Oklahomu si Donald Trump pro nový začátek své kampaně vybral jako spolehlivý republikánský stát, v roce 2016 tam porazil demokratku Hillary Clintonovou o 36 procent.
"Moje kampaň ještě nezačala. Začíná v sobotu v Oklahomě," potvrdil před mítinkem sám prezident, co si od shromáždění slibuje. A jeho externí poradce Corey Lewandowski pro deník Washington Post doplnil, jak jsou takové mítinky pro Trumpa obecně důležité.
"Předvolební shromáždění jsou krví Trumpovy kampaně. Je to pro něj příležitost, jak může ničím neomezován promlouvat ke svému obecenstvu i k celé zemi," uvedl Lewandowski.
Brad Parscale, manažer Trumpovy letošní kampaně, předem odhadoval, že na setkání s prezidentem přijde 100 tisíc návštěvníků. Tvrdil, že o lístek na mítink projevilo zájem až milion lidí. Trump a viceprezident Mike Pence měli promluvit nejen přímo v konferenční hale, ale na venkovním pódiu.
O trochu menší MEGA
Jenže předpovědi o obrovské účasti se nenaplnily. Trump mluvil do haly, která zůstala z poloviny prázdná. V prostorách s kapacitou 19 tisíc míst bylo podle oficiálních údajů 6200 lidí.
A mediální vyznění Trumpova předvolebního shromáždění se tak nakonec ze všeho nejvíce soustředilo na překvapivě nízkou účast. Konzervativní a Trumpovi jinak nakloněný web Drudge Report své zpravodajství nadepsal: "MAGA méně MEGA." MAGA je zkratka Trumpova hesla z kampaně 2016 - Make America Great Again.
Během svého stominutového projevu Donald Trump prezentoval všechna svá tradiční témata. Nabídl se jako prezident "zákona a pořádku", který bude tvrdě postupovat proti násilnostem v současných společenských demonstracích.
Svého demokratického soupeře do voleb Joea Bidena naopak vykreslil jako slabého politika, který nedokáže ochránit Američany. "Vždy uhne naštvanému davu, nikdy nebude bránit vaše rodiny," uvedl Trump. K samotným demonstrantům pak prezident poznamenal: "Když všude na ulicích vidíte ty lunatiky, tak je zatraceně dobré být ozbrojen."
V souvislosti s pandemií koronaviru se Trump prezentoval jako prezident, který "zachránil sta tisíce životů". V jednu chvíli - když mluvil o tom, že čím více se testuje, tím více je nakažených - pak uvedl, že svým lidem nařídil, "aby bylo testování zpomaleno".
Bidenova kampaň to následně označila "za pobuřující prohlášení", které si budou Američané pamatovat ještě dlouho po "dnešním debaklu" Trumpova shromáždění. Podle Trumpova týmu prezident svá slova o testování myslel žertem.
Vytrolený Trump?
Trumpovi voliči přímo v sále s prezidentem nicméně ve všem nadšeně souhlasili: S názory na pandemii, kdy Trump o nákaze mluvil jako o "Kung Flu" i s jeho příslibem, že chce stále tvrdě postupovat proti ilegální imigraci.
A jako obvykle ocenili i jeho kritiku "prolhaných falešných" médií. Nebo jeho tvrzení, že americká ekonomika se rychle zotaví z dopadů pandemie a půjde nahoru. "Celý svět nám záviděl… a pak přišel ten mor. Ale už stoupáme vzhůru, vzhůru, vzhůru," vyhlašoval Trump.
Za řečnickým pultem a na pódiu předvedl celý svůj arzenál. Patnáct minut vysvětloval, proč se před týdnem ve West Pointu zdálo, že mu dělá potíž sejít šikmou rampu. Trump karikoval zpravodajství médií o svých údajných zdravotních potížích a bavil své voliče imitovanou šouravou chůzí.
Hlavní zprávou dne ale zůstala nízká účast voličů v poloprázdné hale, ke které prezident mluvil. Trumpova kampaň z nízké účasti obvinila média, která podle nich zveličila demonstrace, které se proti Trumpovi a jeho politice před shromážděním konaly v Tulse.
Novináři prý také stále přehánějí nebezpečí možné nákazy koronavirem. To vše mělo podle Trumpových lidí od účasti na shromáždění odradit mnohé jeho příznivce. Podle policie v Tulse, jak uvedl list deník Wall Street Journal, však byly tamní demonstrace vesměs klidné, demonstranti rozhodně nikomu nebránili v přístupu na Trumpovo shromáždění.
Podle amerických médií mohla k nízké účasti na shromáždění přispět organizovaná aktivita Trumových odpůrců na sociálních sítích TikTok či Twitter, kteří si hromadně rezervovali lístky, ale jen proto, aby je blokovali pro někoho jiného, sami nehodlali přijít.
"Právě vás dostali teenageři na TikToku," poslala demokratická progresivní kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová v sobotu posměšný tweet na adresu Brada Parscalea, šéfa Trumpovy kampaně.
Actually you just got ROCKED by teens on TikTok who flooded the Trump campaign w/ fake ticket reservations & tricked you into believing a million people wanted your white supremacist open mic enough to pack an arena during COVID
— Alexandria Ocasio-Cortez (@AOC) June 21, 2020
Shout out to Zoomers. Y’all make me so proud. ☺️ https://t.co/jGrp5bSZ9T
Parscale se tyto spekulace v neděli snažil vyvrátit. "Levičáci a trollové, kteří teď oslavují, že nějak ovlivnili účast na shromáždění, nevědí, o čem mluví, jak fungují předvolební shromáždění," vydal Parscale prohlášení. Podle něho kampaň umí falešné, podezřelé žádosti o lístky odfiltrovat.
Řekni, kde ty lidi jsou, kde mohou být?
Tím spíše ale sám Parscale znovu zvýraznil otázku, proč na Trumpovo dopředu silně avizované, a všemi očekávané předvolební shromáždění přišlo tak málo lidí. Jedním z důvodů může být podle médií skutečně strach z nákazy koronavirem.
V posledním týdnu před shromážděním v Oklahomě a přímo v Tulse zaznamenali výrazný nárůst případů. A účastníci Trumpova shromáždění museli předem podepsat prohlášení, že tak činí na vlastní nebezpečí a že nebudou kampaň žalovat, pokud by se na mítinku nakazili.
Donald Trump bude v tomto týdnu ve veřejných setkáních se svými voliči pokračovat. V úterý se zúčastní akce "Studenti pro Trumpa" ve Phoenixu v Arizoně a ve čtvrtek v Yumě vystoupí na mítinku s pohraniční stráží.
Jeho demokratický soupeř Joe Biden zatím žádné podobné veřejné akce neoznámil. Podle amerických médií jde už v tuto chvíli o záměrnou taktiku jeho týmu, kdy chce Biden působit jako zklidňující síla v současné rozbouřené atmosféře. Nechat Trumpa, ať proti sobě - jak přemýšlí Bidenův tým - sám agituje demokratické voliče.
Přinejmenším podle dvou ukazatelů tato Bidenova taktika zatím vychází. Podle posledních dat získal Biden v květnu na svoji kampaň od přispěvatelů a sponzorů vůbec poprvé více peněz než Trump.
Jisté není vůbec nic
V posledních celonárodních průzkumech Biden vede před Trumpem o devět procent a rovněž v klíčových státech, kde se budou rozhodovat volby a kde v roce 2016 demokratka Clintonová prohrála, je Biden ve vedení. Například v Pensylvánii o šest a v Michiganu o deset procent.
Američtí analytici a komentátoři ale vesměs jedním dechem upozorňují, že čtyři a půl měsíce před volbami jsou současné průzkumy jen orientačním, pro výsledek voleb nespolehlivým vodítkem.
Ve hře je příliš mnoho neznámých, v posledních třech měsících se americká společenská a politická scéna několikrát zásadně změnila. Nejdříve přišla pandemie koronaviru, která si zatím v USA vyžádala 120 tisíc mrtvých a jejíž dopady poslaly ekonomiku do recese.
A sotva se začala ekonomika po uvolňování restrikcí otevírat, přišlo na konci ledna video s brutálním, smrtelným zákrokem bílého policisty proti černochu Georgu Floydovi v Minneapolisu.
Demonstrace a protesty, které následně vybuchly a ani zdaleka ještě neutichly, jsou nejmohutnější rasově motivované společenské nepokoje v USA od roku 1968, kdy byl zavražděn ikonický černošský vůdce Martin Luther King Junior.
Republicans are the party of LIBERTY, EQUALITY and JUSTICE for ALL. We are the Party of Abraham Lincoln and the party of LAW AND ORDER! pic.twitter.com/H6Qnf6J3GB
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 21, 2020
V tuto chvíli lze těžko určit, zda kombinace těchto nepředvídatelných událostí ve výsledku politicky nahrává více Trumpovi, nebo Bidenovi. Bude záležet na vývoji pandemie, která v některých státech USA nabývá opět na síle. Jinde ale už ustoupila a tam by se ekonomika, jak ukazují některá čerstvá data, mohla opravdu rychle vzpamatovat.
Pořádek pro starší, revoluce pro mladší
Ve vztahu k demonstracím pak může především starším voličům vyhovovat spíše Trumpův akcent na "zákon a pořádek" než Bidenova volání za odstranění "systémového rasismu" v USA.
Mladší voliče a černochy ovšem na druhé straně může současný politický nepokoj motivovat k vyšší účasti ve volbách: Aby dostali republikána Trumpa z Bílého domu, a prosadili tak revoluční změny, za které nyní demonstrují.
Velkou neznámou jsou i přímé televizní debaty Trumpa s Bidenem. Trumpova kampaň věří, že čtyřiasedmdesátiletý prezident svého o tři roky staršího soupeře zcela zastíní. Místo plánovaných tří debat Trumpův štáb požaduje, aby jich bylo pět až šest.
Bidenův tým to zatím odmítá. Je zřejmé, že v tuto chvíli si chce především počkat, jak budou vypadat další Trumpovy předvolební mítinky. Zda byla slabá účast v Tulse jen výjimkou nebo zda nemá Trump skutečný problém, když by se jeho kampani přestalo dostávat "životodárné krve" mohutných předvolebních shromáždění.