Damašek/Moskva - Ze Sýrie přicházejí čím dál horší zprávy. Mrtví už se přestávají počítat na desítky denně. Jen v pondělí jich bylo kolem stovky.
Od ruského a čínského veta rezoluce OSN syrská armáda přitvrdila. Agentuře Reuters to řekli zástupci syrské opozice s tím, že se útoky Bašára Asada stupňují. Pokračuje bombardování bašty opozice, syrského města Homs. Umírají civilisté.
"Protesty v Sýrii nelze zastavit bez toho, aby byly splněny požadavky protestujících. A klíčovým požadavkem je odchod Asada a jeho bandy," řekl v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz oficiální zástupce syrské opozice v Rusku Mahmúd al-Hamzá.
Sýrie podle něj prochází velmi těžkým obdobím. Pokusy režimu Bašára Asada vyvolat občanskou válku vše ještě zhoršují.
Přesto zástupce syrské opozice tvrdí, že protivládní síly zahraniční vojenskou intervenci nepotřebují. "Syrský národ se s režimem může vypořádat sám," říká Mahmúd al-Hamzá.
Jak si tedy syrská opozice řešení konfliktu představuje? Jak se tváří na snahy ovlivňovat dění v Sýrii zvenčí? A mohou se v zemi dostat k moci radikální islamisté? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v následujícím rozhovoru.
Aktuálně.cz: Máte přesnější zprávy, co se teď v Sýrii děje? Jak to tam momentálně vypadá?
Situace v Sýrii je krajně napjatá. Kromě aktivních protestů, které se konají každý den ve více než 500 městech, ještě dochází k ozbrojeným střetům mezi vládními silami a jednotkami povstalecké Syrské svobodné armády.
Na pozadí toho se prohlubují ekonomické problémy. V zemi rostou ceny a syrská libra se propadá. Je tam nedostatek benzínu a elektřiny. To je také následek protestů. Někteří Syřané odmítli pracovat, další vyhodili z práce. Ekonomika země je pod silným tlakem.
A.cz: Co bylo hlavní příčinou, že se Sýrie před bezmála rokem přidala k arabským revolucím a že i tam vzplály protivládní protesty?
Protesty mají hluboké vnitřní příčiny. V Sýrii neexistuje žádná politická svoboda, jen totální kontrola a teror ze strany tajných služeb. A k tomu ekonomické problémy a nezaměstnanost. Když národ viděl, jak revoluce vítězí v Tunisku a Egyptě, našel odvahu povstat.
A.cz: Revoluce v okolních arabských státech tedy posloužily jako inspirace?
Samozřejmě.
A.cz: V zemi nedemonstrují jen odpůrci, ale i příznivci Bašára Asada. Jak velkou podporu má režim v Sýrii?
Jsem přesvědčen, že většina lidí na demonstrace na podporu režimu nejde ze své vůle. My víme, že se nejedná o dobrovolnou podporu. Školáci, studenti, úředníci, všichni zaměstnanci státního sektoru se jich musí povinně účastnit. Nutí je k tomu a účast kontrolují tajné služby. Pokud by někdo odmítl přijít, byl by potrestán.
Skutečná podpora Asadova režimu je velmi nízká. Dokonce lidi z vlády skrývají, že podporují prezidenta. Vidí, že režim překročil všechny hranice. Z jejich strany to je pouze formální podpora.
A.cz: Jak velké je riziko, že v zemi vypukne občanská válka?
Ano, opravdu takové nebezpečí existuje. To je plán Asadova režimu. Vláda chce vyprovokovat občanskou válku, protože si myslí, že tím vyhraje nad opozicí. Jim je jedno, jestli bude země rozvrácená a zničená. Hlavně, že si udrží moc.
Syrská vláda se pokouší vyprovokovat náboženský konflikt mezi sunnity a šíity. Tajné služby vytvářejí atmosféru vzájemné nenávisti. Zabíjejí představitele obou skupin, aby vyvolali násilí. Ale národ občanskou válku nechce.
A.cz: Jak by se podle vás teď měla situace v Sýrii řešit?
Protesty nelze zastavit bez splnění požadavků protestujících. Klíčovým požadavkem je odchod Asada a jeho bandy. Bez Asadovy demise se současná krize nemůže vyřešit. To je jednoznačné. Režim na to však zatím není připraven. Místo toho vyzývá k dialogu, aby mohl hrát o čas, zavraždit víc lidí a potlačit povstání.
A.cz: V arabských zemích, kde mají revoluce už za sebou, se objevila nepříliš pozitivní tendence: obyvatelstvo dává místo demokratům přednost konzervativním islamistům. Třeba Muslimské bratrstvo v Egyptě. Nebojíte se, že se totéž stane u vás?
Lidové protesty v Sýrii nemají žádný vztah k Muslimskému bratrstvu, a proto nehrozí, že by u nás přišli k moci. I uvnitř naší opozice jsou stoupenci konzervativního islámu, ale ti si přejí demokracii a nesouhlasí s náboženskými radikály. Syřané mají dost diktatury a nedopustí, aby se znovu v jakékoliv podobě vrátila.
A.cz: EU a USA se v Radě bezpečnosti OSN snaží prosadit rezoluci, která by mohla pomoct násilí v Sýrii ukončit. Spoléhá opozice na mezinárodní pomoc?
Ano, samozřejmě. Proto jsme se obrátili s prosbou nejdříve na Ligu arabských států a poté na Radu bezpečnosti OSN. Chceme, aby bylo odsouzeno krveprolití. Požadujeme, aby přinutili režim ke stažení tanků z měst a k zastavení vojenských operací. Ale jak vidíte, mezi stálými členy Rady bezpečnosti zatím neexistuje konsenzus.
Západ by také mohl hrát daleko aktivnější roli. Příliš dlouho mlčel. Přestože se vždy stará o lidská práva a podporuje opozici. Konflikt trvá už skoro rok a Západ stále jen odsuzuje Asada. Nebyly zavedeny žádné sankce, které by citelně zasáhly syrský režim.
A.cz: Co konkrétně máte na mysli?
Očekávali jsme například přerušení diplomatických vztahů. Vyhnání všech syrských velvyslanců. To by mělo silný dopad. Doposud také nebyly zavedeny sankce vůči prezidentu Asadovi a jeho bratrovi. Západ by rovněž měl více tlačit na Rusko v Radě bezpečnosti OSN.
A.cz: A pomoc formou ozbrojeného zásahu, k němuž došlo v Libyi, nechcete?
Ne, to je vyloučeno. Celá naše společnost odmítá vojenskou intervenci. My chceme, aby byla zřízena bezletová zóna, případně nárazníková zóna na turecko-syrské hranici. Ale válku nechceme. Syrský národ se dokáže vypořádat s režimem sám.
Myslím si, že Severoatlantická aliance nebude zasahovat. Ani Rada bezpečnosti neschválí rezoluci podobnou té, která byla schválena v případě Libye. Jediné, co potřebujeme, je mezinárodní tlak na Asadův režim.