Ukrajinské jednotky brání podle analýzy amerického think-tanku klíčové oblasti s vysokou efektivitou a připravují ruské vojáky o významné zdroje. Přesto se Rusku v poslední době podařilo několik taktických zisků. Na začátku října okupanti například obsadili město Vuhledar na západě Doněcké oblasti, které může být klíčem k získání kontroly nad dálniční spojkou H-15. Ta propojuje Doněckou a Záporožskou oblast.
Navzdory úspěchům je však podle analýzy zřejmé, že Rusko nemá dostatek vojáků ani vybavení na to, aby mohlo dlouhodobě udržet současné tempo bojů. Týdny intenzivních střetů vyčerpávají ruské lidské i materiální zdroje. Podle odhadů se proto očekává, že současná vlna může dosáhnout vrcholu už v řádu týdnů.
Ukrajinská obranná strategie, založená na postupném vzdávání menších území, ruský postup efektivně zpomaluje. Situace na východě přesto zůstává kritická. Okupanti nadále tlačí na důležitá města, jako jsou Pokrovsk nebo Časiv Jar.
Analytici ve zprávě upozorňují, že samotné obsazení Vuhledaru zásadní průlom ve válce nepřinese. "Ruské jednotky pravděpodobně narazí na problémy při plnění svých cílů, například při pokusu o dobytí Časiv Jaru nebo vytlačení ukrajinských sil z levého břehu řeky Oskil. Postupy jsou pomalé a zisky minimální," uvádí ve zprávě.
Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu v únoru 2022. Ukrajinci vpád nepřátelských vojsk do země zčásti odrazili a některá svá území dobyli zpět. Rusové ale části ukrajinských regionů na východě a jihu země okupují a boje pokračují. Na východě Ukrajiny Rusové postupovali v srpnu nejrychlejším tempem za poslední dva roky, napsala agentura Reuters. Na začátku srpna ukrajinská armáda pronikla do ruské Kurské oblasti a obsadila část ruského území. Nyní tam Ukrajinci čelí protiútoku ruských jednotek.