Život Romů na Balkáně je žalostný, říká OSN

Beti Bilandzićová (Reuters)
19. 5. 2007 0:00
Mnohé romské děti trpí na jihovýchodě Evropy podvýživou
Romské děti před "brlohem" v Bělehradě.
Romské děti před "brlohem" v Bělehradě. | Foto: Reuters

Bělehrad- Romové jsou nejpočetnější etnickou menšinou na Balkáně. Většina z nich ale prožije svůj život v hluboké chudobě, bez patřičného vzdělání a mimo společnost.

Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil Dětský fond OSN (UNICEF).

Kolik je tu Romů?

Podle oficiálních statistik žije v Albánii, Černé Hoře, Bosně, Bulharsku, Makedonii, Srbsku a Rumunsku přibližně 3,7 milionu Romů, ale Světová banka odhaduje skutečný počet na 15 milionů.

Romové nemají práci a velká část obyvatel balkánských zemí je nesnáší.
Romové nemají práci a velká část obyvatel balkánských zemí je nesnáší. | Foto: Reuters

Kdo je v EU nejchudší? Slovenští Romové

"Romové nemají práci, protože je nikdo nechce zaměstnat. Nejsou vzdělání, nemají vodu, elektřinu či dětské knihy a všichni je nesnášejí," cituje studie jednoho srbského učitele.

Reportáž z romských osad na Slovensku

Balkán je považován za region z největším počtem a koncentrací Romů na světě. Přistupuje se k nim zde s nedůvěrou i nepřátelstvím, mnozí v nich vidí lenochy, zloděje a lidi záměrně uzavřené ve vlastní komunitě.

Podle zprávy tady žije většina Romů v hluboké chudobě. V Albánii má 78 procent a v Rumunsku 66 procent příslušníků tohoto národa příjem nižší než 4,30 dolaru na den.

Více než polovina pak někdy zakusila hlad. "Jíme jídlo z odpadkových košů," potvrdila žena z Rumunska.

Žijeme v brlozích

Polovinu z šesti stovek romských osad v Srbsku charakterizuje zpráva jako "brlohy". Romské děti trpí šestkrát častěji podvýživou než jejich srbští vrstevníci.

Foto: Reuters

Pouze třináct procent romských žáků v Srbsku dokončí základní školu. Kvůli horší znalosti srbštiny často skončí ve zvláštních školách.

UNICEF přitom vyzývá státy, aby potíraly diskriminaci zvláště ve školách, protože vzdělání se jeví jedinou cestou z bludného kruhu chudoby a izolace.

Kočovní Cikáni na okraji luxusu - ČTĚTE ZDE

V pěti ze sedmi sledovaných zemí nemá vysokoškolské vzdělání ani pouhé procento Romů. Nezaměstnanost Romů v průměru dosahuje 44 procent, v Bosně se blíží 100 procentům.

"Firmy, které shánějí pracovníky, nikdy neřeknou 'nechceme Romy', ale jakmile se ukážou, nemají žádnou šanci," konstatovala dotázaná Romka z Bulharska.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Afghánské prezidentské volby z loňského roku vyhrál Ašraf Ghaní

Vítězem afghánských prezidentských voleb z loňského září je dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní. Oznámila to v úterý ústřední volební komise, podle níž Ghaní získal 50,64 procenta hlasů, a těsně tak porazil svého hlavního soupeře, premiéra Abdulláha Abdulláha. Oznámení konečných výsledků bylo kvůli sporům, technickým obtížím a podezření z podvodů několikrát odloženo. Volební komise vítěze nyní definitivně potvrdila po téměř pěti měsících od hlasování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy