Někteří členové vlády vyjednávají tajně s labouristy o Brexitu, píše britský tisk

ČTK ČTK
13. 6. 2017 19:35
Někteří z ministrů ve vládě Theresy Mayové podle médií tajně vyjednávají s opoziční Labouristickou stranou o Brexitu. Podle britských politiků jsou výsledky nedávných voleb, v nichž konzervatisté nebyli příliš úspěšní, zároveň porážkou takzvaného tvrdého Brexitu, který by umožnil plně kontrolovat imigraci do země. Politici podle médií chtějí premiérku přesvědčit, aby o Brexitu jednat na základě široké shody politických stran.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Někteří členové konzervativní vlády vedou podle britských médií utajované rozhovory s poslanci opoziční Labouristické strany o postupu při jednání o odchodu země z Evropské unie. Výsledek voleb z minulého týdne řada opozičních, ale i někteří vládní politici interpretují jako porážku takzvaného tvrdého brexitu. Podle médií chtějí příznivci méně radikální odluky od EU donutit premiérku Theresu Mayovou, aby rozhovory vedla na základě široké shody politických stran.

Příznivci takzvaného měkkého brexitu v kabinetu Mayové chtějí podle médií donutit ministerskou předsedkyni k ústupkům především v oblasti migrace, celní unie a jednotného trhu. Podle listu The Telegraph je ve hře mimo jiné vytvoření komise, ve které by zasedali zástupci jednotlivých parlamentních stran a která by stanovila zásady pro jednání o odchodu země z EU.

Před předčasnými volbami Mayová prosazovala takzvaný tvrdý brexit, tedy důsledné odloučení od Evropské unie, které by umožnilo mimo jiné plně kontrolovat imigraci do země. V případě "měkkého brexitu" by si Británie zachovala přístup na unijní trh.

Podle listu The Telegraph Mayová o "tajných rozhovorech" svých spolupracovníků s labouristy ví, nijak proti nim ale nezakročila.

Krokem, který by mohl naznačit, jak premiérka Mayová smýšlí o budoucích jednáních o brexitu, jeúterní jmenování Steva Bakera do funkce náměstka ministra pro brexit Davida Davise. Baker byl před loňským červnovým referendem podporovatelem odchodu země z EU.

"Mluvit o 'tvrdém' či 'měkkém' brexitu je zavádějící. Potřebujeme dobrý, čistý odchod, který minimalizuje narušení a maximalizuje příležitosti," napsal Baker v úterý na twitteru. Baker byl podle agentury Reuters jednou z vůdčích osobností konzervativců, které podporovaly co nejtvrdší odluku Británie od EU.

"Pověřila lišku hlídáním kurníku," reagoval na Bakerovo jmenování poslanec Liberálních demokratů Alistair Carmichael. "Potřebujeme přístup k brexitu dohodnutý napříč stranami, musíme na první místo postavit národní zájem, nikoli zájem Konzervativní strany," dodal.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy