Ženeva/Damašek - Rozhovory o míru v Sýrii, které se konají v Ženevě, byly ve středu přerušeny, a to pouhých pár dní po svém zahájení.
Jak vládní síly prezidenta Bašára Asada, tak rebelové se teď soustředí na bojiště.
Zatímco povstalci žádají, aby damašská vláda přerušila své útoky, propustila politické vězně a pustila humanitární pomoc do obklíčených oblastí, Bašárovi vojáci se snaží vystrnadit rebely z důležitého města Aleppa na severozápadě země. A odříznout je od jejich spojení se zahraničím.
Postup jim umožňují útoky ruského letectva. Během čtvrteční vlny náletů na několik povstaleckých oblastí zemřelo v Aleppu nejméně 21 civilistů, včetně tří dětí.
Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, který rozhovory v Ženevě organizuje, údajně není současným vývojem otráven ani zklamán. "Není to konec a není to selhání rozhovorů," řekl ve středu s tím, že rozhovory pouze "přerušil" do 25. února. Mezitím vyzval ty, kteří podporují válčící strany v Sýrii, aby udělali více.
Rusko a USA by měly mírová jednání podpořit
Jde hlavně o Rusko a Spojené státy.
Ruští vojáci jsou v Sýrii na pozvání Asadova diktátorského režimu a ruská letadla zřejmě Asada loni na podzim zachránila před pádem.
Nyní Rusové vystupňovali své nálety na povstalce a údajně více než 500 ruských a syrských leteckých úderů umožnilo ve středu vládním silám prolomit téměř čtyři roky trvající povstalecké obklíčení dvou strategicky důležitých měst Nubul a Zahrá nedaleko Aleppa.
Spojené státy zase podporují takzvanou "umírněnou opozici" a mají vliv na Saúdskou Arábii a Katar, které povstalcům posílají peníze a zbraně. Zástupci zemí podporujících znesvářené strany by se měli sejít 11. února v Mnichově.
Bašár Džaafarí, šéf syrské vládní delegace, na rozhovorech v Ženevě obvinil z krachu jednání opozici, která podle něj chtěla z rozhovorů odejít pod nátlakem svých sponzorů - Saúdské Arábie, Kataru a Turecka. Upozornil, že není jisté, zda se syrský režim do Ženevy 25. února vrátí.
Americký ministr zahraničí John Kerry naopak už před přerušením ženevských rozhovorů vyzval Damašek k pozastavení útoků na povstalce. To samé požadovali Francouzi a Němci. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius dokonce výslovně zmínil útoky ruských letadel a snahu syrské vlády přetnout zásobovací linie opozice do částí Aleppa, které ovládají rebelové.
Aleppo, kdysi největší syrské město, jehož část ovládá ozbrojená opozice už od roku 2012, je pro rebely důležitou základnou a symbolem. Zároveň jim kontrola okolí Aleppa umožňuje spojení s Tureckem, odkud proudí zásoby a kudy přicházejí i někteří bojovníci.
Jde o rovnováhu na bojišti
Podle listu Financial Times se někteří západní diplomaté domnívali, že Rusko bude ochotno na Asada zatlačit, aby nyní skutečně jednal o míru. Mezi evropskými diplomaty se dokonce tvrdilo, že nynější historicky už třetí jednání o míru v Ženevě mají šanci, protože všichni jsou dlouhou válkou vyčerpáni, nemají co získat a nebojí se velkých ztrát. A jsou tak přístupni k uzavření míru, nebo alespoň příměří.
Podle zpravodajky televizní stanice Al-Džazíra se někteří rebelové dokonce domnívali, že se Rusko a Spojené státy nějakým způsobem dohodly, že budou tlačit na mír v Sýrii a dohodu s Bašárovým režimem. Bez ohledu na požadavky povstalců, aby Asad odstoupil. Nedávné vojenské úspěchy syrského režimu ale zřejmě změnily situaci.
Může dojít k tomu, že se i opozice bude snažit o protiútoky. "Mám dojem, že nyní byly vytvořeny podmínky k tomu, aby opozice a její mezinárodní sponzoři zvýšili svoji vojenskou aktivitu jako odpověď na akce syrského režimu, a nyní vstupujeme do období, kdy uvidíme rostoucí spirálu násilí," řekl Al-Džazíře Steven Heydemann, odborník na Blízký východ z americké Smith College.
Dokud se situace na bojišti neustálí v nějaké rovnováze, je pravděpodobné, že jednání nikam nepostoupí.
Podle vyjednavače OSN de Mistury se ale očekávalo, že jednání o míru budou složitá. Už na jejich začátku prohlásil, že pokud vše půjde optimálně, předpokládá, že minimálně půl roku spolu budou znesvářené strany jednat přes prostředníky a teprve poté usednou přímo proti sobě u jednacího stolu.