KFOR opět zasahovalo v Kosovu, Srbové stavěli barikády

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 10. 2011 12:08
Vojáci museli na demonstranty použít slzný plyn
Kosovský Srb před kordónem německých vojáků z mezinárodních sil KFOR.
Kosovský Srb před kordónem německých vojáků z mezinárodních sil KFOR. | Foto: Reuters

Bělehrad - Mezinárodní jednotky KFOR v Kosovu za úsvitu odstranily zátaras u obce Jagnjenica, první z celkem 16, které na severu země postavili kosovští Srbové.

Zátaras tvořily tři těžké kamiony zaparkované napříč vozovky, vojáci je postupně odtáhli. Asi 150 demonstrantů předtím vojáci podle tiskových agentur od překážky zatlačili pomocí slzného plynu.

Během incidentu, který se odehrál kolem šesté hodiny ranní, nebyl podle dostupných informací nikdo zraněn. Vojáci poté vytvořili kordón mezi barikádou nedaleko hraničního přechodu Brnjak se Srbskem a protestujícími.

Jiná kolona obrněných transportérů a kamionů KFOR dojela časně ráno také k zátarasu z klád a hlíny u obce Župče, s odklízením barikády ale zatím nezačala, napsala agentura APA.

Tři měsíce blokád

Kolem uvedených dvou i mnoha dalších barikád nocovalo mnoho kosovských Srbů jako jejich ostraha. Při příjezdu vojáků zpívali vlastenecké písně a odmítali silnici uvolnit. Vyzývali Srbsko, aby jim přišlo na pomoc. Cílem akce KFOR je uvolnit příjezd k hraničnímu přechodu Brnjak a dále do Srbska a garantovat tak svobodu pohybu pro všechny.

Kosovští Srbové blokují provoz přes oficiální přechody mezi Kosovem a Srbskem Jarinje a Brnjak už třetí měsíc, aby tak dali najevo nesouhlas s osamostatněním Kosova. Asi před měsícem blokádu zesílili vybudováním barikád. Několik ultimát mezinárodních sil, aby zátarasy odstranili, už vypršelo a bezvýsledná zatím byla i jednání s místními srbskými představiteli.

Demonstrace kosovských Srbek u zátarasů rozestavěných přes noc.
Demonstrace kosovských Srbek u zátarasů rozestavěných přes noc. | Foto: Reuters

Představitelé kosovských Srbů byli ochotni silnice uvolnit jen pro vojáky KFOR a jejich zásobování. Odmítali ale na přechody vpustit celníky a policisty kosovské vlády a příslušníky evropské justiční a policejní mise EULEX, a požadovali od vojáků KFOR záruky, že nebudou tyto činitele na přechody dopravovat ve svých vozidlech. Takové podmínky byly pro velení KFOR nepřijatelné a k dohodě nedošlo.

Přechody, které blokují kosovští Srbové, mají spravovat podle dohody mezi Bělehradem a Prištinou kosovské a srbské úřady, každý ze své strany, za přítomnosti policistů evropské mise EULEX. Kosovští Srbové však postavili na silnicích 16 zátarasů rozmístěných tak, aby znemožnili přístup ke zmíněným přechodům i oklikou. Boj proti řádnému fungování přechodů chápou jako součást svého odporu proti vyhlášení nezávislosti Kosova. Bělehrad kosovské Srby nevyzývá k pokračování v odporu, ale také je nenabádá, aby blokády ukončili.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy