reklama
 
 

Británie začala vyjednávat o odchodu z EU, tvrdý brexit je v ohrožení

AKTUALIZOVÁNO 19. 6. 2017
Foto: Reuters
V Bruselu začaly rozhovory o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Pro tzv. brexit se Britové vyslovili loni v referendu. Británie do rozhovorů vstupuje po parlamentních volbách, které sice vyhráli konzervativci premiérky Theresy Mayové, ale nezískali sami většinu. Objevují se tak spekulace, že to může ohrozit podobu tzv. tvrdého brexitu, který Mayová prosazuje.

Brusel - V Bruselu začaly rozhovory o odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Michel Barnier, který je vede za EU, před začátkem uvedl, že v pondělí by měly být nejprve dojednány priority a časový rozvrh diskusí.

V první řadě je podle něj potřeba zabývat se nejistotami, které brexit představuje pro občany, pro ty, kdo mají z politik EU užitek, ale také pro situaci na irských hranicích.

Britský vyjednávač David Davis prohlásil, že s EU hodlá dohodnout nové, hluboké a zvláštní partnerství mezi Británií a jejími evropskými přáteli a spojenci.

"Je toho víc, co nás spojuje, než toho, co nás rozděluje," upozornil Davis. Jednání podle něj začínají v pozitivním a konstruktivním tónu.

Rozhovory o tzv. brexitu začínají skoro rok od chvíle, kdy o konci v unii rozhodli Britové v referendu

První setkání, které skončí večerní společnou tiskovou konferencí, je úvodem do první jednací fáze

Teprve až bude v této fázi jednání dosažen "dostatečný pokrok", což by se podle předpokladů mělo stát na podzim, dostane Barnier od 27 unijních zemí mandát, aby začal s Brity jednat také o nové podobě vzájemných vztahů. Británie by se mimo EU měla ocitnout na jaře roku 2019.

autor: ČTK | 19. 6. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama