Obrazem: Dalajlama v Praze o svobodě slova a Tibetu

Obrazem: Dalajlama v Praze o svobodě slova a Tibetu
POdle dalajlamy demokracie musí vždy vzejít z podnětu lidí a nelze ji nutit zvenčí. Západ ale může pomoci demokratické hodnoty prosazovat. Mluvil také o nutnosti volného přístupu k informacím, vzdělání a svobodě slova.
Exilová představitelka ujgurské menšiny Rebíja Kadírová žijící trvale v USA vysvětluje svůj postoj vůči čínské vládě. Podobně jako dalajlama ani ona neusiluje o absolutní nezávislost svého etnika, ze kterého pochází, ale o automii a dodržování základních práv, jako například právo výuky v ujgurském jazyce.
Kadírová se s dalajlamou shodla také na tom, že demokracii v Číně mohou zavést pouze Číňani. Podle ní je ale nutný i tlak mezinárodního společenství.
Poslední prezident éry apartheidu v Jihoafrické republice Frederik Willem de Klerk muvil zejména o důležitosti svobod jednotlivce. Počátkem devadesátých let společně s Nelsonem Mandelou významně přispěl k odstranění segregační politiky apartheidu. Byl jedním z iniciátorů procesu usmíření mezi černošskou většinou a bělošskou menšinou. V roce 1993 získal spolu s Nelsonem Mandelou Nobelovu cenu míru
Foto: Naďa Straková
Naďa Straková
12. 9. 2009 11:25
K nejvýznamějším hostům dvoudenní konference o míru, demokracii a lidských právech v Asii, která včera skončila v Praze, jednoznačně patřil tibetský duchovní vůdce dalajlama

K nejvýznamějším hostům dvoudenní konference o míru, demokracii a lidských právech v Asii, která včera skončila v Praze, jednoznačně patřil tibetský duchovní vůdce dalajlama. Ve stínu ale nezůstávala ani ujgurská vůdkyně Rebíja Kadírová, persona nongrata v očích čínských úřadů, a nositel Nobelovy ceny míru, bývalý jihoafrický prezident Frederik Willem de Klerk.

 

Právě se děje

Další zprávy