V Rumunsku končí druhý premiér během sedmi měsíců. Tudose nezískal důvěru vlastní strany

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 1. 2018 0:07
Demise premiéra Mihaie Tudose přichází poté, co mu jeho Sociálnědemokratická strana (PSD) nevyslovila důvěru.
Mihai Tudose.
Mihai Tudose. | Foto: ČTK

Bukurešť - Rumunský premiér Mihai Tudose v pondělí podal demisi. Stalo se tak poté, co mu jeho vládnoucí Sociálnědemokratická strana (PSD) nevyslovila důvěru. Tudose je tak už druhým premiérem, kterého vlastní strana v uplynulých sedmi měsících sesadila. Informovala o tom agentura Reuters.

Šéf PSD Liviu Dragnea měl s Tudosem od minulého týdne spor, protože někdejší premiér obvinil ministryni vnitra, která má k Dragneaovi blízko, ze lži a vyzval ji k odstoupení, což odmítla. Za normálních okolností by vládu vedl šéf nejsilnější strany, ale sám Dragnea nemůže být ve vládě, protože byl předloni odsouzen za volební podvody a podplácení.

"Nechtěl jsem zničit stranu. Jmenovali mne a také mne odvolali. Beru odpovědnost za své činy a ničeho, co jsem udělal (jako premiér) nelituji," řekl Tudose s tím, že svou demisi podá prezidentovi Klausu Iohannisovi ještě dnes či brzy zítra ráno.

"Hlasování pro odvolání Tudoseho bylo zcela v jeho neprospěch," uvedl v rozhovoru s Reuters člen PSD. "Tudose rezignoval," oznámil jeho spolustraník.

V přechodném období 45 dnů bude podle strany funkci předsedy vlády vykonávat Paul Stanescu. V tomto období PSD, která má v parlamentu většinu, jmenuje nového kandidáta, jenž poté musí získat podporu prezidenta a důvěru parlamentu.

Loni v červnu neprošel hlasováním o důvěře Tudoseův předchůdce Sorin Grindeanu, protože prý neplnil vládní program. Podle kritiků to ale bylo kvůli tomu, že expremiér neprosadil změnu právních předpisů, které odstraňovaly některé postihy trestně stíhaných či už pravomocně odsouzených sociálnědemokratických politiků.

 

Právě se děje

Další zprávy