Rozhovor o islamismu: Vysušme bažinu, než zničíme komáry

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 31. 1. 2015 18:35
Aktuálně.cz mluvilo se saúdským komentátorem Husseinem Shobokshim. V interview předpovídá historické změny hranic na Blízkém východě.
Nálety Američanů a spojenců na Islámský stát začaly v srpnu.
Nálety Američanů a spojenců na Islámský stát začaly v srpnu. | Foto: Reuters

Praha - Bombardováním pozic Islámského státu v Sýrii a Iráku se řeší jen následky problému, nikoliv příčina, řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz saúdský komentátor Husssein Shobokshi, který píše komentáře do panarabského deníku aš-Šark al-Awsat a patřil k hostům letošní pražské konference Forum 2000.

Husejn Šobokší na konferenci Forum 2000. Po jeho pravici bývalý palestinský premiér Sallám Fajjád.
Husejn Šobokší na konferenci Forum 2000. Po jeho pravici bývalý palestinský premiér Sallám Fajjád. | Foto: David Maslowski

Za jednu z hlavních příčin vzestupu obávané organizace považuje brutalitu režimu Bašára Asada v Sýrii. Režim podle Šobokšího represemi dohnal mnoho lidí k extremismu. Odmítá proto názory, že Západ by měl Asada jako sekulárního diktátora a odpůrce islamistů podpořit.

Šobokší je zároveň honorárním konzulem České republiky v Saúdské Arábii a v Česku působí jeho firma Shobokshi Investment.

A.cz: Blízký východ a severní Afrika nyní prožívají bouřlivé období. Sýrie, Irák, Libye, Gaza… Co se stalo špatně?

Nic se nestalo špatně, protože předtím nešlo nic dobře. Mnoho problémů nebylo vyřešeno. Například izraelsko-palestinský problém. Izrael neustále zabírá víc a víc území, což vyvolává v arabském světě rozhořčení. Tento problém podle mne do značné míry vytváří podhoubí pro extremismus a xenofobii v této části světa.

A mnoho represivních režimů se zaštiťuje palestinskou otázkou a zakrývá tím svoji brutalitu. Jako například dříve Saddám Husajn v Iráku a nadále Bašár Asad v Sýrii. Oba se považovali nebo považují za arabské vlastence, bojující proti Izraeli, zatímco ve skutečnosti bojují proti vlastním lidem a vraždí je.

Bohužel mezinárodní společenství proti Asadovi nic nedělá, naopak ho spíše podporuje při vraždění občanů vlastní země. To obrovsky posiluje extremismus a nenávist v této části světa. A vede to k situaci, jaká teď nastala v Sýrii. Ke vzrůstu násilí a terorismu.

A.cz: Takže si myslíte, že bombardování Islámského státu a vojenská síla použitá proti této organizaci mnoho nevyřeší? Vaše země – Saúdská Arábie – se náletů také účastní…

Bombardováním se řeší následek problému, ne jeho příčina. Totalitní Asadův režim je příčinou. Jeho brutalita vyvolala reakci. Samozřejmě, Islámský stát je obrovský problém, otřesný problém. Ale nesmíme zapomenout, že by nevznikl, kdyby se syrský režim nechoval tak, jak se chová.

A.cz: Vy jste známý jako velký kritik Asada, ve vašich komentářích je to zřejmé. Vývoj ale, zdá se, režimu nahrává. Pro Spojené státy je větším nepřítelem Islámský stát a opozice jednoduše nemá takovou sílu a zbraně, aby dokázala Asadovu armádu porazit. Je tedy možné, že po tom všem, po skoro čtyřech letech ničivé války a 200 tisíc mrtvých, Asad nakonec přežije u moci?

Je to možné. Ale o jaké přežití by se vlastně jednalo? Bude izolován, otázkou také je, kolik území Sýrie bude ovládat. Osobně se domnívám, že nějakou dobu zůstane u moci, ale ne moc dlouhou dobu.

A.cz: Čili je pravděpodobné, že Sýrie zůstane rozdělená? V nějakém chaotickém stavu?

Přesně tak. Toto nebezpečí je velké. Nebezpečí rozpadu na mnoho částí. Dokonce bych řekl, že celý Blízký východ možná čeká proměna hranic. Zásadní překreslení od Sykes-Picotova paktu (dohoda diplomatů Francie a Velké Británie z roku 1916, která stanovila hranice mnoha dnešních států na Blízkém východě - pozn. red.). Je evidentní, že vzniká kurdský stát. Z území Sýrie, Iráku a Turecka.

Ozbrojenci z Islámského státu na kontrolním stanovišti v Iráku.
Ozbrojenci z Islámského státu na kontrolním stanovišti v Iráku. | Foto: Reuters

Začíná nová éra v dějinách Blízkého východu, nová historická etapa.

A.cz: Co podle vás vede tolik mladých mužů k tomu, aby se připojili k organizaci, jako je Islámský stát?

Je to asi mnoho různých faktorů. Například někteří asi dost podléhají jakýmsi romantickým představám. Ale jak říkám, já jsem přesvědčen o tom, že přes veškeré zlo, které tato organizace představuje, dlouho nepřežije a zmizí, protože za normálních okolností její názory a pohled na svět nemají širokou podporu.

Jde prostě o radikální odpověď na represe, ke kterým v Sýrii docházelo. Pokud chceme zničit komáry, musíme nejdříve vysušit bažiny, díky kterým žijí.

Dnes je Islámský stát považován za něco jako ebola mezi teroristickými organizacemi. Za největší nebezpečí ve světě. Ale jak jsem řekl, jak rychle se objevil, tak rychle může zmizet.

A.cz: Jsou ovšem názory, které vývoj v Iráku hodnotí jako sektářský zápas mezi sunnitskými a šíitskými muslimy. Nebo ještě dál - jako boj o vliv mezi Saúdskou Arábií jako obhájcem sunnitů a Íránem jako obhájcem šíitů?

Samozřejmě se na to také tak lze dívat, ale je to trochu povrchní hodnocení. Realita je složitější, střetávají se různé zájmy. Stojí proti sobě i příznivci totalitních režimů a jejich odpůrci, své zájmy mají kromě vámi zmíněných zemí také Rusko a Spojené státy.

V každém případě by se podle mne mezinárodní společenství mělo snažit v této složité době zabránit utrpení obrovského počtu civilistů a genocidě, ať ji páchá kdokoliv.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy