Británie začala vyjednávat o odchodu z EU, tvrdý brexit je v ohrožení

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2017 11:17
V Bruselu začaly rozhovory o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Pro tzv. brexit se Britové vyslovili loni v referendu. Británie do rozhovorů vstupuje po parlamentních volbách, které sice vyhráli konzervativci premiérky Theresy Mayové, ale nezískali sami většinu. Objevují se tak spekulace, že to může ohrozit podobu tzv. tvrdého brexitu, který Mayová prosazuje.
Foto: Reuters

Brusel - V Bruselu začaly rozhovory o odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Michel Barnier, který je vede za EU, před začátkem uvedl, že v pondělí by měly být nejprve dojednány priority a časový rozvrh diskusí.

V první řadě je podle něj potřeba zabývat se nejistotami, které brexit představuje pro občany, pro ty, kdo mají z politik EU užitek, ale také pro situaci na irských hranicích.

Britský vyjednávač David Davis prohlásil, že s EU hodlá dohodnout nové, hluboké a zvláštní partnerství mezi Británií a jejími evropskými přáteli a spojenci.

"Je toho víc, co nás spojuje, než toho, co nás rozděluje," upozornil Davis. Jednání podle něj začínají v pozitivním a konstruktivním tónu.

Rozhovory o tzv. brexitu začínají skoro rok od chvíle, kdy o konci v unii rozhodli Britové v referendu

První setkání, které skončí večerní společnou tiskovou konferencí, je úvodem do první jednací fáze

Teprve až bude v této fázi jednání dosažen "dostatečný pokrok", což by se podle předpokladů mělo stát na podzim, dostane Barnier od 27 unijních zemí mandát, aby začal s Brity jednat také o nové podobě vzájemných vztahů. Británie by se mimo EU měla ocitnout na jaře roku 2019.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Muž, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v budově kanceláří, měl plně funkční zbraň

Zbraň muže, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v kancelářské budově, byla plně funkční. Policie při prohlídce budovy našla i zničenou místnost a v ní možné části výbušného systému. Muže zatím nebylo možné vyslechnout. Na policejním webu o tom ve čtvrtek informoval mluvčí David Chaloupka. Policie zveřejnila video ze zásahu, kdy muže zajistila. Při události se nikdo z evakuovaných lidí nezranil.

"Případ si převzali kriminalisté, kteří jej kvalifikovali jako nebezpečné vyhrožování a obecné ohrožení. Zadrženého muže zatím vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nebylo možné vyslechnout, zůstává hospitalizovaný v uzavřeném zdravotnickém zařízení," uvedl Chaloupka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Za výrobu a distribuci drog na Šumpersku uložil soud muži 12 let vězení

Za rozsáhlou výrobu a distribuci drog na Šumpersku potrestal ve čtvrtek olomoucký krajský soud Karla Směšného 12 lety vězení. Jde o nejvyšší trest z původní osmičlenné organizované skupiny, kterou kriminalisté odkryli předloni v červnu. Poslednímu ze souzených mužů, Radoslavu Žákovi, uložil soud dva roky vězení. Případ zbylých šesti mužů soud pravomocně uzavřel loni v červnu, když uzavřel jejich dohodu o vině a trestu. Skupina obstarávala přes kontakty v Polsku léčiva a chemikálie k výrobě pervitinu, zadokumentované množství podle policie stačilo na výrobu více než sto kilogramů této drogy.

Směšný obstarával od roku 2020 do poloviny roku 2021 jako člen organizované zločinecké skupiny působící ve více státech velké množství sloučenin, z nichž se dají chemickým postupem drogy fyrobit. V několika případech v dílně v Šumperku pervitin také vyrobil a v Sudkově na Šumpersku ji prodával. Odsouzen je i za to, že v obci Chromeč převzal pro výrobu drog 15 kilogramů jódu a také červený fosfor; podle odborníků by se například z množství jódu podařilo vyrobit až 15 kilogramů pervitinu. Soud mu uložil i peněžitý trest 455 tisíc korun. Směšnému hrozilo deset až 18 let vězení. "Za obdobnou trestnou činnost stojí před soudem již potřetí," uvedl soudce Martin Lýsek.

Žákovi se naopak účast na organizované zločinecké skupině neprokázala, podle soudu nebyl proveden subjektivní důkaz o vědomé účasti na její trestné činnosti. I z toho důvodu byl trest podstatně nižší, potrestán byl za distribuci drog a nález chemikálií při domovní prohlídce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy