"Řekl to Putin a to si pamatujte." Co zaznělo v ruské show a proč dopadne Evropa jako Ukrajina

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
Aktualizováno 5. 10. 2015 19:06
Propaganda v Rusku si přes prázdniny dala pauzu, teď už ale zase jede na plný plyn. Sledujete-li debaty v televizích kontrolovaných Kremlem, brzy zjistíte, že mají vždy velmi podobný scénář. Oponenti jsou zváni proto, aby bylo komu se vysmát. Zesměšněna musí být ale pokaždé především vláda v Kyjevě. A Ukrajina jako taková. Jeden z dílů diskusního pořadu Nedělní večer s Vladimirem Solovjovem jsme pro vás sledovali. A přinášíme přepis toho, co všechno v něm zaznělo.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva/Praha – Na ruské obrazovky se po prázdninové odmlce vrátila propagandistická show. A znovu cílí na sousední zemi. I když teď svět mluví spíš o vojenské přítomnosti Ruska v Sýrii.

Téma "krize na Ukrajině" mají ruští diváci v oblibě. Umně toho už měsíce využívá i pořad moskevského novináře Vladimira Solovjova - esa současné ruské propagandy.

Válka informací. Seriál

Ruská propaganda - ikona

Aktuálně.cz se v novém seriálu pokouší přiblížit fungování médií a roli propagandy v současném Rusku. A vysvětlit, proč na ni Rusové tolik slyší.

Stalin byl dobrý manažer, Kyjev je zlo. Jak Rusy ovládly lži. Rozhovor s Galinou Timčenko

Slova, která zabíjí. Ruská státní média jsou vojenská zbraň. Rozhovor s Josefem Pazderkou

Kreml se od okupace 1968 nezměnil. Exkluzivní rozhovor s předním ruským novinářem Jevgenijem Kiseljovem.

Je děsivé nesmět věřit tomu, co vidíte. Rozhovor Aktuálně.cz s generálním ředitelem tiskové agentury Interfax-Ukrajina Oleksandrem Martynenkem.

Nedělní večer s Vladimirem Solovjovem, kde diskutující ještě před pár týdny novému politickému vedení Ukrajiny spílali do "hrdlořezů", se v nové sezoně nese v překvapivě žoviálním tónu. Poselství jsou ale stále tatáž.

Jeden proti všem

"V Kyjevě opět tekla krev… Bývalí spojenci si vyřizují účty. Už za času Majdanu si zvykli na používání zbraní. Bylo potěšením to celé sledovat," řekl moderátor v díle odvysílaném v září, který Aktuálně.cz detailně sledovalo.

"Říkáte, že Rusko je agresor. Co je to ale za agresora, když jej neustále prosíte o slevu na plyn? Schvalujete si vojenskou koncepci, podle níž je Rusko hlavní nepřítel. A váš prezident (Petro Porošenko) má v agresorově zemi továrnu a platí tu daně. No to je nějaká schizofrenie," komentoval s úsměvem situaci na Ukrajině.

Pak ale najednou zvážněl. "Je zjevné, co se děje na Ukrajině. Porošenko buduje vlastní diktaturu. Má kolem sebe kamarády, kumpány a chce odstranit premiéra," konstatuje.

Kyjevský politolog Vjačeslav Kovtun, který v diskusi představuje proukrajinskou pozici, se pokouší oponovat. Říká, že se Ukrajina navzdory lžím, která šíří ruská média, rozvíjí.

"Každý v tomto studiu už asi dvacetkrát řekl, že Ukrajina nepřežije zimu a že se rozpadne. Přesto je stále celistvá. Držte se reálií a nevymýšlejte si," vyzve ostatní diskutéry. V ten moment se mu ostatní začnou smát.

Najatí šašci

Vladimir Solovjov - který v minulosti působil i v opozičních médiích - se přitom rád chlubí tím, že na rozdíl od mediálních diskusí na Ukrajině dává prostor i ukrajinským oponentům. Bývalý šéf Svazu ruských novinářů Igor Jakovenko, který sleduje propagandistické praktiky v projektu Mediafrenie, však má za to, že jde spíše o najaté "šašky".

Do pořadu jsou podle něj zváni proto, aby bylo komu se vysmát.

"Na zahraniční experty, případně ruské liberály ve studiu se Solovjov vrhá jako jakýsi vůdce smečky. Ostatní experti mu nahrávají (na smeč)," vysvětlil Jakovenko na serveru Stopfake.org.

V praxi to pak vypadá jako v už zmiňovaném dílu Nedělního večera.

"Je to cirkus … Žádné reformy se tam nekonají, ba ani neplánují. Nic z toho, co slibovali, nesplnili," říká Spiridon Kilinkarov, Ukrajinec, který byl kdysi poslancem za ukrajinskou komunistickou stranu.

Kilinkarov je přesto přesvědčen, že  do nového roku bude na Ukrajině mír. "Bude to mír z donucení a zajistí ho Evropská unie a Rusko, kteří jsou garanti mírových dohod," říká. "Na Donbasu nemůže být mír z lásky. Je tam příliš mnoho mrtvých. Koupit mír Ukrajina nemůže, protože je prakticky bankrot. Zbývá jediná varianta: mír z donucení."

Americký "podvod a fikce"

"Neurážejte cirkus! Cirkus je umění. S tím, co se děje na Ukrajině, to nemá nic společného!" oponuje mu ruský politolog Dmitrij Kulikov.

"Všechno je to podvod a fikce. Všichni vaši politici patří Američanům," vysvětluje diskutujícím, kteří mají představovat oponenty.

Mírové dohody jsou podle něj výsledkem patové situace. "Ukrajina nemůže nikdy zvítězit nad donbaskými povstalci, ale ani povstalci nemohou dál útočit. Obyvatelé Donbasu nechtějí střílet na své krajany. Mají spoutané ruce. Zemřeli by jejich bratři a sestry," říká.

Klid v Donbasu prý zavládl jen díky tomu, že si vůdci Francie a Německa pozvali Porošenka do Berlína "na kobereček" a přiměli ho zastavit střelbu. "Donbas ale nevzdáme. Řekl to Putin a to si pamatujte," nabádá.

Když se kvůli Donbasu začnou diskutéři překřikovat, moderátor je napomene. "Je vidět, že se vám, Ukrajincům, po živém vysílání stýskalo," říká. Řečnickou štafetu pak předává "těžké váze" - ruskému poslanci Vjačeslavu Nikonovi. Vnukovi Vjačeslava Molotova, sovětského ministra zahraničí ze stalinských časů.

Ukrajina? Nástroj pro zničení Ruska

"Přirovnávat ukrajinskou politiku k cirkusu je velká lichotka. Je to divadlo stínů a loutek. Všechny postavy, které tam zdánlivě vedou politické procesy, jsou ve skutečnosti nasazeny vnějšími sílami. Pochopte, že současná Ukrajina je americký projekt zaměřený proti Rusku," řekne Nikonov.

Ruských diskusních pořadů se účastní pravidelně. A rád zdůrazňuje, že je původním povoláním amerikanista.

"Perspektivy míru jsou mlhavé. USA se budou snažit situaci vyhrotit. Čtu pravidelně americké noviny The Washington Post a The New York Times, už od roku 1976. Ujišťuji vás, že tam nikdy nebyla tak zuřivá protiruská kampaň jako nyní," tvrdí.

Spojené státy podle něj považují Rusko za slabé a budou se ho snažit zničit. "Ukrajina je jedním z nástrojů pro zničení Ruska. Minské dohody v tomto kontextu jsou zbytečné. Volby v separatistických republikách budou záminkou k novému obvinění Ruska, nastolení sankcí a zmaření mírového procesu," předpovídá.

Nikdo se mu neodvažuje oponovat. "Dějiny se mnohdy nemění rychle, ale vyvíjejí se tak, jak to chtějí silné země. Včetně Ruské federace. To znamená, že vítězství bude, a je jasné, kdo ho dosáhne," uzavírá.

Příběh ukradeného radaru

"Vraťte radar, co jste ukradli!" ozve se najednou ze sálu. Všichni se znovu rozesmějí. Na řadu přichází - předem naplánovaný - fake.

"Prozradím vám tajnou zprávu. Na vojenské základně Spojených států šibalové z Haliče ukradli supermoderní americký radar," dává k lepšímu pobavený moderátor. Tahle pochybná zpráva, která se v posledních dnech šíří v proruských separatistických médiích, má jediný cíl: zesměšnit Ukrajinu.

Dva Romové ze Zakarpatska, kteří nedávno narukovali do armády, údajně ukradli zařízení za více než 200 tisíc dolarů, které se nacházelo na základně poblíž Lvova, kde Američané cvičí ukrajinské vojáky. Zloději ho prý chtěli prodat do šrotu.

"Nakonec si všechno sami rozprodáte," zní škodolibý komentář Vladimira Solovjova.

Infantilní Evropa

Jedna z Ukrajinek ve studiu, bývalá poslankyně za Janukovyčovu Stranu regionů Jelena Bondarenková (právě spojenci sesazeného exprezidenta, kteří po revoluci na Majdanu prchli do Moskvy, bývají v ruských politických debatách velmi častými hosty), Solovjova za jeho slova pochválí.

"Rozumím tomu, proč děláte tyto pořady. Chcete na našem (ukrajinském) příkladu ukázat, jak je strašné ztratit zemi kvůli nezodpovědným politikům a infantilním občanům," řekne.

Tentýž "infantilní přístup" je podle ní také příčinou uprchlické krize v Evropě. Evropa prý dostává zabrat stejně jako Ukrajina.

"Evropská cesta – to je cesta do jámy, ze které se nelze dostat ven," tvrdí ruský politolog Sergej Michejev, který kvůli sankcím nemůže cestovat do EU.

"Evropa je slepenec protikladů, mýtů, iluzí a cynismu. Řítí se do propasti a budiž jí to přáno. Nemám s ní žádný soucit," dodává.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy