Rozpočet čínské armády bobtná, kontrola zůstane straně

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 3. 2012 14:31
Musíme posílit její ideologickou a politickou úroveň, nechal se slyšet premiér
Foto: Reuters

Peking - Více než dvoumilionová armáda nejlidnatější země světa zůstane pod kontrolou Komunistické strany Číny.

Na úvod výroční schůze parlamentu to oznámil premiér Wen Ťia-pao, a to pouhý den poté, co bylo oznámeno rekordní navýšení vojenského rozpočtu na 670,2 miliardy jüanů (asi dva biliony Kč).

Wen tak smetl ze stolu výzvy nižších armádních důstojníků a akademiků, kteří v poslední době navrhovali, aby Čínská lidová osvobozenecká armáda (ČLOA) přešla pod kontrolu vlády.

Ideologie především

"Posílíme ideologickou a politickou úroveň armády a budeme se nadále držet základního principu, podle nějž má strana absolutní vůdčí moc nad ozbrojenými složkami a podle nějž jsou čínské ozbrojené složky lidovou armádou," prohlásil Wen při zahájení desetidenní schůze Všečínského shromáždění lidových zástupců.

Podle agentury AP byly Wenovy komentáře k armádě téměř stejné jako ty, které zazněly v jeho projevu loni, ale důraz na zachování kontroly strany nad ozbrojenými složkami byl nový.

Wen zopakoval hlavní poslání armády, mezi něž řadí dosažení vítězství v regionálních konfliktech za pomoci nejmodernějších technologií, boj proti terorismu, udržení stability, zvládání naléhavých situací a poskytování humanitární pomoci obětem přírodních neštěstí. Klíčovým úkolem armády je podle Wena "vyhrát místní války v podmínkách informačního věku".

Čína vede teritoriální spory v Jihočínském moři s několika zeměmi, včetně Filipín a Vietnamu. Další konflikty týkající se námořních hranic má Peking s Japonskem, o hranice se sváří i s Indií.

Rekordní rozpočet znepokojuje Japonsko

Čína v neděli oznámila další dvouciferný percentuální nárůst vojenského rozpočtu, čímž zachovala trend z posledních téměř 20 let.

Podle odborníků jsou skutečné vojenské výdaje Číny až o 50 procent vyšší, protože Peking nezahrnuje do oficiálních čísel náklady na jaderné zbraně a další vojenské programy, napsala agentura AP.

Japonsko vyjádřilo znepokojení nad tímto krokem a vyzvalo Peking k větší transparentnosti obranných výdajů. "Výše čínského vojenského rozpočtu nám působí starosti. Budeme pozorně sledovat vývoj situace," řekl mluvčí japonské vlády Osamu Fudžimura na dnešní tiskové konferenci v Tokiu.

"Jisté podrobnosti čínského obranného rozpočtu jsou stále nejasné. Naše země bude dál žádat Čínu, aby tuto otázku vyjasnila prostřednictvím dialogu," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy