Bouře ve slovenské RTVS. Novináři si po vyhazovu nepohodlných reportérů stěžují na šikanu a cenzuru

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 5. 2018 17:26
Zaměstnanci veřejnoprávní RTVS reagovali na vyhazov kritiků vedení otevřeným dopisem. Znepokojení vyjádřil i prezident Kiska.
Foto: Matej Slávik

Bratislava - Na dvě stě slovenských novinářů podepsalo otevřený dopis, ve kterém kritizují vedení místního veřejnoprávního rozhlasu a televize RTVS za poměry v této instituci a za odchody redaktorů.

Učinili tak v reakci na rozhodnutí RTVS neprodloužit smlouvy čtyřem externistům, kteří se dříve připojili ke kritice veřejnoprávního média, a po výpovědích několika redaktorů. Znepokojení nad situací v RTVS vyjádřil slovenský prezident Andrej Kiska.

"Nové vedení RTVS cíleně šikanuje, omezuje a zbavuje se dlouholetých novinářů, kteří v posledních letech zásadním způsobem přispěli k obnovení důvěry veřejnosti ve veřejnoprávní média," napsali redaktoři řady slovenských medií v otevřeném dopisu.

Dodali, že veřejnoprávní televizi a rozhlas normalizují lidé, jejichž kariéra se více spojuje s politickým marketingem než s povoláním novináře, a že ve vysílání se začíná projevovat cenzura. Svobodná média jsou podle autorů otevřeného dopisu základním nástrojem veřejné kontroly a umlčení novinářů a jejich nahrazení poslušnými propagandisty je prvním krokem při zavádění diktatur a totalitních režimů.

Kiskovo znepokojení

"S velkým znepokojením sleduji, co se děje v RTVS. Vyjádření redaktorů o cenzuře, propouštění novinářů za to, že projevili svůj názor, to je nepřípustné. RTVS se nesmí stát služkou politiků a je důležité nahlas a veřejně diskutovat o tom, co se v této instituci děje," napsal na sociální síti slovenský prezident Kiska. Dodal, že útoky na novináře a znevažování jejich práce jsou na Slovensku běžné již léta.

Podle Kisky svobodná a nezávislá média jsou důležitou a nezbytnou podmínkou demokracie a únorová vražda novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně je ranou, která se nikdy nezahojí. Slovenský prezident připomněl, že v nejnovějším žebříčku svobody tisku se Slovensko propadlo o deset míst.

Ředitel: Kritiku odmítám

Generální ředitel RTVS Jaroslav Rezník výtky slovenských novinářů odmítl. "Chci prohlásit, že redakční práce je svobodná. Žádná politická moc nezasahovala do vysílání. Dokud tam budu, tak to nebude ani žádná jiná moc, nikoliv jen politická," řekl Rezník před poslanci parlamentního výboru pro kulturu a média, který do programu dnešního jednání dodatečně zařadil jednání o situaci v RTVS.

Rezník, který loni nastoupil do čela RTVS po zvolení parlamentem, se také ohradil vůči výtkám o normalizaci ve veřejnoprávní instituci. "Jsem citlivý na slovo normalizace. Já jsem zažil normalizaci. Normalizace je, když jako dítě stojíte doma a neznámí lidé vám vyhazují knížky z knihovny," řekl Rezník v narážce na období komunismu v někdejším Československu. Dodal, že již předchozí vedení RTVS přistoupila k propouštění a že v letech 2013 až 2017 odešlo z tohoto média 145 redaktorů.

Již v dubnu se téměř šest desítek novinářů RTVS otevřeným dopisem ohradilo proti poměrům v redakci zpravodajství a proti směřování této instituce. Ředitel RTVS Jaroslav Rezník se tehdy proti kritice ohradil a nespokojence označil za radikální mladé jádro zpravodajství. Následně zhruba tři desítky redaktorů RTVS napsaly dopis, že pracují svobodně.

Vedení RTVS minulý týden neprodloužilo smlouvy čtyřem externím redaktorům, kteří se v dubnu podepsali pod otevřený dopis kritizující poměry v tomto veřejnoprávním médiu. Na protest proti poměrům RTVS podalo výpověď několik jeho redaktorů. Rezníka, bývalého šéfa slovenské tiskové agentury TASR, do čela RTVS loni hlasováním v parlamentu prosadila koalice.

Video: Podívejte se na rozhovor se slovenskou novinářkou Olgou Bakovou, která končí v RTVS

Atmosféra nebyla příjemná, líčí změny ve zpravodajství slovenského veřejnoprávního rozhlasu a televize Olga Baková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy