy na straně diktátora který jim vládne. Slušnost a korektnost je podle nich slabost která se neodpouští. Znovu a znovu budou posílat své syny aby zemřeli za Rus. Půjdou do boje i se zbraněmi které si vezmou v muzeu. Na to, že by se vzepřeli svému novodobému Stalinovi nelze spoléhat. Vždyť tomu masovému vrahovi Stalinovi znovu staví pomníky.

VR
Vilém Ringelpřed 4 měsíci

Ukrajinská obranná strategie, založená na postupném vzdávání menších území.

JJ
Josef Jeřábekpřed 4 měsíci

Kdys experti, nyní zase analytici? No neberte to. A vždy se nakonec zjistí, že je vše jinak. Autor vyvolá odezvu, specialisté z domova od PC zareagují, a penízky se sypou. Neberte to. ˇUkol je splněn.

Právě se děje

Další zprávy