Skotský historik: Zůstává v nás hořkost kvůli Thatcherové

Martin Novák Martin Novák
18. 9. 2014 15:00
Iain MacInnis v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že pohled většiny Skotů a Angličanů na EU se liší.
Podle posledních průzkumů to bude velmi těsné.
Podle posledních průzkumů to bude velmi těsné. | Foto: Reuters

Praha - Skotové neradi vzpomínají na Margaret Thatcherovou, Evropskou unii mají raději než Angličané, a ať dopadne referendum jakkoliv, dokážou se v zájmu Skotska sjednotit a zapomenout na rozdílné názory.

V den referenda, které rozhodne o tom, zda Skotsko po 307 letech opustí Velkou Británii, to říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz historik Iain MacInnis z University of the Highlands and Islands ve skotském Invernessu.

A.cz: Co se dozvíme zítra ráno? Ano, nebo ne? Nezávislé Skotsko, nebo pokračování Velké Británie v současných hranicích?

To je pořádně těžká otázka a netroufám si odpovědět. Ještě před nějakými dvěma týdny to vypadalo, že pravděpodobně převáží odpověď ne. Poslední průzkumy naznačují, že to bude velmi těsné, těsnější, než jsme se dříve domnívali.

K tomu musím podotknout, že předvolební průzkumy v Británii se nevyznačují přílišnou přesností. Těsnost výsledku podle mě vyplývá z toho, že obě strany v posledních dnech zintenzivnily svoji kampaň. To bude pokračovat až do večera, do konce referenda.

Foto: Reuters

A.cz: Stoupenci nezávislosti dost argumentují odlišností v chápání sociální politiky mezi Skotskem a Anglií. Je toto podle vás téma, na kterém získávají hlasy?

Ano, tábor prosazující "Ano" na sociální politice velmi staví. A na rozdílech mezi Skotskem a ostatními částmi Británie. Labouristická strana, která si přeje zachování Skotska v Británii, tvrdí, že důsledné změny v této oblasti jsou možné jen za budoucí vlády labouristů v celé Velké Británii.

Nicméně skotská vláda už nyní má do značné míry kontrolu nad zdravotnictvím nebo školstvím ve Skotsku. A nad dalšími věcmi, kde je jasný rozdíl v názorech mezi Skotskem a jinými částmi Británie. Mám na mysli například bezplatné vysokoškolské vzdělání nebo bezplatné recepty na léky.

Politika současné britské vlády je taková, že ustupuje od atributů sociálního státu. Ve Skotsku to hraje v rozhodování lidí určitě velkou roli.

A.cz: Nakolik je přesné tvrzení, že Skotové téměř nenávidí nyní vládní Konzervativní stranu? Už roky tam propadá…

Nepochybně přetrvává velká hořkost vůči Konzervativní straně z doby vlády Margaret Thatcherové a její politiky vůči Skotsku (premiérka tvrdě vystupovala proti hornickým odborům a odmítala státní podporu velkým průmyslovým podnikům. Výsledkem bylo zvýšení nezaměstnanosti – pozn. red.).

V minulosti tato strana měla ve Skotsku velkou podporu, ale s příchodem Thatcherové zkolabovala a trvá to dodnes. Nepoužil bych slovo "nenávist", ale každopádně Konzervativní strana oslovuje ve Skotsku málokoho a bude tomu tak patrně i v dalších letech.

A.cz: Je ve Skotech pocit nějaké historické křivdy, týkající se spojení s Anglií? Křivdy za něco, co se stalo dávno, před několika staletími?

Nemyslím si, že Skotové cítí nějakou křivdou v souvislosti se spojením Skotska a Anglie jako takovým. Samozřejmě existuje určitá skupina lidí, kteří se dívají nostalgicky na minulost samostatného Skotského království, ale není pochyb o tom, že Skotsko hodně získalo za staletí ve Spojeném království. Skotský podíl na britském impériu byl značný. V kampani před referendem se ale o tom příliš nehovořilo. Ani v táboře stoupenců nezávislosti, samozřejmě.

A.cz: Často se hovoří o rozdílech v postoji k Evropské unii. Že Skotové jsou více proevropští než Angličané. A že pokud Skotové zůstanou v Británii, po referendu o jejím setrvání v EU se mohou ocitnout mimo Unii, pokud současný premiér David Cameron referendum v roce 2017 uspořádá…

Tato otázka hraje v kampani důležitou roli. Rétorika, která přichází z jiných částí Velké Británie, je velmi negativní vůči Evropské unii. To se do určité míry projevuje i ve Skotsku. Například při letošních květnových volbách do Evropského parlamentu získala jedno křeslo ve Skotsku euroskeptická Strana nezávislosti Velké Británie (UKIP).

Podle mě ale Skotové mají na Evropskou unii, řekněme, více levicový názor než lidé jinde v Británii a mají obavy, co se stane, pokud se referendum o setrvání v EU v roce 2017 uskuteční. Nedokážu ovšem posoudit, nakolik to ovlivní rozhodování lidí v tom, zda řeknou ve skotském referendu ano, či ne.

A.cz: Skotsko se zdá být rozdělené. Neočekáváte kvůli tomu nějakou nestabilitu nebo nepokoje, pokud třeba zastánci setrvání v Británii těsně vyhrají?

Lidé ve Skotsku jsou, řekl bych, hodně nabuzení tím referendem, ale neočekávám žádné problémy nebo nepokoje, ať to dopadne jakkoliv. Jistě, většina Skotů úporně hájí svůj názor, ale po referendu bude zapotřebí umírněné rétoriky v zájmu budoucnosti Skotska. Ať bude nezávislé, nebo zůstane v Británii a dostane více pravomocí z Londýna.

Referendum s jakýmkoliv výsledkem ovlivní celou Británii. Už teď politici jednají o tom, jak posílit parlamenty ve Walesu a Severním Irsku a také postavení jednotlivých regionů a měst v Anglii. Bez ohledu na výsledek se změní vztah mezi britskou vládou a těmi, kteří rozhodují na nižších úrovních v různých oblastech Spojeného království. To je jasné.

 

Právě se děje

Další zprávy