Rozhovor: Za pervitin v Bavorsku mohou české zákony

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
15. 3. 2013 6:15
Aktuálně.cz mluvilo v Mnichově s Joachimem Herrmannem, bavorským ministrem vnitra
Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann při rozhovoru s Aktuálně.cz.
Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann při rozhovoru s Aktuálně.cz. | Foto: Vojtěch Marek

* V Bavorsku loni zabavili rekordní množství českého pervitinu. * Ministr Joachim Herrmann patří k nejhlasitějším kritikům drogové politiky Česka. * Rozhovor je druhým ze série článků Aktuálně.cz o pašování české drogy do Německa.

Mnichov (od naší zvláštní zpravodajky) - Německé pohraničí zaplavuje český pervitin. Loni ho v Bavorsku zajistili 14,3 kilogramu, skoro sedmkrát víc než v roce 2009.

Nejhlasitěji za to Čechy v minulosti kritizoval bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann (CSU). Aktuálně.cz se proto vypravilo za ním.

V Mnichově, sídle bavorské vlády, jsme s ním mluvili o tom, proč Němci považují českou drogovou politiku za příliš liberální, kvůli čemu kontrolují řidiče s českými espézetkami a jak se - zvláště v posledních měsících - spolupráce mezi Čechy a Němci mění.

Rozhovor jsme rozdělili na dva díly, nabízíme vám první z nich.

Aktuálně.cz: Pane ministře, od roku 2007 jsou otevřené hranice, skoro přesně pět let. Neslýcháme od vás ale jen chválu. Vyplatilo se Bavorsku, že Česko vstoupilo do Schengenu?

Hranice se přejíždějí volně, už pět let tu nikdo nekontroluje.
Hranice se přejíždějí volně, už pět let tu nikdo nekontroluje. | Foto: Jan Langer

Joachim Herrmann: V každém případě. Rozhodující pro nás přeci je, že společně rozvíjíme Evropu, že lidem v celé Evropě dáváme více svobody. Myslím, že skoro všichni v Německu, Bavorsku, stejně tak jako v Česku vnímali pád Železné opony a pak i zrušení hraničních kontrol jako něco velmi pozitivního.

Zažil jsem to znovu v minulých týdnech, kdy jsem poněkolikáté zamířil na návštěvu do Prahy. Když máte ještě v hlavě ty staré a obtížné formality na hranici a najednou vidíte, jak je tu naprosto bez problémů možné jezdit přes hranici sem a tam, je to přece obrovská výhra.

A.cz: Přesto to s sebou nese i problémy, ten asi největší jsou drogy z Česka, které se dostávají do Bavorska.  V roce 2011 jste na vašem území zajistili 11,7 kilogramu pervitinu, o 109 procent víc než v roce předchozím. Podle předběžných odhadů mělo loni zabavené množství ještě stoupnout. Máte už aktuální číslo pro rok 2012?

Ano, mám. Číslo pro rok 2012 je 14,3 kilogramu. Tolik pervitinu jsme v Bavorsku loni zajistili.

Pervitin z Česka, zabavený německými celníky.
Pervitin z Česka, zabavený německými celníky. | Foto: Bundeszollverwaltung

A.cz: Takže znovu víc než rok předtím. Co na to říkáte?

Už po otevření hranic s Rakušany jsme udělali zkušenost, že odpadnutí kontrol využili i kriminálníci, že svoboda volného pohybu znamená také více svobody pro zločince. Na hranicích je to patrné v každém směru, v tomto případě to vedlo k výraznému rozšíření obchodu s drogami z Česka do Bavorska.

To je něco, co nám dělá velké starosti. Tyhle problémy jsme totiž neznali, každopádně ne s pervitinem. V Německu jsme řešili jiné drogy - hašiš, marihuanu, heroin... Ale pervitin je pro nás něco úplně nového. Představuje specifické ohrožení, zátěž, která přichází ze sousedního Česka.

Proto teď musíme všechno vsadit na to, abychom tento drogový problém zase redukovali.

A.cz: Říkáte, že příliv pervitinu z Česka je pro vás něco zcela nového. Odkdy tenhle problém registrujete?

Od roku 2009 nebo 2010, tehdy to začalo.

V kanceláři bavorského ministra.
V kanceláři bavorského ministra. | Foto: Vojtěch Marek

A.cz: V minulosti jste relativně nahlas a otevřeně kritizoval českou vládu. Proč?

Problém je, že za to (pašování pervitinu do Německa, pozn. red.) může - z německého pohledu liberální - drogová legislativa (v České republice), především stanovená hranice mezi beztrestným množstvím drogy pro vlastní potřebu a množstvím, za nějž lze trestně stíhat.

Tohle vznik současné situace usnadnilo.

Před rokem se to takto v Česku vědomě politicky rozhodlo. A na nás to mělo jednoznačně negativní dopad.

A.cz: Češi mají na pašování drog z Česka do Bavorska poměrně jednoduchou odpověď. A ta zní: Češi, respektive čeští Vietnamci přeci jen reagují na poptávku, která přichází z Německa…

Ten argument znám i z jednání v Praze. Je tu ale především nová nabídka.

Fotoreportáž z druhé strany hranic:

To, že tady (v Bavorsku) je poptávka, že tu jsou lidé, kteří to konzumují, je mimo diskusi. Specifické na pervitinu je, že ho vyrábějí převážně Vietnamci ve varnách v Česku.

Je to tedy úplně jiné než u "velkých" drog, které se do Evropy vozí z Asie nebo Jižní Ameriky, a to prostřednictvím velkých mezinárodních distribučních organizací. Tady máme syntetickou drogu, která se vyrábí přímo před našimi dveřmi.

A.cz: A co bojovat s tou poptávkou?

Mnichov, sídlo bavorské vlády.
Mnichov, sídlo bavorské vlády. | Foto: Vojtěch Marek

V Německu skutečně existuje rostoucí poptávka po pervitinu. Podle našich odhadů se ostatně pervitin v Česku vyrábí hlavně na export do Německa, do Bavorska, na českém trhu ho zas tolik nezůstává. Už proto, že jeho výrobci chtějí mít větší finanční zisk.

S tímto problémem musíme samozřejmě intenzivně bojovat také v Německu.

Společným zájmem obou našich zemí a nejúčinnějším prostředkem ale je, aby se zastavila produkce. Tedy aby se silněji zakročilo proti varnám pervitinu a organizované kriminalitě, která tu vznikla.

A.cz: Českem zní i argument, že se pervitin vyrábí z léků z Polska…

Strategie je teď taková, že do boje s drogovou kriminalitou má být vtaženo právě i Polsko, protože se podle informací české policie odtamtud do Česka dovážejí suroviny. Je velmi důležité, abychom postupovali společně.

A.cz: Praha už na vaše výhrady reagovala, má vzniknout nová expertní pracovní skupina, pracuje se i na změně nařízení vlády o větším než malém množství omamných látek… Jsou tohle ta opatření, po kterých Bavorsko volalo?

Ministr Herrmann
Ministr Herrmann | Foto: Vojtěch Marek

Chtěl bych především říct - ano, máme dobré sousedské vztahy. A, aniž bych se míchal do české vnitřní politiky, také to, že si velmi cením angažmá současného českého ministra vnitra Jana Kubiceho.

My to vnímáme tak, že se ministr Kubice tím, jak postupuje, opravdu výrazně odlišuje od svých předchůdců ve funkci.

A.cz: To je změna v českém postoji k drogové problematice v pohraničí skutečně tak výrazná?

Ano, absolutně. Rozhovory, které jsme nedávno vedli v Praze, byly skutečně velmi pozitivní a konstruktivní.

Úspěšnost boje s pervitinem samozřejmě - a to platí jak pro Čechy, tak pro Němce - vyhodnotíme až na konci, podle toho, jak se nám podaří obchod s drogami omezit. Ale už teď jsem rád, že české ministerstvo vnitra a česká policie chtějí vést boj s pervitinem angažovaněji než dosud.

Opuštěné hraniční přechody:

A.cz: Proč ta změna přišla až teď?

Pochopil jsem to tak, že česká policie samozřejmě také registruje, že čím větší budou mít varny pervitinu obrat, tím větší bude nebezpečí vycházející z posilování vietnamské mafie. Říkám "mafie", i když vím, že se tenhle výraz používá pro Itálii. Ale určitě mi rozumíte.

Protože čím víc budou mít peněz, tím více mohou rozšířit své kriminální struktury. A právě to česká policie vnímá jako dlouhodobou hrozbu pro vývoj v Česku.

 

Právě se děje

Další zprávy