Rozhovor: Běloši se začínají vracet do Jižní Afriky

Naďa Straková
14. 9. 2009 13:50
Poslední prezident před pádem apartheidu a nositel Nobelovy ceny míru FW de Klerk mluvil s Aktuálně.cz
Bývalý prezident Frederik Willem de Klerk byl jedním z iniciátorů a také účastníkem páteční konference Mír, demokracie a lidská práva v Asii.
Bývalý prezident Frederik Willem de Klerk byl jedním z iniciátorů a také účastníkem páteční konference Mír, demokracie a lidská práva v Asii. | Foto: Naďa Straková

Praha - Když v roce 1994 padl režim apartheidu v Jižní Africe, země nastoupila éru složité transformace. Pomocí Komise pravdy a usmíření a zavedení programů pro ekonomické posilování černošského obyvatelstva, včetně kvót, se snažila tehdejší vláda Nelsona Mandely a následně Thaba Mbekiho odčinit křivdy napáchané rasistickým zřízením.

O tom, zda jsou kvóty účinným politickým nástrojem na odčinění nespravedlností, zda jsou vítaní bílí Jihoafričané, kteří ze země v 90. letech po ztrátě zaměstnání a životní perspektivy prchli, a o tom, že mistrovství světa ve fotbale bude "zaručeně úspěch", mluvil s Aktuálně.cz poslední bělošský prezident éry apartheidu v Jižní Africe a nositel Nobelovy ceny míru Frederik Willem de Klerk. Byl jedním z iniciátorů a také účastníkem páteční konference Mír, demokracie a lidská práva v Asii.

Na konferenci vystoupil i duchovní otec Nadace Forum 2000 - Václav Havel. Jeho projevu naslouchá tibetský vůdce dalajlama a FW de Klerk
Na konferenci vystoupil i duchovní otec Nadace Forum 2000 - Václav Havel. Jeho projevu naslouchá tibetský vůdce dalajlama a FW de Klerk | Foto: Naďa Straková

Ak.cz: Ekonomika Jihoafrické republiky (JAR) se nachází po sedmnácti letech poprvé v recesi, což zrovna nepomáhá v boji už tak vysoké nezaměstnanosti a kriminality ve Vaší zemi. Jakým směrem by měla jít nová vláda prezidenta Jacoba Zumy?

JAR je sice negativně ovlivněna současnou ekonomickou krizí, ale nejsme na tom tak špatně jako ostatní země ve světě. Věřím, že naše ekonomika opět brzy poroste.

Navíc nám teď pomáhá pořádání mistrovství ve fotbale, protože díky němu má daleko více lidí  práci. Prezident Zuma by měl rozhodně pokračovat v politice vyvážené ekonomiky a snažit se o přilákání co největšího počtu investorů tak, jako to dělal (bývalý) prezident Thabo Mbeki.

Podle mnohých se ale politika Jacoba Zumy stáčí příliš doleva. Na rozdíl od Thaba Mbekiho, který se soustředil na vybudování podnikatelské sféry a černošské střední třídy, Zuma chce pomoci hlavně chudým. Kde ale podle Vás vezme prostředky potřebné na projekty pro sociálně nejslabší?

Kdo je FW de Klerk?
Autor fotografie: wikimedia.org

Kdo je FW de Klerk?

  • Prezidentem Jihoafrické republiky od 1989 do pádu apartheidu v roce 1994
  • V roce 1990 nechal propustit z vězení Nelsona Mandelu, s kterým společně přispěl k odstranění politiky apartheidu v Jižní Africe
  • Byl jedním z iniciátorů procesu usmíření mezi černošskou většinou a bělošskou menšinou
  • V roce 1993 získal spolu s Nelsonem Mandelou Nobelovu cenu míru
  • Vede Nadaci F. W. de Klerka, která usiluje o budování dobrých vztahů mezi jednotlivými komunitami

Rozhodně by neměl zvyšovat daně podnikatelům, jak to několikrát zmínil. Thabo Mbeki udělal za své vlády spoustu chyb, ale podpora podnikatelů a investorů byl ten správný krok. Zuma by tedy neměl dopustit, aby se ANC (vládnoucí strana Africký národní kongres - pozn. red.) stočil příliš doleva.

ANC funguje jako jakýsi církevní spolek, který vstřebává několik proudů najednou - jsou v něm lidé, kteří věří v komunismus a jiní zas v kapitalismus. A podle mého pragmatici a ti umírněnější nedopustí, aby se z ANC stala skrz naskrz levicová strana.

V devadesátých letech začali z Jižní Afriky houfně odcházet vzdělaní mladí bílí Jihoafričané, protože před sebou neměli žádnou životní perspektivu. Jak si tento fenomén vysvětlujete a co by se mělo stát, aby se případně vrátili?

Existují  tu dva důvody, proč zhruba dvacet procent bílých Jihoafričanů odešlo tehdy ze země. Kvóty, které nová vláda po pádu apartheidu v roce 1994 začala zavádět pro černé Jihoafričany, a vysoká kriminalita.

Můj osobní názor je, že JAR  program na posilování černošského obyvatelstva a s ním i ony kvóty potřebuje. Ostatně jsem s tím coby tehdejší prezident souhlasil a máme to zakotvené i v ústavě, ale kvóty se musí v praxi uplatňovat vyváženým způsobem. Tzn. musí se brát ohled na kompetentnost, zkušenosti a vzdělání dotyčného uchazeče. Kvůli odchodu vzdělané vrstvy do zahraničí nám zcela selhaly veřejné služby.

Jacob Zuma podle všeho uvažuje daleko víc nerasově než bývalý prezident Mbeki (ten zavedl program na posilování černošského obyvatelstva Black Economic Empowerment - BEE - pozn. redakce). Takže zůstávám optimistou a věřím, že tohle se brzy změní k lepšímu.

Čtěte více o hostech konference:

Čína na nás páchá kulturní genocidu, říká Matka Ujgurů

Dalajlama s chotí FW de Klerka naslouchá jeho přednášce
Dalajlama s chotí FW de Klerka naslouchá jeho přednášce | Foto: Naďa Straková

Můj známý odešel z JARu v polovině devadesátých let do Česka, protože banka, kde tehdy pracoval, mu na rovinu řekla, že mu nemůže nabídnout smlouvu, jelikož místo něho musí vzít černocha. Pokud by se rozhodl vrátit, co ho v současné Jižní Africe čeká?

Kvůli krizi se začali někteří jihoafričtí "emigranti" pomalu vracet. Myslím, že najednou zjišťují, že už nejsou tak nechtění jako dříve a že zde pro ně existují nové příležitosti. To se určitě bude týkat i vašeho známého. Určitě někde nějaké otevřené dveře najde.

Co si myslíte o nedávném udělení statutu uprchlíka Jihoafričanovi Brandonu Huntleymu kanadskou Radou pro přistěhovalectví? (Huntley jej získal na základě barvy kůže. Argumentoval tím, že v Jižní Africe čelí coby příslušník bílé menšiny násilí a diskriminaci- pozn. red.).

(rozmýšlí odpověď) Byl to pro mě šok. Neshoduje se to s mým chápáním statutu uprchlíka. Víc to nechci komentovat.

Myslíte, že Jižní Afrika stihne veškeré přípravy na pořádání mistrovství světa ve fotbale příští rok?

Ano, všechno stihne. Bude to skvělé mistrovství. A lidé by se neměli příliš bát o svou bezpečnost. Pokud nebudete chodit tam, kam byste neměli, nemělo by se vám nic stát. Jsme pyšní na to, že to můžeme pořádat. Nejsem už ale tolik pyšný na náš tým. Není úplně ve formě, aby mohl konkurovat ostatním. Myslím, že se soustředíme hlavně na to, abychom neprohráli úplně všechny zápasy. Rozhodně na ně půjdu i s Desmondem Tutu. Jsme totiž oba mezi patrony šampionátu.

 

Právě se děje

Další zprávy