Washington - Americká vláda pracuje už více než 48 hodin v nouzovém režimu. Dohoda Bílého domu a Kongresu, která by umožnila schválení rozpočtu, není o nic blíže ani po nočním jednání.
Ač se to na první pohled nemusí zdát, patová situace nezná pouze poražených. Z chaotické politiky USA totiž profituje nejméně jeden hráč, a to hned světového formátu.
Problémy Washingtonu totiž vložily do rukou Číny krátkodobou výhodu v boji o vliv v jihovýchodní Asii.
Si má náskok
Zatímco Barack Obama musel zrušit návštěvu Malajsie a Filipín, jeho čínský protějšek Si Ťin-pching už na cestu po regionu vyrazil.
Šéf Bílého domu tak nemůže kvůli vnitropolitické situaci ukázat podporu nejméně dvěma státům, které mu pomáhají ukotvit pozici USA v těsném sousedství komunistického giganta. A není to poprvé, upozorňuje The New York Times.
Ve hře je sice stále prezidentova účast na ekonomickém summitu v Indonésii a na východoasijském summitu v brunejském sultanátu, ovšem i to může ohrozit ochromená státní správa.
Za prezidenta by tak musel zaskočit šéf americké diplomacie John Kerry, o němž je ale všeobecně známo, že za prioritu považuje Blízký východ, zejména mírová jednání mezi Izraelem a Palestinou.
Zakletá Asie
Ačkoliv by Spojené státy rády postavily Asii na výsluní své zahraniční politiky (a ukázaly tak Pekingu, že se opět považují za hlavního hráče v regionu), není Obamovi přáno.
Tak například v roce 2010 musel obětovat cestu do Asie hned dvakrát. Nejprve ji odložil v březnu, a to kvůli neshodám nad reformou zdravotnictví. O pár měsíců později kvůli úniku ropy do Mexického zálivu.
Naději na zlepšení přitom neslibuje ani nejbližší budoucnost, kdy budou pozornost USA poutat události v zahraničí, zejména v Sýrii či obecněji na Blízkém východě. Obama to ostatně ukázal minulý týden na půdě OSN, kdy se ve svém projevu věnoval Asii jen okrajově.
Proti čínským zájmům
Důvody, kvůli nimž se Obama o východní Asii zajímá, se liší. Filipíny jsou spojencem USA, jenž může pomoci vyvážit vliv Číny v regionu.
Naproti tomu vztahy mezi USA a Malajsií se začaly rozvíjet teprve nedávno. Země je součástí transpacifického partnerství, které je jedním z ekonomických pilířů Obamovy asijské strategie.
Fakt, že Washington - i přes vyhrocenou domácí situaci - nadále počítá alespoň se dvěma výše zmíněnými summity, vysílá do regionu příznivý signál, že USA se svými tamními závazky nadále počítají, míní bývalý Obamův poradce pro čínské otázky Jeffrey A. Bader.