Bořiči podfuků a mýtů z Ukrajiny. Jak se hledá pravda ve válce informací

Jiří Just Jiří Just
11. 10. 2015 19:15
Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny porodil mnoho lží. A lži měly zásadní podíl na jeho rozpoutání. Nepravda o zákazu ruského jazyka na Ukrajině a kárné akci Pravého sektoru proti nevinným obyvatelům Donbasu byla rozbuška, která zažehla vleklou válku. Na ukrajinské banderovce, kteří mají od Kyjeva za boj na východě země slíbené otroky, stále věří v Doněcku i v Rusku, kde jsou podobné výmysly součástí hlavních zpravodajských relací. Ukrajinská nevládní organizace Stopfake se snaží nebezpečné lži rozkrývat.
Ukrajinský Donbas
Ukrajinský Donbas | Foto: Reuters

Kyjev (od našeho zpravodaje) - Kyjevský Podol. Tady, ve staré čtvrti ukrajinského hlavního města nedaleko řeky Dněpr, stojí Mohyljanská škola žurnalistiky. Sídlí v ní Stopfake. Šestnáct lidí, kteří se snaží hledat pravdu.

Projekt Stopfake založili začátkem března 2014 právě studenti a absolventi školy pro novináře. Jeho jediným cílem je odhalit mediální podfuky, jimiž lidem motá hlavu propaganda.

"Naším hlavním posláním je snaha očistit mediální prostor od nepravdivých informací," vysvětluje zpravodaji Aktuálně.cz v Kyjevě spoluzakladatelka Stopfakeu Margo Gontar. Projekt je podle ní vlastně sdružením novinářů, kteří si uvědomili, že svržením autoritativního režimu Viktora Janukovyče boj o Ukrajinu neskončil.

Margo Gontarová z organizace Stopfake.
Margo Gontarová z organizace Stopfake. | Foto: archiv Margo Gontarové

Redakce je jako živý organismus - počet jejích členů se mění. "Základem naší práce je monitoring sdělovacích prostředků. Především ruských. Protože představují větší hrozbu než všechny ostatní. Na nepravdivou zprávu nás mohou upozorňovat i čtenáři," popisuje Margo Gontar, jak Stopfake pracuje.

Detektivní práce s Carlosem

Když v redakci objeví pochybnou informaci, začne doslova detektivní práce. Nejprve se o ní diskutuje v uzavřené skupině na sociální síti. Pak přijde na řadu samotné vyšetřování.

"Jedním z prvních 'fejků' spojených s pádem boeingu na východě Ukrajiny byl příběh o španělském leteckém dispečerovi Carlosovi, který z kyjevského letiště Boryspol údajně viděl, že společně s boeingem letěly dvě ukrajinské stíhačky," vzpomíná Margo Gontar na jednu z mediálních manipulací.

"Tuto zprávu, která se nejdříve objevila na Twitteru, převzal web stanice Russia Today. Společnost, co řídí provoz na kyjevském letišti, nám ale poskytla komentář, v němž informaci odmítla," líčí.

"My jsme navíc prozkoumali jejich dokumenty. Jak se ukázalo, ukrajinská legislativa a pravidla samotné firmy zakazují, aby cizinec mohl působit na uváděné pozici. Na základě toho jsme dospěli k závěru, že dispečer Carlos je se vší pravděpodobností fiktivní osoba," popisuje mravenčí práci Stopfakeu.

Mentální hacking

"Po pravdě řečeno, Rusy nepovažuji za bratrský národ," řekne Margo Gontar, když se jí zeptáte na sousední Rusko.

Pozvání do kavárny populární ruské sítě, která nehledě na válku v Kyjevě nemá nouzi o návštěvníky, okamžitě chladně odmítá.

"Mezi ukrajinskými novináři a ruskými, dokonce těmi liberálními, existuje rozdíl," vysvětluje. "Nezávislí ruští novináři častěji hovoří o vyváženosti názorů. Ukrajinští novináři akcentují patriotismus a aktivní občanskou pozici," říká Gontar.

Většina ruských sdělovacích prostředků je však podle ní od jakékoliv názorové plurality na hony vzdálená.

"Mnozí si pod slovem 'ruská propaganda' představují fejk. To, co provádí Rusko, je ale mentální hackování. Televize proniká do lidských hlav a klade tam své ideje. Když ruský kanál ukazuje jednoho bojovníka Pravého sektoru s puškou, snaží se vytvořit dojem, že pokud například obyvatelé Krymu zůstanou s Ukrajinou, takoví kluci vtrhnou do každého domu. To je hackování vědomí," tvrdí expertka.

Válka informací. Seriál

Ruská propaganda - ikona

Aktuálně.cz se v novém seriálu pokouší přiblížit fungování médií a roli propagandy v současném Rusku. A vysvětlit, proč na ni Rusové tolik slyší.

Stalin byl dobrý manažer, Kyjev je zlo. Jak Rusy ovládly lži. Rozhovor s Galinou Timčenko

Slova, která zabíjí. Ruská státní média jsou vojenská zbraň. Rozhovor s Josefem Pazderkou

Kreml se od okupace 1968 nezměnil. Exkluzivní rozhovor s předním ruským novinářem Jevgenijem Kiseljovem.

Je děsivé nesmět věřit tomu, co vidíte. Rozhovor Aktuálně.cz s generálním ředitelem tiskové agentury Interfax-Ukrajina Oleksandrem Martynenkem.

Podle Margo Gontar se ruská propaganda snaží Ukrajince "dehumanizovat".

"Pokud se podíváme na kontext ruských médií, který se vytvářel ve spojitosti s Ukrajinou, je tato dehumanizace zřetelně vidět: oni jedí novorozeňata, oni jsou fašisté, oni nejsou lidé. Poté je už jednoduché vyprávět fantastické příběhy o ukřižovaných dětech nebo otrocích," tvrdí spoluzakladatelka projektu Stopfake.

Pravdou proti propagandě

Boj ukrajinského serveru s kremelskou propagandistickou mašinérií připomíná zápas Davida a Goliáše.

Nestátní projekt, původně zcela závislý na crowdfundigové podpoře, čelí mocným ruským kanálům. Ty přitom na hájení "státní pozice" dostávají z rozpočtu miliony rublů. Navíc mají k dispozici sofistikované technologie.

Vyvracení propagandy Margo Gontar přesto nepovažuje za boj s větrnými mlýny. Její recept, jak čelit podfukům, je prý prostý a platí nejen pro Ukrajinu.

"Pokud nemáte takové zdroje, jako má váš protivník, nemá smysl zkoušet dělat to, co dělá on. Musíme využívat naše silné stránky, jakými jsou chyby protivníka a především pravda," říká.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Sněmovna schválila reformu exekucí. Ty bezvýsledné se budou zastavovat, omezí se zabavování

Dlouholeté bezvýsledné exekuce se zřejmě budou zastavovat. Částečně se omezí zabavování movitých věcí. V novele, jejíž části míří po poslaneckých úpravách i na řešení dluhů z minulosti, to dnes schválila Sněmovna. Snahy o zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů dolní komora opět odmítla. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

S výslednou podobou změn, jak je dolní komora přijala, nebyly některé opoziční ani koaliční poslanecké kluby spokojeny. Jsou podle nich jen drobné. Zástupci frakcí doufají, že zasáhne horní komora. Rovněž ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že z výsledku není nadšená. "Senátoři budou mít těžkou práci," konstatovala.

Předloha zavede po sněmovních úpravách šestiletou lhůtu, po jejímž uplynutí by exekutor musel bezvýslednou exekuci zastavit. Věřitel by postup mohl odvrátit zálohou na náklady řízení. Bezvýsledná exekuce by ale mohla trvat nejdéle 12 let. Vláda původně navrhovala základní tříletou lhůtu tříletou a maximální délku exekuce 12 let.

Sněmovna schválila také omezení mobiliárních exekuci důchodců, tělesně postižených lidí a u dluhů z dětství. Dlužník by mohl odvrátit prodej movitých věcí také v případě, že bude nad rámec zákonných srážek z příjmů dobrovolně hradit aspoň 1500 korun.

před 49 minutami

Navalného spolupracovníci se obrátili na EU ve věci opozičníkova zdraví

Evropská unie musí tlačit na Moskvu, aby odsouzenému ruskému opozičníkovi Alexeji Navalnému umožnila ve věznici návštěvu jeho lékaře. V dopise ministrům zahraničí zemí Evropské unie to podle agentury Reuters uvedli spojenci předního kritika Kremlu, který drží protestní hladovku kvůli odpírání adekvátní lékařské péče.

Navalného spolupracovníci Vladimir Ašurkov a Leonid Volkov vyzvali šéfy diplomacie 27 členských zemí EU, aby opozičníkův zdravotní stav probrali na pondělním summitu. Kopii dopisu má Reuters k dispozici.

"Alexejovo zdraví se neustále zhoršuje. Špatně cítí obě nohy, ale i levou ruku, bolí ho záda a má svalovou ochablost," stojí v dopise. "Alexej trpí také horečkami a silným kašlem. Několika jeho spoluvězňům v trestanecké kolonii v poslední době diagnostikovali tuberkulózu," dodávají autoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy