Někteří členové vlády vyjednávají tajně s labouristy o Brexitu, píše britský tisk

ČTK ČTK
13. 6. 2017 19:35
Někteří z ministrů ve vládě Theresy Mayové podle médií tajně vyjednávají s opoziční Labouristickou stranou o Brexitu. Podle britských politiků jsou výsledky nedávných voleb, v nichž konzervatisté nebyli příliš úspěšní, zároveň porážkou takzvaného tvrdého Brexitu, který by umožnil plně kontrolovat imigraci do země. Politici podle médií chtějí premiérku přesvědčit, aby o Brexitu jednat na základě široké shody politických stran.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Někteří členové konzervativní vlády vedou podle britských médií utajované rozhovory s poslanci opoziční Labouristické strany o postupu při jednání o odchodu země z Evropské unie. Výsledek voleb z minulého týdne řada opozičních, ale i někteří vládní politici interpretují jako porážku takzvaného tvrdého brexitu. Podle médií chtějí příznivci méně radikální odluky od EU donutit premiérku Theresu Mayovou, aby rozhovory vedla na základě široké shody politických stran.

Příznivci takzvaného měkkého brexitu v kabinetu Mayové chtějí podle médií donutit ministerskou předsedkyni k ústupkům především v oblasti migrace, celní unie a jednotného trhu. Podle listu The Telegraph je ve hře mimo jiné vytvoření komise, ve které by zasedali zástupci jednotlivých parlamentních stran a která by stanovila zásady pro jednání o odchodu země z EU.

Před předčasnými volbami Mayová prosazovala takzvaný tvrdý brexit, tedy důsledné odloučení od Evropské unie, které by umožnilo mimo jiné plně kontrolovat imigraci do země. V případě "měkkého brexitu" by si Británie zachovala přístup na unijní trh.

Podle listu The Telegraph Mayová o "tajných rozhovorech" svých spolupracovníků s labouristy ví, nijak proti nim ale nezakročila.

Krokem, který by mohl naznačit, jak premiérka Mayová smýšlí o budoucích jednáních o brexitu, jeúterní jmenování Steva Bakera do funkce náměstka ministra pro brexit Davida Davise. Baker byl před loňským červnovým referendem podporovatelem odchodu země z EU.

"Mluvit o 'tvrdém' či 'měkkém' brexitu je zavádějící. Potřebujeme dobrý, čistý odchod, který minimalizuje narušení a maximalizuje příležitosti," napsal Baker v úterý na twitteru. Baker byl podle agentury Reuters jednou z vůdčích osobností konzervativců, které podporovaly co nejtvrdší odluku Británie od EU.

"Pověřila lišku hlídáním kurníku," reagoval na Bakerovo jmenování poslanec Liberálních demokratů Alistair Carmichael. "Potřebujeme přístup k brexitu dohodnutý napříč stranami, musíme na první místo postavit národní zájem, nikoli zájem Konzervativní strany," dodal.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy