Dá-li bůh, vztyčíme vlajku Alláha na Bílém domě, zní z IS

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
10. 10. 2014 12:19
Záběry z metropole chalífátu zachycují kolony vozů s vlajkami Islámského státu, rukojmí klečící na kolenou se zbraněmi u hlavy i nadšení islamistů.
Ilustrační foto. Záběr ze Sýrie.
Ilustrační foto. Záběr ze Sýrie. | Foto: Reuters

Rakka - "My muslimové jsme těmi, kdo chtějí prosadit právo šaría v této zemi. Přísahám bohu - tomu, který je jediným bohem -, že šaría může být ustanovena pouze pomocí zbraní," vypráví po zuby ozbrojený bojovník Islámského státu (IS) ve městě Rakka.

Foto: Aktuálně.cz

Město na severovýchodě Sýrie se v podstatě stalo metropolí vyhlášeného chalífátu a džihádisté v jeho ulicích kontrolují každičký aspekt života tamních obyvatel.

Přímo v Rakce natáčeli i reportéři z VICE News. Přestože některé ze záběrů pocházejí už z června, i s odstupem nabízejí syrový vhled do života islamistů, kteří ovládli značnou část území Sýrie a Iráku.

Video zachycuje kolony vozů s vlajkami IS, obrněná vozidla a těžké zbraně, rukojmí klečící na kolenou se zbraněmi u hlavy, teror i nepochybné nadšení některých islamistů, kteří slibují věrnost vůdci IS Abú Bakr Bagdádímu. V mnoha případech jde přitom ještě o děti.

Děti v řadách Islámského státu

"Rád bych se připojil k Islámskému státu v Iráku a Sýrii, protože zabíjí bezvěrce a odpadlíky," říká teprve čtrnáctiletý syrský chlapec. "IS neudělal nic špatného a dá-li bůh, ani neudělá. Milujeme IS."

Bagdádímu - chalífovi a "princi všech pravověrných", který údajně pochází z rodu samotného Proroka - nicméně věrnost přísahaly i mladší ročníky.

"Věříme, že tato generace dětí je generací chalífátu. Dá-li bůh, bude tato generace bojovat proti bezvěrcům a odpadlíkům. Proti Američanům a jejich spojencům," říká na záznamu jeden z islamistů.

"Co je v Belgii?"

Na území kontrolovaná Islámským státem se přitom sjeli islamisté z mnoha zemí světa, z USA i Evropy.

"Co je v Belgii?“ ptá se svého malého syna muž, kterému místní přezdívají Abduláh al-Belgian.

"Bezvěrci," odpovídá jeho asi pětiletý chlapec, který s ním z Belgie přijel. Na otázku "co bezvěrci udělali" naučeně odpovídá, že "zabíjejí muslimy".

"Bezvěrci z Evropy. Všichni bezvěrci," doplňuje.

Záběry pokračují emotivní výpovědí jeho otce. "Napadneme vás tak, jako vy napadáte nás. Zajmeme vaše ženy tak, jako vy zajímáte ty naše. Uděláme z vašich dětí sirotky tak, jako vy děláte sirotky z našich dětí," slibuje v slzách.

Islámský stát v Rakce
Islámský stát v Rakce | Video: Youtube.com

Podle mluvčího IS Abú Mosy, který novináře v Rakce doprovází, odcházejí děti mladší 15 let do táborů, kde se učí náboženství. Od 16 let mohou jít do vojenských táborů a posléze se i účastnit bojových operací. "Usáma Ibn Zaíd (adoptivní syn proroka Mohameda - pozn. red.) vedl armádu, když mu bylo sedmnáct nebo osmnáct let," vysvětluje Mosa.

V Rakce vládne tvrdý režim

V červnu byla ve městě kontrolovaném džihádisty ještě přítomna základna syrské armády Bašára Asada. O několik týdnů později ji islamisté obsadili a těla zmasakrovaných vojáků nechali ležet na ulici. Jejich hlavy odřízli a vystavili na plotě.

Podle Bagdádího úspěšné tažení svým následovníkům "zajistil sám bůh", jak pronesl během svého výjimečného veřejného vystoupení v mešitě.

Město, jehož okolí bombardují Spojené státy a jejich spojenci, islamisté ovládají tvrdou rukou. "Říkáme tomu pozitivní intervence," vysvětluje mluvčí Islámského státu.

"Naším cílem je vybudovat islámský stát, který pokrývá každý aspekt života. Neposíláme lidi zpět do doby poštovních holubů. Naopak. Budeme těžit z rozvoje. Ale způsobem, který není v rozporu s vírou," doplňuje Mosa s tím, že zákony jsou přísné, tudíž žádný muslim nebude muslimům krást. Přišel by o ruku. Za vraždu by mohl být ukřižován a - jak dokazují pořízené záběry - vystaven na náměstí.

Z videa je patrné, jak ulice křižují ozbrojené hlídky. Obzvlášť ostražité byly k dodržování pravidel během období ramadánu, posvátného měsíce, který letos vyšel na sklonek června a většinu července.

Vůdce patroly Abú Obida několikrát zastavuje vůz, aby některého z obyvatel napomenul.

"Našimi automatickými zbraněmi stále bojujeme s bezvěrci, ale musím čelit i vlastním neřestem," říká a zastavuje muže, který kráčí bok po boku se svou zahalenou manželkou.

Radí mu, jak by se měla jeho žena oblékat. "Je to tvoje manželka. Neměla by být na odiv. Je snad produktem? Je to tvoje manželka, nebo ji sdílíš s lidmi?" ptá se ho. "Bůh ženám přikázal nosit závoj. To jsme si nevymysleli. Takže jim to radíme po dobrém. Ti kdo neposlechnou, budou donuceni."

Islamisté ovládli nejen ulice, ale zabrali i pozice v čele soudů. "Jsou všichni zkušení, co se týče práva šaría, a dokážou ho aplikovat," vysvětluje další z průvodců s tím, že rozsudky mezinárodním pravidlům neodpovídají. "Jistěže ne. Chceme uspokojit boha, takže se o mezinárodní standardy nestaráme."

Vězni, k nimž se reportéři VICE News dostali, se před kamerou kají. Nakolik upřímně, nelze posoudit. "Přivedli mě sem, protože u mě doma našli alkohol. Přivedli mě sem, protože jsem k sobě nebyl spravedlivý," říká na kameru jeden z nich v místní věznici. "Děkuji bohu, že jsem se vrátil zpátky k praktikování víry," dodává. Spolu s ním za prodej alkoholu zavřeli i jeho syna. Častým trestem za tento prohřešek je zbičování. Jejich spoluvězni, který bral drogy, může na území chalífátu hrozit i poprava.

Křesťanům jsme neublížili, říká soudce v Rakce

Svého soudce mají v Rakce i nemuslimové. Vysvětluje, že v lednu se IS s místními křesťany dohodl. Bylo jim nabídnuto konvertovat k islámu.

"Pokud tohle nepřijmete, můžete platit nemuslimskou daň, jak uvádí korán. Pokud nepřijmete ani to, nezůstane mezi námi nic jiného než zabíjení a bojování," uvádí soudce Abú Abdula.

Nemuslimové se podle něj rozhodli platit. "Přísahám bohu, že jsme jim neublížili, ani je nepřemístili." Reportéři nicméně doplňují, že většina křesťanů Rakku opustila. Islamisté se ale v tomto ohledu nestaví pouze proti křesťanům, ale i proti místním šíitům.

Společného nepřítele vidí i v USA a jeho západních spojencích. "Islámský stát byl ustanoven. (...) Nebuďte zbabělci a neútočte s drony. Místo toho pošlete své vojáky, které jsme pokořili v Iráku. Pokoříme je kdekoli, dá-li bůh, a vztyčíme vlajku Alláha na Bílém domě," říká na starých záběrech mluvčí IS.

Jeho přání se mu ale zatím nesplnilo. USA a další západní a arabské státy v srpnu spustily vzdušné útoky na islamisty v Iráku a v září i na ty na syrském území. Pozemní akci Američané neplánují, přestože některé zdroje z Pentagonu uvádějí, že se jí možná nebude možné vyhnout.

 

Právě se děje

Další zprávy