Ruská propaganda našla novou zbraň. Skandální informace vkládá do úst zahraničním novinářům

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
7. 11. 2015 19:40
Prokremelská propaganda využívá k šíření nepravdivých zpráv nový nástroj - novináře z různých částí světa. Stále častěji jim připisuje autorství informací, které se nezakládají na pravdě. Poté, co se proti tomu ohradí, solidnější média zprávu stáhnou nebo alespoň zpochybní, jiné proruské servery ji šíří dál. A tato praxe rozhodně nekončí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Stále více zahraničních novinářů zjišťuje, že jejich jména byla zneužita prokremelskou propagandou. Různá obskurní ruská média se jimi zaštiťují při šíření vymyšlených zpráv.

Po dementování informace některé servery zprávu stáhnou, o pár týdnů později se situace opakuje u jiného novináře.

"Můj telefon najednou začal pořád zvonit. Kolegové z celého světa se mě ptali, jestli to opravdu řekl. Já vůbec nevěděla, co se děje, byla jsem na dovolené a už týden jsem žádné interview nedělala," popisuje na serveru Politico svou nedávnou zkušenost známá novinářka stanice RFI Elena Servettazová.

Válka informací. Seriál
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Válka informací. Seriál

Aktuálně.cz se v novém seriálu pokouší přiblížit fungování médií a roli propagandy v současném Rusku. A vysvětlit, proč na ni Rusové tolik slyší.

Bořiči podfuků a mýtů z Ukrajiny. Jak se hledá pravda ve válce informací. Na návštěvě v organizaci Stopfake.

Ukrajinci na nás pořádají hon. Na Donbasu jsem viděl jámy s těly. Rozhovor s ruským válečným reportérem.

Řekl to Putin a to si pamatujte." Co zaznělo v ruské show a proč dopadne Evropa jako Ukrajina. Analýza ruské talk show.

Jak brzy zjistila, na webových stránkách ruské armádní televize TV Zvezda vyšla zpráva, že v rozhovoru s ní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk obvinil svou bývalou šéfku Juliji Tymošenkovou z "neustálého sexuálního obtěžování".

Servettazová vydala okamžitě dementi, stejně jako její mateřská stanice RFI. Po pár hodinách Zvezda změnila titulek a zveřejnila odkaz na údajný zdroj, což byl do té doby nikomu neznámý server s názvem Živá Kubáň.

Druhý den už zpráva zmizela z webových stránek televize úplně. Ještě předtím se ale rozšířila po nejrůznějších proruských serverech po celém světě, včetně jedné české skupiny na Facebooku.

Příběh o opilém Porošenkovi

Servettazová není jediná. Podobný příběh může vyprávět i redaktorka německého rádia WDR Christina Nagelová.

Ta zase měla pustit do světa zprávu, že se ukrajinský prezident Petro Porošenko opil, odjel na letiště a snažil se dostat do letadla na trase Kyjev-Moskva s tím, že potřebuje urgentně mluvit s Vladimirem Putinem.

Christina Nagelová skutečně byla dva roky dopisovatelkou v Moskvě a často jezdila na Ukrajinu. Jenže to bylo před více než třemi lety a nyní Nagelová působí jako dopisovatelka této rozhlasové stanice v Berlíně.

Jako první zprávu zveřejnil obskurní server Kharkov News, který je spojován se jménem Jevgenije Prigožina, "Putinova kuchaře" a člověka, který financuje takzvanou trollí farmu v petrohradském Olginu. Následně ji převzal například jinak vcelku seriózní deník Moskovskij komsomolec nebo televizní stanice REN TV.

Dudova výzva "bojujme o Halič"

Divila se také polská televizní novinářka a moderátorka Elzbieta Jaworowiczová, když jí různé proruské servery přiřkly autorství zprávy o tom, že polský prezident Andrzej Duda v projevu v Sejmu vyzval Poláky, aby se připravili k bojům za opětovné získání Haliče, Volyně a Polesí coby původně polských území.

Všechny tyto případy mají jedno společné. Obsah zpráv jako takový vyvolával od počátku pochybnosti ohledně jejich důvěryhodnosti. Jméno respektovaného novináře, o kterém se vědělo, že se Ruskem zabývá, mělo pochybnosti smazat.

Přestože autorům takových zpráv musí být jasné, že dementi dotyčného žurnalisty přijde během několika hodin, zjevně jim to nevadí. Ve facebookové skupině zahraničních novinářů akreditovaných v Moskvě je proto častou otázkou: "Tak kdo bude na řadě teď?"

 

Právě se děje

Další zprávy