Ruská zpráva: Tragédii MH17 způsobil Buk, vina padá na Kyjev

Část trosek malajsijskho letounu MH17, který havaroval loni v Donbasu.
Letoun Malaysia Airlines byl sestřelen 17. července.
U města Torez to přesto vypadá, jako by se tragédie stala před pár dny.
Práce vyšetřovatelů nekončí...
... Zobrazit 26 fotografií
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 5. 2015 16:26
Ruský opoziční list zveřejnil přísně tajný dokument, podle něhož tragédii objasnily snímky z vesmíru. Ukrajina nařčení odmítá.

Moskva/Kyjev - Loňskou červencovou tragédii letu MH17 nad východní Ukrajinou má na svědomí raketa Buk, která byla vypálena z území kontrolovaného ukrajinskou armádou.

Buk-M2.
Buk-M2. | Foto: Aktuálně.cz

Vyplývá to údajně z přísně tajného ruského dokumentu, o němž ve středu informoval opoziční list Novaja gazeta. Kyjev ho vzápětí označil za falzifikát Moskvy.

Zprávu o nehodě Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines, na jehož palubě zemřelo 298 lidí, sestavili ruští experti. Podle listu se adresáty analýzy mají stát nizozemští vyšetřovatelé, kteří příčiny tragické události zkoumají.

Členy ruského expertního týmu byli údajně zbrojní odborníci včetně konstruktérů raket země-vzduch Buk-M1. Právě tato zbraň podle ukrajinských i západních odborníků s největší pravděpodobností způsobila zkázu malajsijského letadla.

Rusko dosud takovou verzi událostí odmítalo a tvrdilo, že dopravní letoun loni v červenci mohla zasáhnout raketa vypálená z ukrajinského bojového letounu, který prý v kritické době v oblasti operoval.

Údajné důkazy, jimiž Moskva svá tvrzení dokládala, označili západní odborníci za pochybné.

Důkazem prý jsou snímky z vesmíru

V dokumentu zveřejněném v Nové gazetě, je-li pravdivý, ruská strana poprvé připouští, že katastrofu skutečně zapříčinila raketa Buk.

Zatímco ale podle ukrajinských a západních zdrojů měla být osudná střela vypálena z povstalecké zóny, Moskva za místo odpálení označuje oblast jižně od obce Zaroščenske, která leží asi 60 kilometrů východně od Doněcku a 30 kilometrů jihozápadně od obce Hrabove, do jejíhož okolí stroj spadl.

Loni v červenci podle ruské analýzy měla tuto oblast pod kontrolou ukrajinská armáda.

Dokument uvádí, že podle snímků pořízených z kosmu se u Zaroščenska v osudnou chvíli skutečně nacházela ukrajinská samohybná odpalovací zařízení pro rakety Buk.

Za zcela vyloučenou dokument naopak považuje možnost, že by malajsijské letadlo zasáhla raketa Buk odpálená z okolí města Snižne, které ovládají povstalci. Takový výklad se opakovaně objevoval v informacích ukrajinských a západních médií.

Kyjev popírá, že by družicové snímky dokládající přítomnost raket Buk u Zaroščenska byly pravdivé, a označuje je za falzifikaci, napsala ukrajinská agentura Unian.

"Takzvané důkazy nesou mnohé příznaky manipulace a retuší. Část těchto snímků byla kromě toho pořízena dlouho před pádem malajsijského boeingu," citovala agentura představitele ukrajinské kontrarozvědky SBU Vitalije Najdu.

 

Právě se děje

Další zprávy