Bukurešť - V Rumunsku se rýsuje šance na lepší integraci Romů do společnosti, soudí tamní romské organizace i jejich kolegové jinde v Evropě.
Za dobrý krok tímto směrem považují gesto rumunského prezidenta Traiana Baseska. Ten jako vůbec první rumunský politik od konce války přiznal odpovědnost země za deportace Romů do koncentračních táborů.
Prosba o odpuštění
Romskou komunitu v Rumunsku zároveň požádal o odpuštění.
"Odpusťte nám, naši bratři a sestry," uvedl prezident poté, co předal státní vyznamenání třem Romům, kteří pobyt v nacistických táborech přežili.
"Musíme pravdivě říci našim dětem, že před šesti desítkami let byly děti, jakou jsou ony, poslány Rumunskem na smrt hladem a zimou," uvedl prezident.
V době druhé světové války skončilo v koncentračních táborech asi pětadvacet tisíc rumunských Romů, z toho polovina dětí. Jedenáct tisíc Romů zahynulo.
Rumunsko bylo až do roku 1945 spojencem hitlerovského Německa.
Podle aktivistů, zabývajících se romskou problematikou, by nyní Bukurešť měla řešit i situaci současných Romů v Rumunsku. Stejně jako jinde na Balkáně se potýkají s vysokou nezaměstnaností, špatným vzděláním a opovržením většinové společnosti.
"Utrpení Romů v době holokaustu by se mělo v Rumunsku dostat do učebnic. A úřady by měly začít dělat více proti diskriminaci současných Romů," řekl agentuře Reuters Ciprian Necula, který vede program na vzdělávání Romů, financovaný Evropskou unií.
Rasistický výrok prezidenta
Sám prezident Basescu nedávno čelil obvinění z protiromského rasismu. Když jej v obchodě v době předvolební kampaně zastavila novinářka, vytrhl jí mobil z ruky a nazval ji "smradlavou cikánkou".
Nevšiml si však, že mobil stále nahrává a když ho žurnalistce vrátil, jeho slova zůstala zaznamenaná. Později se za ně omluvil.
V Rumunsku žijí přibližně dva miliony Romů, nejvíce ze všech evropských zemí.