Bořiči podfuků a mýtů z Ukrajiny. Jak se hledá pravda ve válce informací

Jiří Just Jiří Just
11. 10. 2015 19:15
Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny porodil mnoho lží. A lži měly zásadní podíl na jeho rozpoutání. Nepravda o zákazu ruského jazyka na Ukrajině a kárné akci Pravého sektoru proti nevinným obyvatelům Donbasu byla rozbuška, která zažehla vleklou válku. Na ukrajinské banderovce, kteří mají od Kyjeva za boj na východě země slíbené otroky, stále věří v Doněcku i v Rusku, kde jsou podobné výmysly součástí hlavních zpravodajských relací. Ukrajinská nevládní organizace Stopfake se snaží nebezpečné lži rozkrývat.
Ukrajinský Donbas
Ukrajinský Donbas | Foto: Reuters

Kyjev (od našeho zpravodaje) - Kyjevský Podol. Tady, ve staré čtvrti ukrajinského hlavního města nedaleko řeky Dněpr, stojí Mohyljanská škola žurnalistiky. Sídlí v ní Stopfake. Šestnáct lidí, kteří se snaží hledat pravdu.

Projekt Stopfake založili začátkem března 2014 právě studenti a absolventi školy pro novináře. Jeho jediným cílem je odhalit mediální podfuky, jimiž lidem motá hlavu propaganda.

"Naším hlavním posláním je snaha očistit mediální prostor od nepravdivých informací," vysvětluje zpravodaji Aktuálně.cz v Kyjevě spoluzakladatelka Stopfakeu Margo Gontar. Projekt je podle ní vlastně sdružením novinářů, kteří si uvědomili, že svržením autoritativního režimu Viktora Janukovyče boj o Ukrajinu neskončil.

Margo Gontarová z organizace Stopfake.
Margo Gontarová z organizace Stopfake. | Foto: archiv Margo Gontarové

Redakce je jako živý organismus - počet jejích členů se mění. "Základem naší práce je monitoring sdělovacích prostředků. Především ruských. Protože představují větší hrozbu než všechny ostatní. Na nepravdivou zprávu nás mohou upozorňovat i čtenáři," popisuje Margo Gontar, jak Stopfake pracuje.

Detektivní práce s Carlosem

Když v redakci objeví pochybnou informaci, začne doslova detektivní práce. Nejprve se o ní diskutuje v uzavřené skupině na sociální síti. Pak přijde na řadu samotné vyšetřování.

"Jedním z prvních 'fejků' spojených s pádem boeingu na východě Ukrajiny byl příběh o španělském leteckém dispečerovi Carlosovi, který z kyjevského letiště Boryspol údajně viděl, že společně s boeingem letěly dvě ukrajinské stíhačky," vzpomíná Margo Gontar na jednu z mediálních manipulací.

"Tuto zprávu, která se nejdříve objevila na Twitteru, převzal web stanice Russia Today. Společnost, co řídí provoz na kyjevském letišti, nám ale poskytla komentář, v němž informaci odmítla," líčí.

"My jsme navíc prozkoumali jejich dokumenty. Jak se ukázalo, ukrajinská legislativa a pravidla samotné firmy zakazují, aby cizinec mohl působit na uváděné pozici. Na základě toho jsme dospěli k závěru, že dispečer Carlos je se vší pravděpodobností fiktivní osoba," popisuje mravenčí práci Stopfakeu.

Mentální hacking

"Po pravdě řečeno, Rusy nepovažuji za bratrský národ," řekne Margo Gontar, když se jí zeptáte na sousední Rusko.

Pozvání do kavárny populární ruské sítě, která nehledě na válku v Kyjevě nemá nouzi o návštěvníky, okamžitě chladně odmítá.

"Mezi ukrajinskými novináři a ruskými, dokonce těmi liberálními, existuje rozdíl," vysvětluje. "Nezávislí ruští novináři častěji hovoří o vyváženosti názorů. Ukrajinští novináři akcentují patriotismus a aktivní občanskou pozici," říká Gontar.

Většina ruských sdělovacích prostředků je však podle ní od jakékoliv názorové plurality na hony vzdálená.

"Mnozí si pod slovem 'ruská propaganda' představují fejk. To, co provádí Rusko, je ale mentální hackování. Televize proniká do lidských hlav a klade tam své ideje. Když ruský kanál ukazuje jednoho bojovníka Pravého sektoru s puškou, snaží se vytvořit dojem, že pokud například obyvatelé Krymu zůstanou s Ukrajinou, takoví kluci vtrhnou do každého domu. To je hackování vědomí," tvrdí expertka.

Válka informací. Seriál

Ruská propaganda - ikona
Foto: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz se v novém seriálu pokouší přiblížit fungování médií a roli propagandy v současném Rusku. A vysvětlit, proč na ni Rusové tolik slyší.

Stalin byl dobrý manažer, Kyjev je zlo. Jak Rusy ovládly lži. Rozhovor s Galinou Timčenko

Slova, která zabíjí. Ruská státní média jsou vojenská zbraň. Rozhovor s Josefem Pazderkou

Kreml se od okupace 1968 nezměnil. Exkluzivní rozhovor s předním ruským novinářem Jevgenijem Kiseljovem.

Je děsivé nesmět věřit tomu, co vidíte. Rozhovor Aktuálně.cz s generálním ředitelem tiskové agentury Interfax-Ukrajina Oleksandrem Martynenkem.

Podle Margo Gontar se ruská propaganda snaží Ukrajince "dehumanizovat".

"Pokud se podíváme na kontext ruských médií, který se vytvářel ve spojitosti s Ukrajinou, je tato dehumanizace zřetelně vidět: oni jedí novorozeňata, oni jsou fašisté, oni nejsou lidé. Poté je už jednoduché vyprávět fantastické příběhy o ukřižovaných dětech nebo otrocích," tvrdí spoluzakladatelka projektu Stopfake.

Pravdou proti propagandě

Boj ukrajinského serveru s kremelskou propagandistickou mašinérií připomíná zápas Davida a Goliáše.

Nestátní projekt, původně zcela závislý na crowdfundigové podpoře, čelí mocným ruským kanálům. Ty přitom na hájení "státní pozice" dostávají z rozpočtu miliony rublů. Navíc mají k dispozici sofistikované technologie.

Vyvracení propagandy Margo Gontar přesto nepovažuje za boj s větrnými mlýny. Její recept, jak čelit podfukům, je prý prostý a platí nejen pro Ukrajinu.

"Pokud nemáte takové zdroje, jako má váš protivník, nemá smysl zkoušet dělat to, co dělá on. Musíme využívat naše silné stránky, jakými jsou chyby protivníka a především pravda," říká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

před 1 hodinou

Veselý se blýskl 24 body, ale Fenerbahce podlehlo v Eurolize Barceloně

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo: Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

Další zprávy