Bratislava - Slovenská veřejnoprávní média procházejí těžkým obdobím, ve kterém se rozhodne, jak budou vypadat v příštích letech. Myslí si to bývalý šéf vydání zpravodajství RTVS Jozef Matej. Ve čtvrtek podal výpověď - nesouhlasí s tím, jaká atmosféra ve slovenském rozhlasu a televizi panuje.
Vedení RTVS minulý týden propustilo čtyři externí redaktory. Před měsícem byla nucena odejít například zkušená a na Slovensku uznávaná novinářka Oľga Baková. Další zaměstnanci veřejnoprávního rozhlasu a televize odcházejí na protest.
Jozef Matej s viac ako 15 rokmi praxe odchadza z RTVS. Tolko k Reznikovym mladym neskusenym tvorcom. https://t.co/GngxnvhNVi
— Jakub Filo (@Jakub_Filo) May 3, 2018
"Celá situace vygradovala po nástupu úplně nového vedení, když odešel ředitel zpravodajství Juraj Rybanský a nahradil ho Vahram Chuguryan. Ten začal dělat manažerská rozhodnutí, se kterými jsem se jednoduše nedokázal ztotožnit," popisuje pro Aktuálně.cz Jozef Matej.
Už před měsícem zaměstnanci RTVS zveřejnili otevřený dopis, ve kterém vedení vzkázali, že zatím pracují svobodně, ale v nepřátelském prostředí. Reagovali tak na vyhrocené spory s vedením a nedůvěru, která v redakcích panuje. Ve středu se ke kritice vedení veřejnoprávního rozhlasu a televize přidalo dopisem dalších bezmála 200 novinářů.
"Stále platí, že mi nikdo nikdy nezasahoval do toho, jak má vysílání vypadat nebo co by mělo být jeho obsahem," vysvětluje Matej. "Ale nedokázal jsem se ztotožnit s tím, že občas nám byli nabízeni nebo navrhováni respondenti, kteří nebyli úplně důvěryhodní. Měl jsem pocit, že u některých témat není zájem o skutečnou objektivitu," dodává.
Chtějí bezzubé a bojácné zpravodajství
Jedním z těch, kteří se pod otevřený dopis na začátku dubna podepsali, je i redaktor zahraniční redakce Matúš Dávid. Právě on dostal spolu s dalšími třemi kolegy minulý týden výpověď. "Se všemi jsem pracoval a považuji je za dobré novináře. Matúš Dávid byl velmi dobrý zahraniční redaktor. Nikdo z nich se nedopustil žádné obsahové chyby," dodává Matej.
Podle Dávida byl skutečným důvodem k vyhazovu právě dubnový otevřený dopis.
Ako by sa dala opísať súčasná situácau v #RTVS dvoma fotografiami? // How could one describe the current situation in #RTVS with two photos? pic.twitter.com/XYqf09xeV6
— Matúš Dávid (@matuso_david) April 28, 2018
Krize v RTVS začala personálními změnami ve vedení. Loni v srpnu byl generálním ředitelem zvolen tajnou volbou v Národní radě Jaroslav Rezník. "Nové vedení začalo zpochybňovat objektivitu zpravodajství místo toho, aby navázali na úspěchy, kterých RTVS dosáhlo," vysvětluje Matúš Dávid. "Říkali, že jsme jednostranní, ale nikdy nevysvětlili, jak máme představovat druhé strany faktů. Vždyť fakt přece nejde vyvážit konspirací," doplňuje.
"Když veřejnoprávní médium není sebevědomé a odvážné, ale oslabené a bojácné, pak nejlépe funguje autocenzura," popisuje Dávid atmosféru v RTVS s tím, že se v redakcích po vlně vyhazovů vytváří atmosféra strachu.
Ve vedení slovenského rozhlasu a televize jsou podle novinářů lidé, jejichž kariéra je spojená spíš s politickým marketingem než novinařinou. Rezníka prosazovali do čela instituce poslanci Smeru-SD Roberta Fica a Slovenské národní strany (SNS).
"Nikdy nám nedal jasný důkaz, že má od politiky nadobro odstup," míní mladý novinář. "Vedení se dostalo do rukou bývalých tiskových mluvčí," vysvětluje nedůvěru ve směřování RTVS.
Jaroslav Rezník ve čtvrtek před parlamentním výborem pro kulturu a média výtky novinářů důrazně odmítl, práce ve veřejnoprávním médiu je podle něj svobodná. "Žádná politická moc nezasahuje do vysílání. Ale dokud tam budu, nebude do vysílání zasahovat ani žádná jiná moc, nikoliv jen politická," ujistil.
Podle dnes již bývalého šéfeditora Jozefa Mateje je svoboda médií na Slovensku stále nezpochybnitelná. O tom, jestli to tak zůstane, se ale možná právě teď rozhoduje.
"Teď je nutné hlídat, aby se do zpráv nedostávaly konspirace, aby se pracovalo s ověřenými informacemi a s důvěryhodnými zdroji. Na to by všichni novináři měli dávat co největší pozor," uzavírá Jozef Matej.
Na krizi ve veřejnoprávní RTVS mezitím reaguje i veřejnost. V pátek odpoledne se v Bratislavě a dalších slovenských městech uskuteční shromáždění za svobodu médií a na památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.