Někteří členové vlády vyjednávají tajně s labouristy o Brexitu, píše britský tisk

ČTK ČTK
13. 6. 2017 19:35
Někteří z ministrů ve vládě Theresy Mayové podle médií tajně vyjednávají s opoziční Labouristickou stranou o Brexitu. Podle britských politiků jsou výsledky nedávných voleb, v nichž konzervatisté nebyli příliš úspěšní, zároveň porážkou takzvaného tvrdého Brexitu, který by umožnil plně kontrolovat imigraci do země. Politici podle médií chtějí premiérku přesvědčit, aby o Brexitu jednat na základě široké shody politických stran.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Někteří členové konzervativní vlády vedou podle britských médií utajované rozhovory s poslanci opoziční Labouristické strany o postupu při jednání o odchodu země z Evropské unie. Výsledek voleb z minulého týdne řada opozičních, ale i někteří vládní politici interpretují jako porážku takzvaného tvrdého brexitu. Podle médií chtějí příznivci méně radikální odluky od EU donutit premiérku Theresu Mayovou, aby rozhovory vedla na základě široké shody politických stran.

Příznivci takzvaného měkkého brexitu v kabinetu Mayové chtějí podle médií donutit ministerskou předsedkyni k ústupkům především v oblasti migrace, celní unie a jednotného trhu. Podle listu The Telegraph je ve hře mimo jiné vytvoření komise, ve které by zasedali zástupci jednotlivých parlamentních stran a která by stanovila zásady pro jednání o odchodu země z EU.

Před předčasnými volbami Mayová prosazovala takzvaný tvrdý brexit, tedy důsledné odloučení od Evropské unie, které by umožnilo mimo jiné plně kontrolovat imigraci do země. V případě "měkkého brexitu" by si Británie zachovala přístup na unijní trh.

Podle listu The Telegraph Mayová o "tajných rozhovorech" svých spolupracovníků s labouristy ví, nijak proti nim ale nezakročila.

Krokem, který by mohl naznačit, jak premiérka Mayová smýšlí o budoucích jednáních o brexitu, jeúterní jmenování Steva Bakera do funkce náměstka ministra pro brexit Davida Davise. Baker byl před loňským červnovým referendem podporovatelem odchodu země z EU.

"Mluvit o 'tvrdém' či 'měkkém' brexitu je zavádějící. Potřebujeme dobrý, čistý odchod, který minimalizuje narušení a maximalizuje příležitosti," napsal Baker v úterý na twitteru. Baker byl podle agentury Reuters jednou z vůdčích osobností konzervativců, které podporovaly co nejtvrdší odluku Británie od EU.

"Pověřila lišku hlídáním kurníku," reagoval na Bakerovo jmenování poslanec Liberálních demokratů Alistair Carmichael. "Potřebujeme přístup k brexitu dohodnutý napříč stranami, musíme na první místo postavit národní zájem, nikoli zájem Konzervativní strany," dodal.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy