KFOR opět zasahovalo v Kosovu, Srbové stavěli barikády

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 10. 2011 12:08
Vojáci museli na demonstranty použít slzný plyn
Kosovský Srb před kordónem německých vojáků z mezinárodních sil KFOR.
Kosovský Srb před kordónem německých vojáků z mezinárodních sil KFOR. | Foto: Reuters

Bělehrad - Mezinárodní jednotky KFOR v Kosovu za úsvitu odstranily zátaras u obce Jagnjenica, první z celkem 16, které na severu země postavili kosovští Srbové.

Zátaras tvořily tři těžké kamiony zaparkované napříč vozovky, vojáci je postupně odtáhli. Asi 150 demonstrantů předtím vojáci podle tiskových agentur od překážky zatlačili pomocí slzného plynu.

Během incidentu, který se odehrál kolem šesté hodiny ranní, nebyl podle dostupných informací nikdo zraněn. Vojáci poté vytvořili kordón mezi barikádou nedaleko hraničního přechodu Brnjak se Srbskem a protestujícími.

Jiná kolona obrněných transportérů a kamionů KFOR dojela časně ráno také k zátarasu z klád a hlíny u obce Župče, s odklízením barikády ale zatím nezačala, napsala agentura APA.

Tři měsíce blokád

Kolem uvedených dvou i mnoha dalších barikád nocovalo mnoho kosovských Srbů jako jejich ostraha. Při příjezdu vojáků zpívali vlastenecké písně a odmítali silnici uvolnit. Vyzývali Srbsko, aby jim přišlo na pomoc. Cílem akce KFOR je uvolnit příjezd k hraničnímu přechodu Brnjak a dále do Srbska a garantovat tak svobodu pohybu pro všechny.

Kosovští Srbové blokují provoz přes oficiální přechody mezi Kosovem a Srbskem Jarinje a Brnjak už třetí měsíc, aby tak dali najevo nesouhlas s osamostatněním Kosova. Asi před měsícem blokádu zesílili vybudováním barikád. Několik ultimát mezinárodních sil, aby zátarasy odstranili, už vypršelo a bezvýsledná zatím byla i jednání s místními srbskými představiteli.

Demonstrace kosovských Srbek u zátarasů rozestavěných přes noc.
Demonstrace kosovských Srbek u zátarasů rozestavěných přes noc. | Foto: Reuters

Představitelé kosovských Srbů byli ochotni silnice uvolnit jen pro vojáky KFOR a jejich zásobování. Odmítali ale na přechody vpustit celníky a policisty kosovské vlády a příslušníky evropské justiční a policejní mise EULEX, a požadovali od vojáků KFOR záruky, že nebudou tyto činitele na přechody dopravovat ve svých vozidlech. Takové podmínky byly pro velení KFOR nepřijatelné a k dohodě nedošlo.

Přechody, které blokují kosovští Srbové, mají spravovat podle dohody mezi Bělehradem a Prištinou kosovské a srbské úřady, každý ze své strany, za přítomnosti policistů evropské mise EULEX. Kosovští Srbové však postavili na silnicích 16 zátarasů rozmístěných tak, aby znemožnili přístup ke zmíněným přechodům i oklikou. Boj proti řádnému fungování přechodů chápou jako součást svého odporu proti vyhlášení nezávislosti Kosova. Bělehrad kosovské Srby nevyzývá k pokračování v odporu, ale také je nenabádá, aby blokády ukončili.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy